Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Sice propaguji Linux a hlavně svobodný software, ale hned u jednoho z nepoužívanějšího typu programu to porušuju. Je to internetový prohlížeč.
Kdysi dávno jsem ve Windows používal Internet Explorer, ale pak mě učitel na základce řekl, že existuje Mozilla a že to je dobrý prohlížeč. Nainstaloval jsem, ale nějak se mi to nezamlovalo, protože jsem měl v té době (2002) jen 128MB Ram a jelo to příšerně pomalu. Pak jsem ale dostal nový komp, objevil Linux a začal používat Firefox (tehdy ještě Firebird). Docela mě vyhovoval, ale přišel mě pomalý. Docela dlouho jsem s ním zápasil, ale nepovedlo se. Ale byl jsem zachráněn - objevil jsem Operu. Byla to prostě láska na první pohled.
Operu už používám víc jak rok a jsem s ní spokojen hlavně z těcto důvodů:
1) Rychlost - V tomle Opera nemá konkurenci. Na mém PC je dokonce rychlejší Konqueror v KDE. Zpátky se stránka znova nenačítá, takže je to otázka milisekund, ale i nová stránka je bleskově načtena.
2) Gesta myši - Vychytávka. Prostě držíte pravé myšítko a naznačíte třeba pohyb vlevo a jste o stránku zpět, dolů vytvoří novou záložku. Pokud si zvyknete, tak se dokážete pobyvat na webu rychleji, než kdyby jste pořád klikali na tlačítko zpět.
3) Záložkové prohlížení - Znáte určitě z Firefoxu, Konqueroru; jde o to, že se nová stránka neotevře v novém okně prohlížeče (a tím zaplní další místo v liště - pokud nějakou používáte :) ), ale objeví se pod záložkou v tom samém okně. Získáte tím větší přehled. Proto dokáží naštvat některé weby, které se snaží za každou cenu otevřít odkaz v novém okně.
4) Paměťové nároky a stabilita - Ve Firefoxu mě hodně štvalo, že pokud jsem si otevřel více stránek, tak zabíral docela dost paměti, a dokonce ji zabíral i pokud jste okna zavřeli. Se stabilitou jsou na tom oba browsery nastejno - nespadnou a nespadnou.
5) Integrovaný mailový a IRC klient - To už je jen taková třešnička na dortu. Opera obsahuje integrovaného poštovního klienta a IRC klienta. Poštovního sice nepoužívám, ale IRC využívám celkem často.
A teď bych měl zmínit nevýhody: Opera byla donedávna placená, pokud jste si ji neregistrovali, tak se vám nahoře zobrazoval banner. Jenže nedávno se Opera Software rozhodla vydat ji jako freeware, protože největší zisk má z Opery pro mobilní telefony a také z vyhledávacího políčka. Sice to není Open Source (nejsou k dispozici zdrojové kódy, takže projekt leží pouze na bedrech firmy/osoby, která program dělá), ale zadarmo to je. A nemyslím si, že by se měla opět stát placenou. No doufám, že vás to přesvědčilo o tom, že Opera, i přes nesvobodnou licenci rulezz :)
Tiskni
Sdílej:
To mi přijde rychlejši alt + levá nebo pravá šipka?
ono, niekedy je vhodne rozmyslat aj dva kroky dopredu ...
opera: Preference initialization failure. File not found or could not be opened (-7)V tom případě se musím spokojit s FireFoxem/Mozillou.
Alt-Left/Right
). Taby má FF taky. Pokud chcete integrovaného poštovního a IRC klienta, tak můžete FF vyměnit za Mozilla Suite (jak je na tom SeaMonkey nevím).
(Ale nic nevnucuju, některé věci má Opera opravdu vyřešené lépe, některé zas Mozilla/Firefox.)
~/.mozilla/firefox/*PROFIL*/chrome/
a soubory UserChrome a UserCss. Jsou obsaženy příklady (UserChrome-example apod.) Strukturu nabídek ve ff zjistíte přes Dom Inspector a tuším adresu chrome://browser/content/browser.xul
. Pokud chcete, můžu vám své userChrome/UserCss poslat, ale od uvedených příkladů se zase tolik neliší. Pokud toto už víte, omlouvám se.
~/.mozilla/firefox/*Použitý-profil*/chrome/
soubor userChrome.css
a do něj zapiš toto:
@namespace url("http://www.mozilla.org/keymaster/gatekeeper/there.is.only.xul")$ toolbar[id="toolbar-menubar"] { display: none !important; }Profil dosaď, jaký používáš. Ověřeno.
firefox -ProfileManager
).
$ cat ~/.mozilla/firefox/bqshpux8.tester-miss/chrome/userChrome.css /* * Do not remove the @namespace line -- it's required for correct functioning */ @namespace url("http://www.mozilla.org/keymaster/gatekeeper/there.is.only.xul"); /* set default namespace to XUL */ toolbar[id="toolbar-menubar"] { display: none !important; }
profiles.ini
(analogicky k předchozím profilům, zkopírovat a upravit název profilu a pořadové číslo), zavři všechny firefoxy a na profil přepni přes firefox -ProfileManager