Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Opravdu už nevím, jestli jsem nenormální já, nebo zbytek naší školy.
Je mě 16 let a chodím do střední průmyslové školy v Dobrušce. Linux (aktuálně Aurox 10.2. Azurite) používám už asi rok. Zvykl jsem si na něj. Wokna se na ném disku sice taky vyskytují, ale já je nespouštím (táta, který neumí hrát přes Wine). Je tu ale problém. V celé škole (300lidí) není nikdo jiný kdo by Linux používal. Je to k zbláznění! Když ke mě někdo přijde, tak se mě začne ptát, jakej to mám skin ve na windows. Když jim řeknu že to není Win ale Lin, tak začnout že to je na prd systém, že slyšeli že tam nejedou hry. Když jim spustím Call Of Duty tak to ignorujou. Jakmile uvidí terminál, tak zase maj něco s Dosem (budiž mu země lehká :) ) Jsem teda jinej já, že mám rád systém ve kterým se mě dobře pracuje a vypada líp, nebo ti ostatní, kterým vytuhou windows když zadaj jiný heslo při přihlašování? Navíc jsem nucen ve škole používat Windows 98 s Novel Netware 3 (celkem novej), který mě o jejich nepoužitelnosti k práci dokonale utvrzujou (dokážete si představit že se ke školní síti logujete 6minut..). Tak co vy na to? Flame time :)
Tiskni
Sdílej:
Jinak, nic si z toho nedělej, že Linux nikdo nezná/nepoužívá - jim ujíždí vlak.Asi tak.. me na stredni taky vsichni rikali jak muzu nejaky linux pouzivat kdyz na tom nic nefunguje.. no a ted par let potom se temer vsichni uci linux pouzivat.. :) Jednou treba prijdou lidi na to k cemu neco "nepouzitelneho" jako linux je :)
"S penězma jsou jenom problémy." - "No, to máte jistě pravdu, ale mohu vás ujistit, že bez nich jsou větší…"
(Konec básníků v Čechách)