Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Taková střílečka co funguje i v linuxu
V jednom nejmenovaném obchodě s levnými knihami jsem si nedávno koupil za cenu cca jedné bagety CD ROM se hrou Serious Sam - First Encounter. Protože bylo na obalu uvedeno, že hra frčí v OpenGL, měl jsem celkem slušnou naději, že se mi ji pod linuxem podaří rozchodit. A skutečně, zagooglení stylem "serious sam first encounter linux" mě zavedlo na stránku http://www.seriouszone.com. (v době umístění tohoto zápisu na web nefunkční, nevím proč)
Celkem je potřeba stáhnout 4 soubory - první binárku a 3 patche: ssam-tfe-lnx-beta1a.run, ssamtfe-beta1b.sh.bin, ssamtfe-beta2.sh.bin, ssamtfe-beta3.sh.bin
Patche se musejí aplikovat všechny, protože teprve poslední patch ruší časové omezení pro používání hry (prý ho zavedli proto, aby je lidi neotravovali s dotazy na staré vývojové verze).
K instalaci potřebuje instalátor originální CD, při hře už naštěstí není potřeba a není teda nutný prohledávat šuplíky.
Smysl hry je zcela originální - postřílet všechny zrůdy, najít 4 elementy a záchránit civilizaci. Hrdina je za tímto účelem teleportován do starého Egypta, který se jen hemží balíčky s brokovnicemi, samopaly, RPG ... a příslušnými zrůdami.
Pozitivní je, že vzhledem ke stáří hry si můžu i se svou GeForce4MX440SE nastavit velké rozlišení s maximálními detaily a pořád se to hýbe docela rychle .
Pozn.: Na obalu je napsáno Special edition - 7 z 15 levelů, bude to teda asi trochu osekaná verze. Jak je to ve skutečnosti zjistím, až se mi podaří prostřílet přes ty žáby...
Tiskni
Sdílej: