Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
OpenSolaris se poslední dobou hodně zlepšil, při instalaci už přestal ignorovat cizí oddíly a bez keců do grubu přidal položku Windows. Snad brzo dojde i na Linux a ostatní. Ve 2008.11 RC2 je skoro všechno co potřebuju, ale co mu chybí je KDE. Balíčky KDE3 se sice dají stáhnout z Blastwave, ale protože je to už mrtvý projekt, nemá cenu se tím zabývat. KDE4 se musí ručně zkompilovat. Když už zjistíte jak na to, není to nic těžkého:
To je asi nejbolavější místo. Použití gcc nebo Sun Studio Express (který je v opensolarisích repozitářích) vede k bizarním chybám, které ale lidi z kde-solaris projektu nezajímají, protože používají Sun Studio 12. Kdo chce s vlky býti ..., takže je nutno sehnat SS12. Aby to nebylo tak jednoduché, je bezpodmínečně nutné použít SS12 se všemi dostupnými patchi. Já jsem to vyřešil tak, že jsem si ve VirtualBoxu nainstaloval Solaris 10 10/08 a v něm potom Sun Studio 12 (pozor, je nutné použít "Download Package Installer", aby šly aplikovat patche).
Menu - Applications - Utilities - Update Manager
Je k tomu potřeba použít jméno a heslo - stačí to co bylo použito ke stažení Solarisu nebo SS.
Pak zmáčknout na Check for Updates a jít se projít.
Potom vybrat aktualizace a zmáčknout Install Updates a jít se projít.
(já jsem pro sichr zaktualizoval úplně všechno, takže jsem se šel projít dvakrát)
(dobrá sranda je, že okno pro registraci Update Managera se v rozlišení 1024x768 nevejde na obrazovku Dá se to obejít tak, že si spodní panel přesunete na levou hranu obrazovky)
Jakmile bylo všechno hotovo, zataroval jsem celý adresář /opt/SUNWspro, přenesl jej do OpenSolarisu a tam zase rozbalil.
Dále uvedený postup je v podstatě uveden na stránce KDE on Solaris, kde by měly být vždycky uvedeny aktuální informace.
Nejprve stažení Common Build Environment, což je sada nástrojů, používaných při kompilaci GNOME a podobných molochů:
cd ~ ; mkdir CBE1.7 ; cd CBE1.7 wget http://dlc.sun.com/osol/jds/downloads/cbe/test/desktop-cbe-1.7.0-rc1-x86.tar.bz2 tar xjf desktop-cbe-1.7.0-rc1-x86.tar.bz2 desktop-cbe-1.7.0-rc1/cbe-installNa všechny otázky by měla stačit výchozí odpověď.
Potom je potřeba nainstalovat pár balíčků, které jsou při překladu nezbytné a bez nich to vyhučí s (často) poměrně záhadnými hláškami:
pkg install SUNWarc
(kvůli podpoře -xc99=lib) pkg install SUNWj6dev
(kvůli FOSSberkeley-db)pkg install SUNWgnome-common-devel
(kvůli pkg-config)pkg install SUNWcups
(FOSScups se mi prostě nedařilo přeložit)pkg install SUNWmercurial
(abych mohl stáhnout zdrojáky)pkg install SUNWperl-xml-parser
(kvůli FOSSsharedmimeinfo)Pro překlad FOSSnas je díky chybě potřeba workaround:
/usr/sfw/bin/wget http://xorg.freedesktop.org/archive/individual/util/xorg-cf-files-1.0.2.tar.bz2 /usr/bin/bunzip2 -cd xorg-cf-files-1.0.2.tar.bz2 | tar -xvf - cd xorg-cf-files-1.0.2 pfexec cp X11.rules /usr/X11/lib/X11/config/ pfexec cp X11.tmpl /usr/X11/lib/X11/config/ pfexec cp xorg.cf /usr/X11/lib/X11/config/ pfexec cp xorgsite.def /usr/X11/lib/X11/config/ pfexec cp xorgversion.def /usr/X11/lib/X11/config/ pfexec cp xf86.rules /usr/X11/lib/X11/config/ pfexec cp xfree86.cf /usr/X11/lib/X11/config/ pfexec touch /usr/X11/lib/X11/config/date.def pfexec touch /usr/X11/lib/X11/config/host.def pfexec cp Imake.tmpl /usr/X11/lib/X11/config/
Na PC s 1.5GB RAM a 512 MB swapu mi překlad některých balíčků vyhučel na nedostatku místa, takže jsem musel přidat swap. Na zfs se nedá použít swap do souboru, je potřeba změnit velikost svazku:
swap -d /dev/zvol/dsk/rpool/swap zfs set volsize=2G rpool/swap swap -a /dev/zvol/dsk/rpool/swap(originál návod zde)
Stažení spec souborů KDE4:
cd ~ ; mkdir KDE4.X.x ; cd KDE4.X.x/ hg clone https://solaris.bionicmutton.org/hg/kde4-specs-dev cd kde4-specs-dev/specsA sestavení:
. /opt/dtbld/bin/env.sh make
/usr/share/xsessions/kde.desktop
, s následujícím obsahem:
[Desktop Entry] Encoding=UTF-8 Name=KDE Comment[en]=This session logs you into KDE Exec=/opt/kde-4.1/bin/startkde Icon= Type=Application
FOSSlibcdiowo a FOSSlibcdio selžou, v logu se objeví " ube: error: Illegal option to UBE: zla
"
Řešením je ručně upravit configure.sh
v ~/packages/SOURCES/Solaris-LIBCDIOWO-0.78.2.tar.gz
a ~/packages/SOURCES/Solaris-LIBCDIO-0.78.2.tar.gz
a odstranit nepodporovanou volbu zla
(zero length arrays):
--- Solaris.orig/configure.sh 2008-11-29 10:41:16.819618183 +0100 +++ Solaris/configure.sh 2008-11-29 12:17:22.334741748 +0100 @@ -12,11 +12,6 @@ export CFLAGS="-xc99=%all ${CFLAGS}" fi -good_cflags=`echo ${CFLAGS} | grep -- "-Wu,-zla"` -if [ "x${good_cflags}" = "x" ] ; then - export CFLAGS="${CFLAGS} -Wu,-zla" -fi - good_cflags=`echo ${CFLAGS} | grep -- "-Xc"` if [ "x${good_cflags}" != "x" ] ; then export CFLAGS=`echo ${CFLAGS} | sed -e "s/-Xc//g"`
FOSSxine-lib selže, v logu se objeví pkgbuild: "pp.c", line 26: error: cannot find include file: <postproc/postproces
s.h>
.
Je nutno upravit planar.61.diff
z ~/packages/SOURCES/Solaris-XINE-LIB-1.1.10.tar.gz
, aby vypadal takto:
Index: src/post/planar/pp.c =================================================================== --- old/src/post/planar/pp.c (revision 2848) +++ new/src/post/planar/pp.c (working copy) @@ -23,7 +23,7 @@ #include "xine_internal.h" #include "post.h" #include "xineutils.h" -#include "postprocess.h" +#include <ffmpeg/postproc/postprocess.h> #include <pthread.h> #define PP_STRING_SIZE 256 /* size of pp mode string (including all options) */FOSSxine-lib selže i poté, ale trochu jinak. Tentokrát je v logu
pkgbuild: pkgbuild: File not found by glob: /var/tmp/pkgbuild-kdebuild/FOSSxine-lib-1.1.10-build/opt/foss/lib/xine/plugins/1.1.10/xineplug_vo_out_pgx32.so pkgbuild: pkgbuild: File not found by glob: /var/tmp/pkgbuild-kdebuild/FOSSxine-lib-1.1.10-build/opt/foss/lib/xine/plugins/1.1.10/xineplug_vo_out_pgx64.soPGX32 a PGX64 by měly být prehistorické grafické karty od Sunu, takže jsem dlouho nezkoumal, kde je problém a rovnou jsem ze souboru FOSSxine-libs.spec smazal řádky
%{_libdir}/xine/plugins/1.1.10/xineplug_vo_out_pgx32.so %{_libdir}/xine/plugins/1.1.10/xineplug_vo_out_pgx64.so
FOSSboost selže, protože balíček s patchi pro solaris se jmenuje jinak než balíček se zdrojáky. Je potřeba jej přejmenovat:
wget http://solaris.bionicmutton.org/SRC/Solaris-BOOST-1.36.0.tar.gz -O ~/packages/SOURCES/Solaris-BOOST-1_36_0.tar.gz
Tiskni
Sdílej:
smyslem toho prispevku je asi nazornou formou presvedcit ty vahajici windows-user, kteri by chteli vyzkouset unix/linux aby toho nechali rovnou.
SS12 jsem tam nenasel, mozna jsem se prehledl. Kazdopadne v tom Solarisu 10 mi to ten Update Manager zaktualizuje sam a nemusim nikde hledat patche. Jsem proste linej
tak balik sunstudio je, alespon podle toho, jak vypada v packagemanageru, prazdny a obsahuje pouze zavislost na sunstudioexpress