Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tak jsem po 47 minutách a nakrknutí dvou pracovníků ČS, a.s. podepsal papír se dvěma větama: "žádám o zrušení platby provedené dne x, na účet y, ve výši z. Při zadávání čísla účtu došlo k překlepu." Ráno mi v práci lezl po počítači a klávesnici rus. Přechod k eBance vypadá nadějně, zatím to vypadá, že bych neplatil víc jak doteď u spořky. Na další banky se ještě podívám.
Asi před třema tejdnama jsem někomu posílal peníze do eBanky. Až teďka jsme zjistil, že jsem se seknul a poslal je na účet někoho jinýho.
Protože mám spořku po cestě z práce, stavil jsem se tam dneska osobně, abych peníze dobyl zpět. Z předchozího hovoru se slečnou z hotline jsem byl přesvědčen, že by se nemělo jednat o složitou proceduru, stačí vyplnit papír a jít - jó houby!
Cisco Aironet 350 je velmi solidní pcmcia wi-fi karta se slušnou podporou v linuxu. Jediná její vada je v absenci externího konektoru, což se dá ale poměrně snadno napravit. Pozor, následující zápis obsahuje cca 500 kB obrázků.
To byl zase dneska zážitek. Ráno jsem šel s klukem na hřiště. Šťoural se tam lopatkou v písku, když šel okolo týpek s vlčákem (samozřejmě volně puštěnej, bez náhubku - může se to vůbec?; Asi nikdy nepochopím lidi, co si do Prahy poříděj velký čokly). Čokl se zastavil na trávníku asi dva metry před dvířkama hřiště a vykálel se. Páníček šel samozřejmě dál, tak jsem na něj zavolal: "Hej, to hovno tady necháte ležet?"
Jak už jsem tady párkrát psal, zabejvám se oživením balíku man-pages-cs alias překladu manuálových stránek do češtiny, který zamrzl někdy kolem roku 2001.
Spojením pochybných kvalit free vserveru of pipni.cz a pochybných kvalit mne jako programátora vznikl systém pro relativně rozumnou práci s překlady, (i když teď už bych to dělal trochu jinak) založený na wiki.
Překlady jsou snad funkční a teď zbývá jen dostat je k uživatelům/do distribucí.
Tohle asi není vhodná otázka do fóra, proto to píšu do blogu:
Proč je jako další logický krok v rozlišeních 800*600, 1024*768 nabízeno 1280*1024 a ne 1280*960? (Např. lilo, X ...) Vždyť, kurník, poměr stran mého monitoru je pořád 4:3!
Tak jsem dneska ráno vyšel z domu, nasadím sluchátka, zapnu BBC a bum, Ráááádióóóó Českóóóó. Tfuj tajxl. Nic proti ČRo, ale nemají už těch rádií trochu moc? Proč nemůže vysílat BBC normálně? Co všechno se odehrává mezi 8:00-11:00 a 13:00-16:00 na BBC, že to musí přeplácnout naše zpravodajství?
Zatím mám dvě možnosti - začít chodit o hodinu dřív do práce (!za chvíli letní čas!) nebo si to stahovat z netu a mp3 přehrávač.
Cestou do práce jsem poslouchal BBC a dozvěděl jsem se, že dnes je den pí. Navíc k tomu pouštěli úryvky z úžasný písničky "pí" od Kate Bush - zpívá pí až někam na osmdesátý desetinný místo! Real audio stream rannich zpráv tady - je to okolo 25. minuty.
Dodržování standardů je základ. Zvlášť pro uživatele Linuxu. Pokud budou ostatní, hlavně ti velcí hráči, standardy porušovat, bude pro nás obtížnější s nimi komunikovat. Proto jsme naštvaní, když někdo napíše web jako prase, stačí mu, že to IE nějak schroustá, zatímco lidi s FF/Operou/linksem/atd. ostrouhají.
Rozhodl jsem se udělat průzkum ve vlastních řadách, takže - jak jsou na tom ti nejprominentnější linuxáci - tvůrci distribucí?
Za poslední rok jsem v Mandrivě (jak v stable tak devel verzi) nahlásil 77 chyb.Jedna byla chyba moje, dvě se vývojářům nepodařilo u sebe zopakovat, čtyři už nahlásil někdo přede mnou. Pět chyb odmítli opravit - většinou s tím, že je to problém vývojářů postižené aplikace. 28 chyb bylo opraveno. 24 chyb zůstává ve stavu nepotvrzeno. 13 chyb je označeno jako skutečné, ale nejsou odstraněny.
Onehdá si žena kupovala v automatu lístek na MHD za 14 Kč a ta hranatá potvora na dvacku vrátila jenom korunu. To dycky naštve. Tentokrát jsem si ale všiml, že na automatu je nalíplý info, že reklamace se daj vyřizovat přes zelenou linku. Tak jsem tam zavolal, bylo to už v 6 večer => pokecal si se mnou záznamník. Trochu otráveně a bez nějaké naděje jsem nadiktoval číslo automatu, popis problému a adresu, kam mi mají poslat těch 5 korun. No a dneska mi zavolala paní z DP, jakže přesně se píše moje jméno, že to posílaj. To jsem fakt nečekal :-)
Prohnal jsem svůj adresář se spamem skriptem a udělal graf počtu spamů za den (trochu jsem ho vyhladil). Vypadá dost znepokojivě.
Před časem, myslím na rootu, proběhlo odhalení, že BFU je zkratka ryze českého původu, spáchaná nejspíše redaktory Netmagu blahé paměti. Ale dneska jsem ve Wikipedii narazil na DFU (Dumb Fucking User). Že by BFU byl vlastně jenom překlep?
Jak už jsem psal, K3B nedokáže ověřit zapsaná data, pokud názvy souborů/adresářů obsahují mezinárodní znaky. To je hodně špatný a podle tohoto nového komentáře k bugu se to zřejmě lepšit nebude:
------- Additional Comment #3 From Sebastian Trueg 2005-12-06 20:35 ------- I am only one man on all this and verification does not interest me that much. That's why I keep moving this bug down the todo list... but I will do it soon. I promise. :) please close the duplicate bug reports.
Nechtělo se mi tomu věřit, tak jsem se podíval na homepage a skutečně, vývojový tým zásadní aplikace tvoří jenom jeden člověk!
Nenajde se někdo, kdo by to dokázal spravit, vždyť jde jen o to, aby se správně převáděly znaky mezi 2 kódováními, nebo se pletu?
Nabízím 100 Kč formou zaslání na účet tomu, kdo tu chybu opraví.
Momentálně si hraju s vylepšováním svojí klávesnice, akorát mi to moc nejde. Už jsem strávil tejdny různým zkoušením (no, nemám na hraní celý dny, proto tolik), až jsem uznal, že je nutný vědět, co se mezi klávesnicí a PC vlastně děje, protože podle teorie to prostě nefungovalo.
Bohužel to vypadá, že K3B neumí ověřit vypálená data, pokud jsou v cestě háčky a čárky. Bohužel se tím pro mne stává nepoužitelným - zapisovat cokoliv na DVD bez ověření, jestli je to OK, je IMHO docela risk.
Čím pálíte vy?Tak mě zas něco napadlo. Mám grafickou kartu s 64 MB paměti. Těch 64 MB se ale určitě využije naplno jenom když běží něco 3D, čili u mě prakticky jednou za měsíc. (Možná taky při přehrávání filmů ..? ... nevim) Takže mám odhadem alespon 50 MB, který se flákají. A jsou lidi, kteří mají grafárnu se 128 nebo 256 MB, tam je to ještě zajímavější. Bylo by možný k té volné paměti nějak přistupovat a třeba do ní swapovat nebo ji mít jako diskovou cache? Určitě už to napadlo někoho přede mnou, ale nepodařilo se mi to vygooglit.
Takže mi to nedalo a udělal jsem si takovou statistiku blogů - nejčtenější zápisky atd.:
Když tak sleduju flame kolem JXP, napadlo mě, že by mohlo být zajímavé sestavit žebříček blogů podle čtenosti. Myslím, že už někdo kdysi dal dohromady nejaktivnější bloggery, to by mohlo být podobné. Top 10 nejčtenějších zápisů, top 10 nejčtenějších bloggerů... Samozřejmě by se musely počítat jen blogy na které se musí kliknout, u těch mikrozápisů je hodnota čtenosti pochybná. Nechcete se toho někdo ujmout? Nějakým skriptíkem by to urřitě šlo zautomatizovat, ne?
Napadla mne anketa na téma "Jakou www stránku si denně otevřete jako první?", s možnostmi www.abclinuxu.cz, www.abclinuxu.cz/blog, www.root.cz, www.zive.cz, www.seznam.cz, www.google.com, www.idnes.cz, jinou. Nevynechal jsem nejakou významnou www? Díky.
V blogu Zdeňka Štěpánka vyšel 10.8. zápisek Povzdech: o bugovitosti KDE . Zdeněk krásně popsal svůj problém, zanadával na KDE, ale jaksi už zapomněl chybu nahlásit. Abych to napravil, tak jsem chybu 16.8. nahlásil. Vývojář KDE ji ověřil 23.9. a opravena byla včera. Takže - hlaste chyby, funguje to (i když to někdy není hned)!
Rozhodl jsem se koupit si DVD vypalovačku, hlavně kvůli těm GB fotek a filmů (z digitálu), který seděj na disku a čekaj na Generála Failure. Nejdřív jsem se rozhodl pro NEC 5340A , ale článek na root.cz mě přesvědčil, abych utratil o pár kaček víc za podporu DVD-RAM. Mým novým favoritem se stala LG 4163B , s celkem dobrou recenzí na cdr.cz. Rád si ale vždycky přečtu názory opravdových lidí, jenže - je skutečně v lidských silách přečíst 1178 příspěvků ? Přeloženo do lidštiny, co je to za hovada, která z diskuze k recenzovanému výrobku dělají poradnu? To neexistuje něco jako abcwindows.cz? Oh my god...
Při pročítání diskuze na abclinuxu.cz mi vždycky připadalo, že příspěvky ve slovenštině jsou daleko častěji psány bez diakritiky (Nic proti slovenštině, ale bez háčků a čárek se mi čte daleko hůř). A tak jsem se rozhodl exaktně ověřit, jestli je to tak.
Někdy se mi stane, že překonám lenost a webmasterům stránek, které mi ve FF dělají potíže, napíšu.
Ach jo, pořád jsem si říkal, že je to moje chyba, že to neumím nastavit, ale vono ne, mám čekat na KDE 4 nebo si najít něco jinýho?
Už jsem sem dlouho nic nenapsal, nějak není čas, a to tak, že vůbec na nic, teda možná je, jenom se snažím dělat deset věcí naráz a navíc se vždycky objeví nějaký zádrhel.
K původnímu skriptu (optimalizace stahování updatů MDV Cooker pomocí rsync) jsem si připsal pár řádků, který mi řeknou, kolik se přeneslo, jaká je celková velikost stažených souborů a kolik mi tedy ten skript ušetřil.
Asi by se to dalo napsat líp, ale aspoň to funguje:
Tak jsme dneska zašli na Stopaře... Pokud uvažujete o shlédnutí tohoto titulu a máte to štěstí, že jste ho ještě neviděli, zajděte raději na COKOLIV JINÉHO, zvlášť jestli jste četli knihu. A ten chlap se ani nestyděl podepsat pod scénář ...
Mně doposud neznámý www browser Mozilla Fivefox se znaží zapůsobit sponzoringem Pandy červené, známé pod jménem hunho (firefox). Pět lišek je halt víc jak jedna.
P.S.: Jak často chodíte do ZOO?V Mandrivě 2006 už má prý fungovat deltarpm ze SUSE - tj. stahovat se budou moct diffy balíčků, takže úspory objemu stažených dat budou aspoň 50 %. Ale šetřit se dá už teď.
Tak po delší pauze jsem obětoval sobotu a vrhnul se na update sekce 1. Jeden by nevěřil, kolik fičur se v programech během 5 let může objevit
Někdo už to tady zmiňoval, ty ***vy spammerský posílají nějaký fašistický články či co. A největší prča je, že mi teďka přicházej jako nedoručený. Ty **jzli je posílaj pod mou pracovní adresou a jak tak koukám, tak na adresy, který jsou cca v mojí pracovní oblasti. Adresáti jsou sice generovaný náhodně, ale až se trefěj ... :-(
Tak jsem se dneska zúčastnil jedný schůzky, kde jsem se dozvěděl, že během asi roku se přejde ze stávajícího řešení předávání dat na webový rozhraní.
Nejsem žádnej militantní OSS aktivista, ale stejně jsem tomu týpkovi na konci řekl, že doufám, že to nebude IE only. A on na to, že rozhodně ne, že už jsou poučený. Současná aplikace byla totiž napsaná pro Access 97 a funguje jenom s ním, dokonce ani s Access 2000 ne. Takže to bude OpenSource a poběží na linuxovým serveru.
Není to fajn?
Tak se mi to nepodařilo spravit, i když jsem zlikvidoval konektor. Doufal jsem, že chyba (zkrat) je tam, ale to jsem se asi pletl Mobil si prostě pořád myslí, že je k němu připojený handsfree. Nakonec jsem k němu jako nouzovku přidělal sluchátko (s vlastním reproduktorkem si to nerozumí, asi je tam jiná impedance či co), aspoň něco než pořídíme něco vodotěsnýho
Malej si rád hraje s T230 mojí ženy. Bohužel jeho hry jsou pořád tak trochu slintací, což nědělá dobře jemné asijské elektronice, a tak se telefon jednoho dne odmlčel, resp. přestal fungovat zvuk.
RTFM je sice hezký, ale dost lidí, co mají s něčím problém, angličtinu moc nee, takže si nainstalujou český manuálový stránky. (anebo s A problém nemají, akorát ty man-pages-cs mají holt nainstalovaný a lokální verzi man upřednostňuje)
Občas mám doma pracovní notebook a hraju si na něm s linuxem. Asi nejvíc používám live distribuci Slax (upravená 4.2, pětka má bohužel mouchy). Teď se mi navíc povedlo rozchodit bootování ze sítě, a tak už nejsem omezený na live distra. Zkouším si novinky v Cookeru, zatímco na hlavním stroji brouzdá žena po netu v MDK 10.1 (a na harddisku notebooku nebyl změněn jediný bit).
Posledních pár dní jsem přemýšlel nad vytvářením diffů mezi jednotlivými rpm balíčky pro případ updatů a hrál jsem si s bdiff a bsdiff.
Najednou koukám, že v MDK Cookeru už to je.
Snad se to uchytí a místo 150MB updatů KDE budu stahovat třeba jenom 1/3...
Dobrá práce, MDK!
Biosféra je v podstatě takový malý soběstačný svět s uzavřeným koloběhem živin.