Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Momentálně si hraju s vylepšováním svojí klávesnice, akorát mi to moc nejde. Už jsem strávil tejdny různým zkoušením (no, nemám na hraní celý dny, proto tolik), až jsem uznal, že je nutný vědět, co se mezi klávesnicí a PC vlastně děje, protože podle teorie to prostě nefungovalo.
Takže jsem vyštrachal obvod MAX232, 5 kondenzátorů a napojil klávesnici na sériový port.
Šmírovací program jsem obšlehl od sitha. V C totiž vůbec neumím a připadá mi jako totálně nepohodlný a nepřehledný jazyk, takže - vím, že je to napsaný prasácky, ale je to jednoúčelová věc a stačí mi:
#include <stdio.h> #include <fcntl.h> #include <termios.h> #include <sys/ioctl.h> #include <time.h> #define SERIAK "/dev/ttyS0" int openserial (); void closeserial (); float mereni (); int fd; int openserial () //otevrit seriak { if ((fd = open (SERIAK, O_RDWR)) == -1) { return 0; } return 1; } void closeserial () //zavrit seriak { close (fd); } float mereni () //hlavni fce, mereni napeti { int status, hodnota1 = 2, hodnota2 = 3; while (1!=2) { ioctl (fd, TIOCMGET, &status); hodnota1 = (status & TIOCM_CTS)/TIOCM_CTS; //clock hodnota2 = (status & TIOCM_RI)/TIOCM_RI; //data printf ("%i,", hodnota1); printf ("%i\n", hodnota2); } // return (hodnota1); } int main () { if (!openserial ()) { printf ("Nelze inicializovat port \"s\".", SERIAK); return 0; } mereni(); closeserial (); return 0; }
Prostě to vypisuje dvě hodnoty oddělený čárkou, první je stav CLOCK a druhý je stav DATA. Protože PS/2 jede jen na 9600 baudů, stíhá se to krásně:
... 1,0 1,0 1,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,1 0,1 0,1 ...Update:
A když se to nacpe do OpenOffice, tak se to dá krásně zvizualizovat:
English summary: Spying on the PS/2 keyboard protocol using serial port.
Tiskni
Sdílej:
Ten muj puvodni program bych opravdu napsal uplne jinak - mas right, prasecina. Ovsem v podstate je v poradku - je to komunikace na nejnizsi urovni a proto se zdaj (a jsou) napr. ty bitove operace docela hardcore :).
Kazdopadne velmi zaujimave takhle napojit klavesku :).
while (1!=2)
-LOL :))