Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Sice propaguji Linux a hlavně svobodný software, ale hned u jednoho z nepoužívanějšího typu programu to porušuju. Je to internetový prohlížeč.
Kdysi dávno jsem ve Windows používal Internet Explorer, ale pak mě učitel na základce řekl, že existuje Mozilla a že to je dobrý prohlížeč. Nainstaloval jsem, ale nějak se mi to nezamlovalo, protože jsem měl v té době (2002) jen 128MB Ram a jelo to příšerně pomalu. Pak jsem ale dostal nový komp, objevil Linux a začal používat Firefox (tehdy ještě Firebird). Docela mě vyhovoval, ale přišel mě pomalý. Docela dlouho jsem s ním zápasil, ale nepovedlo se. Ale byl jsem zachráněn - objevil jsem Operu. Byla to prostě láska na první pohled.
Operu už používám víc jak rok a jsem s ní spokojen hlavně z těcto důvodů:
1) Rychlost - V tomle Opera nemá konkurenci. Na mém PC je dokonce rychlejší Konqueror v KDE. Zpátky se stránka znova nenačítá, takže je to otázka milisekund, ale i nová stránka je bleskově načtena.
2) Gesta myši - Vychytávka. Prostě držíte pravé myšítko a naznačíte třeba pohyb vlevo a jste o stránku zpět, dolů vytvoří novou záložku. Pokud si zvyknete, tak se dokážete pobyvat na webu rychleji, než kdyby jste pořád klikali na tlačítko zpět.
3) Záložkové prohlížení - Znáte určitě z Firefoxu, Konqueroru; jde o to, že se nová stránka neotevře v novém okně prohlížeče (a tím zaplní další místo v liště - pokud nějakou používáte :) ), ale objeví se pod záložkou v tom samém okně. Získáte tím větší přehled. Proto dokáží naštvat některé weby, které se snaží za každou cenu otevřít odkaz v novém okně.
4) Paměťové nároky a stabilita - Ve Firefoxu mě hodně štvalo, že pokud jsem si otevřel více stránek, tak zabíral docela dost paměti, a dokonce ji zabíral i pokud jste okna zavřeli. Se stabilitou jsou na tom oba browsery nastejno - nespadnou a nespadnou.
5) Integrovaný mailový a IRC klient - To už je jen taková třešnička na dortu. Opera obsahuje integrovaného poštovního klienta a IRC klienta. Poštovního sice nepoužívám, ale IRC využívám celkem často.
A teď bych měl zmínit nevýhody: Opera byla donedávna placená, pokud jste si ji neregistrovali, tak se vám nahoře zobrazoval banner. Jenže nedávno se Opera Software rozhodla vydat ji jako freeware, protože největší zisk má z Opery pro mobilní telefony a také z vyhledávacího políčka. Sice to není Open Source (nejsou k dispozici zdrojové kódy, takže projekt leží pouze na bedrech firmy/osoby, která program dělá), ale zadarmo to je. A nemyslím si, že by se měla opět stát placenou. No doufám, že vás to přesvědčilo o tom, že Opera, i přes nesvobodnou licenci rulezz :)
Tiskni
Sdílej:
To mi přijde rychlejši alt + levá nebo pravá šipka?
ono, niekedy je vhodne rozmyslat aj dva kroky dopredu ...
opera: Preference initialization failure. File not found or could not be opened (-7)V tom případě se musím spokojit s FireFoxem/Mozillou.
Alt-Left/Right
). Taby má FF taky. Pokud chcete integrovaného poštovního a IRC klienta, tak můžete FF vyměnit za Mozilla Suite (jak je na tom SeaMonkey nevím).
(Ale nic nevnucuju, některé věci má Opera opravdu vyřešené lépe, některé zas Mozilla/Firefox.)
~/.mozilla/firefox/*PROFIL*/chrome/
a soubory UserChrome a UserCss. Jsou obsaženy příklady (UserChrome-example apod.) Strukturu nabídek ve ff zjistíte přes Dom Inspector a tuším adresu chrome://browser/content/browser.xul
. Pokud chcete, můžu vám své userChrome/UserCss poslat, ale od uvedených příkladů se zase tolik neliší. Pokud toto už víte, omlouvám se.
~/.mozilla/firefox/*Použitý-profil*/chrome/
soubor userChrome.css
a do něj zapiš toto:
@namespace url("http://www.mozilla.org/keymaster/gatekeeper/there.is.only.xul")$ toolbar[id="toolbar-menubar"] { display: none !important; }Profil dosaď, jaký používáš. Ověřeno.
firefox -ProfileManager
).
$ cat ~/.mozilla/firefox/bqshpux8.tester-miss/chrome/userChrome.css /* * Do not remove the @namespace line -- it's required for correct functioning */ @namespace url("http://www.mozilla.org/keymaster/gatekeeper/there.is.only.xul"); /* set default namespace to XUL */ toolbar[id="toolbar-menubar"] { display: none !important; }
profiles.ini
(analogicky k předchozím profilům, zkopírovat a upravit název profilu a pořadové číslo), zavři všechny firefoxy a na profil přepni přes firefox -ProfileManager