V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Ultra Ethernet Consortium (UEC), jehož cílem je optimalizace a další vývoj Ethernetu s důrazem na rostoucí síťové požadavky AI a HPC, vydalo specifikaci Ultra Ethernet 1.0 (pdf, YouTube).
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zakázat přístup na sociální sítě pro děti do 15 let. Francie podle něj tento krok udělá sama do několika měsíců, i pokud se na něm neshodnou další státy Evropské unie. Reaguje tak na úterní vraždu vychovatelky, kterou ve východofrancouzském městě Nogent pobodal 14letý mladík. Jednotlivé sociální sítě podle něj mají možnost věk ověřit a vymáhat zákaz pomocí systémů na rozpoznávání tváří.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Oficiálně byl vydán Android 16. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
To byl zase dneska zážitek. Ráno jsem šel s klukem na hřiště. Šťoural se tam lopatkou v písku, když šel okolo týpek s vlčákem (samozřejmě volně puštěnej, bez náhubku - může se to vůbec?; Asi nikdy nepochopím lidi, co si do Prahy poříděj velký čokly). Čokl se zastavil na trávníku asi dva metry před dvířkama hřiště a vykálel se. Páníček šel samozřejmě dál, tak jsem na něj zavolal: "Hej, to hovno tady necháte ležet?"
Zamrmlal něco jako že stejně nemá, čím by to sebral. Na to jsem mu odpověl, že papírový pytlíky visej asi 10 metrů odsud a ukázal mu směr. Typ to vzal kolem hřiště, ale pytlíky minul a šel dál, tak jsem na něj ještě houknul, že jako ty pytlíky jsou tady, že jde špatně. To ho asi nakrklo, začal na mě křičet, že není žádnej hej a tak, a že na uklízení hoven peče. Otočil se a šel, tak jsem na něj zavolal: "Prase!".
V tom okamžiku přiletěl s tím, že mě uškrtí vodítkem a rozbije mi držku, což by s mojí postavou aktivního piškvorkáře asi nebyl zvlášť obtížnej úkol. Nakonec sebral pytlík, ujistil mě, že jestli mě potká někdy bez dítěte, tak si mě vychutná, sebral výkal, hodil ho do koše a odešel.
Tiskni
Sdílej:
slovo jako zodpovědnost (majitele za své zvíře) ti vůbec nic neříká.Když napíšu něco o zúžení zodpovědnosti na hovno, nemůžeš se divit.
Samozrejme mu nelze oponovat tak stupidne...Holt já už se takhle stupidní narodil, no... ;o)
Hovna vadí, ostatní odpad většinou ne.Co to meleš? Nejenže to není pravda, ale hlavně to s tím nesouvisí. Že jsou lidi prasata a zahazují spoustu jiných odpadků, přeci neznamená, že by bylo v pořádku nechávat ležet i hovna.
Nejlíp je to vidět najaře, když to všechno taje. Jak vyrazí tráva, tak na místech, kam psi chodějí víc je trávník dvakrát tak hustý.Ano, ovšem po třech až čtyřech měsících rozkladu pod sněhem. V létě se sice rozloží o něco dříve, ale rozhodně nepočítej s tím, že to bude pryč za dříve jak měsíc a půl (při současném přísunu čerstvých kousků). Další otázka je, zda chceme trávníky pro psy, nebo pro lidi (jsem pro druhou možnost
Na druhou stranu z toho neplyne, že se psí hovínka mají uklízet.Ne to plyne pouze z mojí letité, pravidelné a poměrně důvěrné zkušenosti s nimi. I na ně samozřejmě můžeš zkoušet řečnické obraty a trénovat si na nich logiku, definovat jim jejich potencionální škodlivost v porovnání s ostatními odpadky, případně v závislosti na jejich umístění (chodník versus trávník), jako v této diskusi, ale z mojí prosté životní zkušenosti plyne, že hovno je hovno a hezkými řečičkami se obalamutit nedá. Jednodušší bývá je prostě uklidit, než o tom sáhodlouze debatovat
což by s mojí postavou aktivního piškvorkářeNejen za aktivního piškvorkáře dávám za 3
Ano spravne... Na jedne strane jsou lidi kteri dokazi kafrat, doporucovat kdovico