Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.23.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidána byla podpora pro velkoobjemové datové zprávy (VoDZ) a pro typy datových schránek PFO_ARCH, PFO_AIAT a PFO_AZI. Další novinkou je pamatování velikosti dialogových oken, pozice ovládacích prvků, šířek sloupců a řazení položek
… více »Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 5.20. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (13.0.4) a Thunderbird (115.5), opravuje několik chyb.
Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
Včera skončila upstream podpora PHP 8.0. Podporované verze jsou 8.1, 8.2 a 8.3.
Představen byl herní notebook TUXEDO Sirius 16 - Gen1 s 16,1palcovým displejem s rozlišením 2560 x 1440 pixelů, 8jádrovým CPU AMD Ryzen 7 7840HS a GPU AMD Radeon RX 7600M XT 8 GB. V konfiguraci si lze vybrat až 96 GB RAM. Hmotnost notebooku je 2,3 kg. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 22.04 LTS. Cena začíná na 1 699 eurech (41 500 korun).
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní dospěl do verze 1.0.0.
LibreOffice Viewer je zpět na Google Play. Byl tam již dříve, ale kvůli chybovosti byl v roce 2020 odstraněn. Pravidelně aktualizovaný LibreOffice Viewer lze instalovat také z F-Droidu.
Byla vydána OpenMandriva Lx 5.0 s kódovým názvem Iodine. Po více než roce a půl od předchozí stabilní verze 4.3. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Tento zápisek se vážně netýka linuxu :) Je to spíš reklama, doufám že prominete.
Pokud byste mě a kolegu chtěli podpořit, můžete nám dát hlas na facebookovské stránce (aplikace nespamuje ani netapetuje zeď). Jedenáct lidí z top 20 dostane možnost zahrát si na festivalu Mácháč 2011.
Díky moc všem :)
Poznámka - tento zápisek píšu nalitej, nemám rád rock, nesnáším kabát (nezaslouží si velká písmenu), mijutu house, trance a progressive a jsem DJ.
Včera jsme na whitce (mmj. BOMBA) dostávali u vhodu letáček s line-upem a reklamama. A jedna mě docela zaujala, protože byla na osu. No a protože mě příjde, že to co se tam píše je docela k smíchu, tak tady to máte. :)
Pozn.: Tento zápisek je psán po cca 10 13kách takže omluvte případné narážky a chyby... Tož mě tak napadlo kolik z váš půjde na letošní sesnsation. Sám, ač houser jak poleno, jsem první dva ročníky prosral (poprvé chřipka a potom rozlučkák se střední). Ale letošek si prostě nenechám ujít a tak by mě zajímalo co si o SW myslíte? Podle mě to je prezentace těch nej... světelnejch efektů a hlavně těch aktuálně nej... DJs. A navíc vždycky spojená originálním nápadem.
Tak mě konečně přišel můj dárek ke dvacetinám. Bo mě nedávno klekly přehrávače (Omnišrot CDP-900) a hraní z noťasu je na pikaču, začal jsem se rozhodovat co dál.
Tak si náš táta udělal radost a koupil si novou 50" plazmu od LG. Zatím je k ní připojeno obstarožní DVD přes scart, takže kvalita videa malinko pokulhává. No a protože se nám blíží vánoce, rozhodl jsem se mu koupit HTPCčko, ať se ten obraz malinko využije. Rozpočet nemám zrovna největší (+-8k), takže jsem volil spíže low-endovější HW a zajímalo by mě, co si o sestavě myslíte vy.
Dostal jsem nápad na jednoduchou anketu o tom, co podnikáte o víkendu. Jestli tu většina opravdu vysedává u PC nebo provádí i něco jiného. Například já prostě musím jít někam mezi lidi, ať už jenom s kamarády do hospůdky. Nejčastěji ale jezdím hrát/pařit na diskotéku. Zkoušel jsem zůstat jeden víkend doma a nakonec jsem v sobotu v 11 večer stejně šel ven. Sezení doma mě prostě nebaví, i když mám nějakou práci. A příchod domů okolo sedmé hodiny raní není u mě taky žádná vyjímka.
Mam problém. Potřebuju postavit 4 kanálový DMX switch. HW realizaci mám už hotovou, k příjmu používam mikropočítač 8051. Nikde ale nemůžu najít jak vlastně protokol přijímat (co se kdy a v jakém pořadí s ovladačky vysílá), z čeho zjistit adresu a data. Do diskuze se tohle nehodí, tak se ptám v blogu.
Tak jsem si udělal radost a pořídil jsem si velice luxusní amarok :). Sice to s amarokem nemá zas tak moc věcí společného, ale hudbu to přehrává taky.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
BTW: Ten LCD panel je od Ježíška :).
Právě jsem se poprvé v tomto školím roce dostal do počítačové učebny. Pokusím se přihlásit a co se nedovím. Moje heslo bylo všem smazáno z toho důvodu, že učitelský personál neměl co na práci. Všem změnily heslo na 1. Sice se zadává ještě třídní heslo, ale to zná každý ve škole (písme v heslo jsou podle třídy popořadě). A vzhledem k tomu, že přihlašovací jméno je ve tvaru několika písmen a pořadí ve třídním výkazu, tak si můžete udělat celkem dobrý obrázek jak "těžké" by bylo smazat komukoliv data. A protože já jsem se dostal k účtu teprve teď, tak je zázrak, že moje data jsou na místě, a nebo že mě někdo nezměnilo heslo.
Z tohoto si určitě uděláte obrázek, jak se naše školní síť bezpečná (tento zápisek píšu z IE6tky, jiný prohlížeč tu nemáme).
Předevčírem se mě stala nemilá věc. Tátovi volal náš internetový provider, že jsem překročili limit (2,5 GB) o 4,5 GB a ať přestaneme stahovat. Tak jsem zakázal připojení a včera jsem šel situaci vyřešit. Nabídli mě dvě možnosti: 1)Doplatit 4500 Kč 2)Přejít na tarif za stejnou cenu, bez datového limitu ale je to jen 128kb/s (předtím to chodilo mezi 1024-4096kb/s, takže fofr).
Jak to dopadlo asi tušíte. Protože nejsme zrovna boháči, tak se tu právě nervuju u nehorázně pomálého připojení. Jistě, že si za to můžu sám, ale limit jsem překračoval každý měsíc o několik GB. A nejenom já, ale většina lidí co má tohle připojení. Nikdy se nic nedělo a o to víc taková podpásovka naštvě. Takže teď tu sedím a dlouze čekám až se mě zaktualizuje pacman. Dřív bych měl 50 mb aktualizaci za 5 min, teď budu rád za hodinu. Ach jo.
Tak jsem při brouzdání internetem narazil na tuhle zajímavou hříčku. Pong samozřejmě znáte; dvě pálky, míček a snážite se míček odpálit tak aby spadl tak, aby spadl za soupeřovu hranici. Ale teď si k tomu přidejte to, že vaše pálka vypouští jakési plasma. Pokud ho vypouštíte levým myšítkem, tak toto pole míček odtahuje od vaší desky směrem k oponentovi. Naopak pravým myšítkem si míček přitáhlnete k sobě a pak ho vypustíte s ohromnou razancí. Dřív jsem si myslel, že na pongu už nejde grafika vylepšit. Mýlil jsem se, protože Plasma Pong vypadá naprosto báječně. Ale to je ze screenshotů poznat. Samotná hra je pro Windows, ale v Linuxu funguje pod WINE jako víno. Na nativním portu autor zatím bohužel nepracuje.
Protože to nepatří do diskuze, zeptám se tady. Jede někdo z vás na to setkání užívatelů ABCLinuxu do Dolního Bousova? Nerad bych tam byl sám.
Sice propaguji Linux a hlavně svobodný software, ale hned u jednoho z nepoužívanějšího typu programu to porušuju. Je to internetový prohlížeč.
Tak jsem si dnes k vánocům nadělil pořádný dárek. Jelikož jsem se svými pokusy o poznání systému svůj Arch Linux dokonale rozhodil, tak jsem si řekl, že zkusím něco jiného. Po krátken rozhodování to padlo na Debian.
Tak už se to konečně stalo! Přechod z KDE na něco "lehčího" jsem plánoval už hodně dlouho, jenom nebyl čas. Ten jsem si ale nedávno našel.
Nedavno jsem se rozhodl vyzkouset tolik vychvalovanou distribuci Arch Linux. Ocekaval jsem, ze budu mit problemy, protoze jsem doted pouzival vicemene "klikaci" Aurox, ale jde to zatim dobre. Instalace problehla rychle, pak jsem base system se zaktualizoval, nainstaloval Midnight Commnader a zkusil nainstalovat KDE 3.4.1 (pacman -S kde). Vse se povedlo a jake bylo moje prekvapeni, kdyz jsem zkusil startx, a KDE nabehlo, i pres to, ze nemam vytvoreny xorg.conf. Tohle rozhodne potesi.
Docela mě rozesmívají otázky spolužáků typu: Už máš Internet? Jakej máš Internet? Máš rychlej net? Schválně kdy pochopí, co to říkají za blbosti.