Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Můj Alcatel OT 535 je už dva měsíce po záruce, tak jsem si řekl, že se nic nestane, když ho rozeberu. Postupoval jsem podle návodu na mobilmanii a vyčistil jsem display od prachu.
Taknějak jsem doufal, že až ho dám zase dohromady, tak se spraví jedna věc, co mě štve. Asi před tejdnem jsem promazával smsky a asi mi během toho promazávání nějaká zase přišla a telefon se s tím nevyrovnal. Od té doby ukazuje ikonku nepřečtené zprávy furt. Vzhledem k tomu, že po zběžným pohledání na netu jsou všechny návody, manuály atd. za prachy, tak mi asi nezbude, než s ním někam zajít, aby mi ho zresetovali.
Telefon je to jinak relativně dobrej, i když mi přijde dost línej v lezení v menu. 1-2 vteřiny na zobrazení telefonního seznamu mi přijde dost. Hry stojej za houby a další jsou jen za $$. Javu to nemá, jenom nějakej brutálně proprietární systém, kterej není dostupnej ani developerům her. Ti maj k dispozici jenom soft.emulátor. Na druhou stranu přežil pád ze 3 metrů na dlažky. Ale stejně bych si příště radši pořídil nějakej jednoduchej černobílej - volání, sms, budík - nic jinýho s tím stejně nedělám, když nepočítám 2x použití GPRS. Hlavně aby to reagovalo hned a dlouho vydrželo na baterku.
Na ruku mi vlezla Klopuška mravenčí - Myrmecoris gracilis, s ulovenou mšicí.
Na lavičce na hřišti jsem si všiml dřevokazné houby, na netu jsem si dohledal, že se pravděpodobně jedná o kropilku - Dacrymyces minor.
Tiskni
Sdílej:
Mam sice javu ale vyzkousel jsem par aplikaci s ruznymi vysledky a vykaslal se nani, uz jsem ji pul roku nepoustel. Hry co tam byly od vyroby jsem dohral a smazal. Ale gprs jsem docela vyuzil - pres infraport jsem s nim pul roku chodil na net.
dokud ho neztratim/nebude mi ukraden/nezkolabuje tak mi asi zustane
mimochodem, jednou se mi taky na necem zasekl a pomohlo drzet dlouho (20s?) tlacitko na vypinaniKdybych "měl prachy", tak bych si nekupoval novej mobil, ale radši starou dobrou Nokii 3330 nebo 5110, s těmito telefony mám dobré zkušenosti. A už jen operátora Eurotel, vám něco řeknu: jsem byl něco jako hledačem BTS, tak jsem začal monitorovat která síť je nejlepší, samozřejmě to vyhrál Eurotel (perfektní), na druhém místě Oskar (v té době), a nejhorší T-Mobile (kterýho bych osobně nakopal do prdele a poslal do pekla, sítě úplněj humus - tady v západních čechách).
Teď používám SE T230, stačí mi to, už jsem byl extrémě blýzko k tomu, abych ho prodal a koupil Nokii 3330, nakonec sem si to rozmyslel a šel na pivčo
Sagem - Nejlepší signál, málá výdrž hardwaru
Nokia - Starší modely jsou různé, převážně ale dobré (protože je v nich NetMonitor;)
Siemens - Ukrutně odporné problémy s firmwarem a uživatelskou pamětí, asi 3x jsem reflashoval (a vymazal EEPROM) ale nakonec sem to nevydržel a prodal kámošovi za 6kilek. Doma se válí ještě 2 poškozené kousky...
Motorola - Jednička v hardwaru, very, very goood
Ericsson (T10) - Dobrej telefon, ale s baterkou jsou problémy (nutno kupovat nové ve velkém)
-EOF-
Siemens - Ukrutně odporné problémy s firmwarem a uživatelskou pamětí, asi 3x jsem reflashoval (a vymazal EEPROM) ale nakonec sem to nevydržel a prodal kámošovi za 6kilek. Doma se válí ještě 2 poškozené kousky...Nemáš náhodou S55? celkem by se mi hodil na náhradní díly
Taky jsem lovcem BTS, tady je to ovšem úplnej opak . Nejlepší pokrytí má Paegas, za ním Oskar a EuroTel je na tom s pokrytím nejhůř ( okolí Kutné Hory a Kolína).
Dřív jsem lovil s NK 7110, ta bojužel dosloužila tak jsem si koupil v bazaru NK 3410, ta má výhodu, že podporuje i pásmo E-GSM takže na některejch kopečkách tu chytám BTS z Prahy ( jinde EGSM Eurotel nepoužívá, a v Praze je jich pár).
Slišeli jste o tom, že se připravují čipy přímo do počítačů, které budou sledovat uživatelovo práci (nezávisle na hw) a odesílat data nejspíš rádiovým spojením? Někde jsem to četl, to by byla pruda mít to přímo v procesoru.