Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Z tohoto si určitě uděláte obrázek, jak se naše školní síť bezpečná (tento zápisek píšu z IE6tky, jiný prohlížeč tu nemáme).
No já nevím, na školním účtu bych očekával školní záležitosti (vypracované úkoly, skripta v PDF apod), tedy dokumenty, které nejsou nijak tajné nebo soukromé a navíc bych očekával, že je každý studem má stejně ještě doma, proto bych (ne)zabezpečení neviděl jako vážný problém. Stejně k těm datum má každý ze školy přístup.
školní záležitosti (vypracované úkoly, skripta v PDF apod), tedy dokumenty, které nejsou nijak tajné nebo soukroméNo to je ale blbost! A co treba takove domaci ukoly? Opravdu ma mit kazdy liny student pravo kopirovat si vypracovane ukoly od spoluzaku? A k cemu je pak dobre mit uzivatelsky ucet? Kdyz se prihlasim na nekoho jineho a provedu nejakou nepovolenou cinnost, koho asi dohledaji v logu a potrestaji, hmm? Na strednich skolach se bohuzel stale obcas vyskytuji spravci-lemry, kteri se flakaji jak to jen jde a svou praci odvadeji hur nez mizerne. A nehorsi je, kdyz je v tom jeste nekdo podporuje
Na strednich skolach se bohuzel stale obcas vyskytuji spravci-lemry, kteri se flakaji jak to jen jde a svou praci odvadeji hur nez mizerne.
Za svých studentských let jsem byl správcem učebny (takže pokud se ti něco nelíbí. můžeš přiložit ruku k dílu ) a jako flákání bych to rozhodně neoznačil. On správce toho má na starosti přece jen víc, než se starat o velikost hesel, aby si student mohl být jistý tím, že nikdo nepřijde na to porno, co si tam stahuje. Stejně přijde
.
Stepan je muj deda :) a uci me 8051.
Popravit nelze propustit.
Tiskni
Sdílej: