Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Příklad: strčí se jim hotový bezchybný ebuild pod nos
Výsledek: jen bugu sníží důležitost a dál si ho nevšímají
Příklad: napíšu 100% fungující patch, který opravuje nefunkčnost programu pod amd64
Výsledek: bugu si nevšímají
Tak nevím, co s tím... člověk jim pod nos strká hotové věci a nic Vývojářem Gentoo se stát nechci, to bych musel přispívat trochu víc.
klíčová slova daného problému vrazil do vyhledávání, nic mi to nenašlo, tak jsem to zareportoval a lup, duplicate, tak koukám, a ono opravdu jo a dokonce obsahujíc slova, která jsem předtím hledal (!)Naprosto stejná zkušenost, to hledání je pokažené
sw_single
, vypadalo to dost strašidelně…
Se SuSE je to složitější. Novell sice tlačí Gnome, ale jen do SLEDu, u OpenSuSE zachovává neutralitu, asi je si vědom, že u věrných uživatelů převažuje KDE.Novell by uz mohl konecne zacit taky podporovat to, na cem to vse stoji -- GTK+. Podporuje vsechny Gnome veci, Mono, ktere GTK+ vyuziva, ale samotne GTK+, ktere je v naprosto zoufalem stavu (nemyslim file dialog, ten mam rad
Hm, já jsem se dlouho zuby-nehty držel Gnome a byl jsem jeho skalním zastáncem. Líbilo se mi v něm jeho geniální menu, elegance a automatické doplňování v dialogu spustit. Také aplikace pro grafiku se drží gtk. A vůbec pokud srovnám podobné aplikace gtk vs. qt, vycházejí ty v gtk lépe.
Nakonec jsem ale nedávno přešel na KDE. Proč? Otravně dlouhé načítání adresářů, šíleně zdržující a ještě otravnější gtk file open dialog. V KDE jsem šílel hlavně z toho, že Digikam nepodporuje RAW, ale v poslední verzi se to už naštěstí spravilo. Shrnuto: KDE se mi dříve hnusilo, ale teď už bych od něj zpět ke Gnome nešel. A není to z důvodu všude zmiňované nastavitelnosti, ale kvůli úplně jiným věcem.
Hm, já jsem se dlouho zuby-nehty držel Gnome a byl jsem jeho skalním zastáncem.Kdyby to byla narážka, nebo kdyby to někoho nááhodou napadlo, tak já -- ač uživatel GNOME -- jsem ke svému oblíbenému prostředí velmi kritický. Čím více budeme (konstruktivně) kritizovat, tím lépe. Ale rozhodně ne, že bych doma pobíhal a halekal: "Smrt KDE! GNOME rulez!" To ne.
Otravně dlouhé načítání adresářů,Nebudu popírat, že Qt dialogy načítají soubory a adresáře rychleji (než GTK dialogy), což je znát hlavně na pomalých strojích. To je známá věc. Musím ale říci, že -- sice velmi pomalu, ale přece -- se vývoj hýbe kupředu a pořád se to zlepšuje. A co se rýče Nautila, který měl dříve s načítáním mnoha souborů / adresářů velké problémy, tak je to vcelku uspokojivě vyřešeno (resp. jsem nespozoroval žádné potíže). Tuším, že to byl jeden z hlavních cílů Nautila do verze 2.16.
šíleně zdržující a ještě otravnější gtk file open dialog.Jak jsem řekl, je to kontroverzní věc, názory na to jsou vyhraněné. Někdo miluje, někdo nenávidí... To, co zmiňoval Michal Kubeček je ale věc druhá a měla by se nahlásit (ale u esenbáků to bude asi zbytečné, nevím).
A není to z důvodu všude zmiňované nastavitelnosti, ale kvůli úplně jiným věcem.KDE je nastavitelnější než GNOME, to je fakt, ale např. já (v GNOME dělám tak rok a kus) jsem nikdy (OK, někdy asi nějakou drobnost ano) nepotřeboval nastavovat víc než GNOME nabízelo (někdo možná ano -- a je zajímavé, že to jsou hlavně ti, kteří mají všechno výchozí a ani je nějaké nastavování moc nebere, prostě jen chtějí, aby to šlo nastavit...).
ne, že bych doma pobíhal a halekal: "Smrt KDE! GNOME rulez!"
No, doma jsem nepobíhal a nehalekal, ale snažím se Linux prosazovat mezi kolegy a doporučoval a nastavoval jsem jim Gnome. Nejsem žádný trotl, který používá Windows, jednou si nabootoval Linux a už vykřikuje Linux rulez. Gnome jsem aktivně využíval od 2.10 (?) do 2.16, byl jsem rád, že je stále lepší a rychlejší, jenže kdykoli jsem se dostal do kontaktu s KDE, skřípěl jsem zuby, že je prostě svižnější, ačkoli se mi jinak nelíbí.
Někdo miluje, někdo nenávidí.
U mne ani jedno ani druhé. Prostě jsem ho bral, jaký je, ale při denodenním používání mi vadil stále víc. Pokud někdo používá třeba jen domovský adresář, je to v poho, ale jak je potřeba chodit hlouběji nebo úplně jinam, je strašně nepraktický.
jsem nikdy (OK, někdy asi nějakou drobnost ano) nepotřeboval nastavovat víc než GNOME nabízelo
S tím se naprosto ztotožňuji
Pokud někdo používá třeba jen domovský adresář, je to v poho, ale jak je potřeba chodit hlouběji nebo úplně jinam, je strašně nepraktický.Open dialog je v klidu, za to ten save...
Někdo miluje, někdo nenávidí. U mne ani jedno ani druhé. Prostě jsem ho bral, jaký je, ale při denodenním používání mi vadil stále víc. Pokud někdo používá třeba jen domovský adresář, je to v poho, ale jak je potřeba chodit hlouběji nebo úplně jinam, je strašně nepraktický.souhlas, neni to o lasce, je to o tom, ze ten dialog je kompletne _SPATNY_a nesmirne matouci. a ocenil bych kdyby to laskave vzali na vedomi... nastesti alespon ve firefoxu to de vypnout. super by bylo kdyby totez slo v gnome jako takovem.
Mandriva a bugzilla, to mi nejde dohromady. Uz se mi stalo, ze jsem napsal pekne dlouhou bugu, odeslal formular a objevila se chyba CGI skriptu.většinou stačí v prohlížeči přejít zpět a zkusit to ještě jednou. Pokud ani to neprojde, poslat chybu mailem na cooker@mandrivalinux.org. Nejčastějším problémem je příliš dlouhé tělo - výpisy nad 20 řádků je lepší přikládat jako soubory.
Psal jsem maila, ze jim nefunguje bugzilla, ale nikdo nereagoval.to je bohužel normální, bugzillu má na starosti hlavní vývojář mdv, který ji má v pořadí někde hodně dole
Neříkám, že vím, jak ten výzkum správně udělat, ale takhle jednoduše to určitě nejde.
vim ~/.emacs
Taky asi stojí za povšimnutí, že imho u těch "komerčnějších" distribucí bude víc uživatelů používat stabilní větev, zatímco u Gentoo jich bude víc používat testing.no, u redhatu jsou v tom zahrnuty všechny produkty, tj. i FC, stejně tak u mandrivy je to i cooker atd. měří se prostě schopnost vývojářů (a uživatelů) řešit problémy. Samozřejmě není možné rozlišit, jestli FIXED je opravdu FIXED, jestli lidi u Gentoo neplácnou jako DUPLICATE i regulérní bug, ale to se nedá nic dělat
Tiskni
Sdílej: