Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Už nějaký den vyhodnocuji pro novou webovou aplikací možné technologie. Rád bych, aby aplikace využívala konceptu AJAX, ale nejprve mi AJAX neladil s MVC paradigmatem. Tento rozpor jsem překonal a napadla mne jistá koncepce. Jelikož se ale příliš neorientuji v Jave/J2EE, nad kterou je vystavěna většina frameworků, chci se zeptat těch kteří se orientují, zda takový framework existuje.
Takže k věci. To co mám vyvinout je vysoce interaktivní výpočet závislý na řadě vstupních navzájem se ovlivnujících parametrů. Takže proto AJAX. Jenže zdálo se mi, že volání serverových funkcí pomocí XMLHttpRequest jaksi porušuje paradigma MVC. Pak jsem si ale uvědomil, že budu-li z klienta volat volat pouze jednu funkci serveru, a to řekněme updateView('operace', parametry) a návratovou hodnotou nebude true-false-int-string, ale JS kod pro manipulaci s DOM modelem browseru, tak mám prostě logiku aplikace na serverové straně.
Pak mne ale napadlo, co kdyby se volalo updateView('operace') bez parametrů a na serverovou stranu by se spolu s touto operací zaslaly změny v DOM modelu prohlížeče. No a server by měl na své straně kopii DOM, se kterou by bylo možné třeba i omezeně operovat. Příslušné změny DOMu na serveru by se poté releasly zpět na prohlížeč (asynchronně).
Nejsem si jist, že mi budete rozumět, případné nejasnosti rád v diskuzi objasním. Jde mi o to, jestli jsem nenapsal úplnou koninu a jestli náhodou obdobný framework (nemusí být pro JAVu) neexistuje. Díky všem zasvěceným.
Tiskni
Sdílej:
x = BrowserDocument.getElementById('textdiv').innerHTML;
Stacilo by kdyby DOM na serveru byl read-only kopii DOM na browseru.