Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »o těch lidech vím, že nejsou lenoši - tvrdě pracují a studují, mají další aktivity, tam zábrany nemají. Ale jak jde o Linux ...Vy sam napisete takovouhle vetu a jeste stale to nechapete? Prave proto, ze tvrde pracuji, studuji a maji dalsi aktivity -- prave proto (plnym pravem) pouzivaji to, co jim vyhovuje, co jim poskytuje prostor pro praci a zabavu a zaroven nechava cas na ty dalsi aktivity... Rika se tomu "zebricek priorit".
aspon ja to tak uz leta praktikuju a manualy sem se moc mit rad nenaucil
V současnosti má linux na desktopu tak 1% podíl a to možná ještě přeháním.kde se bere tento odhad?
Linux na desktopu asi prilis velke zastoupeni mit nikdy nebude, je to ten vecny boj s vetrnymi mlyny, jednak na Windows se decka skoli uz od zakladnich skol (tech par vyjimek, kde je Linux nema cenu ani zminovat), vsude na uradech jsou Windows + Microsoft aplikace diky cemuz ani statni sprava nijak vyrazne nebude prechazet na podstatne levnejsi reseni (trochu paradox kdyz je to za nase dane). Navic tady mame ty "skvele" hry, ktere pro Linux nijak moc nejsou, vsechno co vychazi je primarne pro Windows a jen obcas jde neco i pro Linux. To si myslim, ze je dulezite pro vetsinu beznych uzivatelu. Presvedcovat nekoho agresivne o duvodu zmeny nema smysl, stejne tak postrada smysl diskuse s pubescentem (co je to proboha za vyraz) ohledne alternativnich programu v Linuxu. On ma svuj warez, ktery nepouziva, ale ma jej a to je to hlavni.
sem to vzal asi zase spatnym smerem, ale clovek se na moment zamysli a hned pise, to nedela nikdy dobrotu :) Podle me je Linux (osobne pouzivam Mandrivu) o volbe a ne o nejake svobode a otevrenosti. Proste pouzivam co chci a co mi vyhovuje, to je hlavni rozdil oproti Windows :))
Tiskni
Sdílej: