Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Biosféra je v podstatě takový malý soběstačný svět s uzavřeným koloběhem živin.
Kdysi dávno jsem narazil na stránky, které popisují, jak si takovou biosféru vyrobit doma. Nemůže se to samozřejmě vyrovnat profíkům, ale největší radost má člověk stejně z toho, co si vyrobí sám .
Takže jsem asi před půl rokem vzal litrovou sklenici, naplnil ji vodou, naházel do ní vláknité řasy, které se mi zrovna v tu dobu přemnožily v akvárku, zavřel to pevně víčkem a postavil za okno.
Bohužel jsem si v průběhu nedělal žádnou dokumentaci. Řasy prošly vývojem, nejprve plavaly nahoře, nadnášeny bublinkami kyslíku, pak se uklidnily a zatím sedí dole, patrně se drží několika kamínků, které tam jsou. S řasami se do biosféry dostali i šneci okružáci. Adaptace na nové prostředí měla své oběti, 8 spáchalo protestní sebevraždu vylezením z vody (jejich prázdné ulity jsou vidět v hrdle láhve na jedné z fotek). V současnosti prolézají řasy dva jedinci.. Občas se vodou mihne ještě blíže neidentifikovatelný plankton, asi buchanka, i když už jsem ho vlastně dlouho neviděl ...
Mluvím o té láhvi vlevo, ta vpravo je čerstvě založený pokus se sladkovodními řasami v mořské vodě, který momentálně nevypadá moc dobře.
Řasy rostou z živin ve vodě (plus sluneční světlo, samozřejmě), šneci žerou řasy, bakterie rozkládají šnečí hovínka na živiny, a tak pořád dokola ...
Tiskni
Sdílej:
..podla mna vyliezli preto, lebo vo vode nebolo dost kyslika, tak sa snazili dychat kyslik z atmosfery. Na hrdle flase zahynuli, mozno kvoli teplu, dalsiemu nedostatku kyslika alebo vysuseniu.To mi došlo taky, neboj. Nějaké to biologické vzdělání mám.
Si vrahom slimakov.Ano. Kdybys věděl, kolik jich povraždím každý měsíc při čištění akvária ...
Samotny projekt biosfera (biosphere1, biosphere2) je odveci, pretoze ked uz clovek pojde na Mesiac alebo na Mars, nebude uzavrety vo flaske, ale bude aktivne vyuzivat vsetky suroviny, ktore sa tam budu dat dosiahnut.Nevím, jakou to má souvislost, ale když už to zmiňuješ, tak co třeba ta raketa, kterou tam poletí?