Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Momentálně si hraju s vylepšováním svojí klávesnice, akorát mi to moc nejde. Už jsem strávil tejdny různým zkoušením (no, nemám na hraní celý dny, proto tolik), až jsem uznal, že je nutný vědět, co se mezi klávesnicí a PC vlastně děje, protože podle teorie to prostě nefungovalo.
Takže jsem vyštrachal obvod MAX232, 5 kondenzátorů a napojil klávesnici na sériový port.
Šmírovací program jsem obšlehl od sitha. V C totiž vůbec neumím a připadá mi jako totálně nepohodlný a nepřehledný jazyk, takže - vím, že je to napsaný prasácky, ale je to jednoúčelová věc a stačí mi:
#include <stdio.h> #include <fcntl.h> #include <termios.h> #include <sys/ioctl.h> #include <time.h> #define SERIAK "/dev/ttyS0" int openserial (); void closeserial (); float mereni (); int fd; int openserial () //otevrit seriak { if ((fd = open (SERIAK, O_RDWR)) == -1) { return 0; } return 1; } void closeserial () //zavrit seriak { close (fd); } float mereni () //hlavni fce, mereni napeti { int status, hodnota1 = 2, hodnota2 = 3; while (1!=2) { ioctl (fd, TIOCMGET, &status); hodnota1 = (status & TIOCM_CTS)/TIOCM_CTS; //clock hodnota2 = (status & TIOCM_RI)/TIOCM_RI; //data printf ("%i,", hodnota1); printf ("%i\n", hodnota2); } // return (hodnota1); } int main () { if (!openserial ()) { printf ("Nelze inicializovat port \"s\".", SERIAK); return 0; } mereni(); closeserial (); return 0; }
Prostě to vypisuje dvě hodnoty oddělený čárkou, první je stav CLOCK a druhý je stav DATA. Protože PS/2 jede jen na 9600 baudů, stíhá se to krásně:
... 1,0 1,0 1,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,1 0,1 0,1 ...Update:
A když se to nacpe do OpenOffice, tak se to dá krásně zvizualizovat:
English summary: Spying on the PS/2 keyboard protocol using serial port.
Tiskni
Sdílej:
Ten muj puvodni program bych opravdu napsal uplne jinak - mas right, prasecina. Ovsem v podstate je v poradku - je to komunikace na nejnizsi urovni a proto se zdaj (a jsou) napr. ty bitove operace docela hardcore :).
Kazdopadne velmi zaujimave takhle napojit klavesku :).
while (1!=2)
-LOL :))