Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
o těch lidech vím, že nejsou lenoši - tvrdě pracují a studují, mají další aktivity, tam zábrany nemají. Ale jak jde o Linux ...Vy sam napisete takovouhle vetu a jeste stale to nechapete? Prave proto, ze tvrde pracuji, studuji a maji dalsi aktivity -- prave proto (plnym pravem) pouzivaji to, co jim vyhovuje, co jim poskytuje prostor pro praci a zabavu a zaroven nechava cas na ty dalsi aktivity... Rika se tomu "zebricek priorit".
aspon ja to tak uz leta praktikuju a manualy sem se moc mit rad nenaucil
V současnosti má linux na desktopu tak 1% podíl a to možná ještě přeháním.kde se bere tento odhad?
Linux na desktopu asi prilis velke zastoupeni mit nikdy nebude, je to ten vecny boj s vetrnymi mlyny, jednak na Windows se decka skoli uz od zakladnich skol (tech par vyjimek, kde je Linux nema cenu ani zminovat), vsude na uradech jsou Windows + Microsoft aplikace diky cemuz ani statni sprava nijak vyrazne nebude prechazet na podstatne levnejsi reseni (trochu paradox kdyz je to za nase dane). Navic tady mame ty "skvele" hry, ktere pro Linux nijak moc nejsou, vsechno co vychazi je primarne pro Windows a jen obcas jde neco i pro Linux. To si myslim, ze je dulezite pro vetsinu beznych uzivatelu. Presvedcovat nekoho agresivne o duvodu zmeny nema smysl, stejne tak postrada smysl diskuse s pubescentem (co je to proboha za vyraz) ohledne alternativnich programu v Linuxu. On ma svuj warez, ktery nepouziva, ale ma jej a to je to hlavni.
sem to vzal asi zase spatnym smerem, ale clovek se na moment zamysli a hned pise, to nedela nikdy dobrotu :) Podle me je Linux (osobne pouzivam Mandrivu) o volbe a ne o nejake svobode a otevrenosti. Proste pouzivam co chci a co mi vyhovuje, to je hlavni rozdil oproti Windows :))
Tiskni
Sdílej: