V přihlašovací obrazovce LightDM KDE (lightdm-kde-greeter) byla nalezena a již opravena eskalace práv (CVE-2025-62876). Detaily v příspěvku na blogu SUSE Security.
Byla vydána nová verze 7.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.1. Další novinky v příslušném seznamu.
Česká národní banka (ČNB) nakoupila digitální aktiva založená na blockchainu za milion dolarů (20,9 milionu korun). Na vytvořeném testovacím portfoliu, jehož součástí jsou bitcoin, stablecoiny navázané na dolar a tokenizované depozitum, chce získat praktickou zkušenost s držením digitálních aktiv. Portfolio nebude součástí devizových rezerv, uvedla dnes ČNB v tiskové zprávě.
Apple představil iPhone Pocket pro stylové přenášení iPhonu. iPhone Pocket vzešel ze spolupráce značky ISSEY MIYAKE a Applu a jeho tělo tvoří jednolitý 3D úplet, který uschová všechny modely iPhonu. iPhone Pocket s krátkým popruhem se prodává za 149,95 dolarů (USA) a s dlouhým popruhem za 229,95 dolarů (USA).
Byla vydána nová stabilní verze 7.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 142. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Společnost Epic Games vydala verzi 5.7 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Intel vydal 30 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20251111 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána říjnová aktualizace aneb nová verze 1.106 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.106 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Canonical pro své zákazníky, předplatitele Ubuntu Pro, prodloužil podporu Ubuntu LTS z 12 let na 15 let (Legacy add-on). Týká se verzí od 14.04 (Trusty Tahr).
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 5.0.0. Nově je oficiálně podporován Linux ARM64/AArch64. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
rpmsync je bezvadná věc, používám ho na stahování aktualizací pro Mandrivu 2007 a pro udržování zrcadla Mandriva Cookeru (vývojové větve Mandrivy).
Funguje to tak, že si nejdřív stáhne seznam souborů na serveru a podle nich pak přejmenuje místní soubory. A potom nad tím spustí klasický rsync.
Tj. například rpmsync-1.6-1mdv2007.0.noarch.rpm (který mám na disku), přejmenuje na rpmsync-1.7-1mdv2007.0.noarch.rpm (který je na serveru) a pak už stahuje jen části, v nichž se tyto soubory liší.
Dvakrát denně cronem spouštím
rpmsync --delete-limit -vH --exclude-from=/home/hajma/exclude.lst \ rsync://distrib-coffee.ipsl.jussieu.fr/pub/linux/MandrivaLinux/devel/cooker/i586/ \ /dokumenty/Mandrivalinux-devel/cooker/i586/
*-l10n-fr-* *-l10n-ja-* ... *openoffice*Na závěr vyplivne rpmsync (resp. rsync, že) zprávu:
Number of files: 15425 Number of files transferred: 153 Total file size: 15648376564 bytes Total transferred file size: 304897518 bytes Literal data: 203004952 bytes Matched data: 101915361 bytes File list size: 820591 File list generation time: 6.755 seconds File list transfer time: 0.000 seconds Total bytes sent: 241216 Total bytes received: 191504554 sent 241216 bytes received 191504554 bytes 80077.58 bytes/sec total size is 15648376564 speedup is 81.61to znamená, že místo 290 MB jsem stahoval pouze 183 MB a navíc získal asi 20 minut, a to se vyplatí. Kdyby se to podařilo nějak přiohnout, aby se stahovaly jen soubory, které jsou potřeba, dala by se tak i nahradit absence deltarpm, které se v Mandrivě chvíli ohřálo a nejspíš tam ještě nějakou dobu nebude.
Tiskni
Sdílej: