Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Jak už jsem tady párkrát psal, zabejvám se oživením balíku man-pages-cs alias překladu manuálových stránek do češtiny, který zamrzl někdy kolem roku 2001.
Spojením pochybných kvalit free vserveru of pipni.cz a pochybných kvalit mne jako programátora vznikl systém pro relativně rozumnou práci s překlady, (i když teď už bych to dělal trochu jinak) založený na wiki.
Překlady jsou snad funkční a teď zbývá jen dostat je k uživatelům/do distribucí.
Výchozí stránka je nicméně pro jistotu na http://sweb.cz/tropikhajma/man-pages-cs/index.html, co kdyby se to stěhovalo jinam, žejo, ono třeba celodenní výpadek není nic moc.
Takže stahujte, testujte, hlašte bugy, překládejte a nehákujte ten server.
Bylo by třeba fajn, kdyby někdo dokázal vytvořit funkční Makefile nebo aspoň ověřit, jestli to stávající nějak funguje; já se v tom vůbec nevyznám
Ocenil bych taky, kdyby za každou distribuci mi sem někdo vložil nebo poslal na mail kontakt na packagera balíku man-pages-cs (alias manpages-cs).
Díky!
Tiskni
Sdílej:
Snaha se cení. Nicméně pro mě je česky komunikující program nebo dokonce manuálová stránka něco nepřirozeného.
Některé ty překlady jsou divné, namátkou man.conf:
Tento soubor je čten programemPřipadá mi divné pracovat na něčem, co je mi samotnému k ničemu..To se dá říct obecně o psaní jakékoliv dokumentace...