Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Už nějaký den vyhodnocuji pro novou webovou aplikací možné technologie. Rád bych, aby aplikace využívala konceptu AJAX, ale nejprve mi AJAX neladil s MVC paradigmatem. Tento rozpor jsem překonal a napadla mne jistá koncepce. Jelikož se ale příliš neorientuji v Jave/J2EE, nad kterou je vystavěna většina frameworků, chci se zeptat těch kteří se orientují, zda takový framework existuje.
Takže k věci. To co mám vyvinout je vysoce interaktivní výpočet závislý na řadě vstupních navzájem se ovlivnujících parametrů. Takže proto AJAX. Jenže zdálo se mi, že volání serverových funkcí pomocí XMLHttpRequest jaksi porušuje paradigma MVC. Pak jsem si ale uvědomil, že budu-li z klienta volat volat pouze jednu funkci serveru, a to řekněme updateView('operace', parametry) a návratovou hodnotou nebude true-false-int-string, ale JS kod pro manipulaci s DOM modelem browseru, tak mám prostě logiku aplikace na serverové straně.
Pak mne ale napadlo, co kdyby se volalo updateView('operace') bez parametrů a na serverovou stranu by se spolu s touto operací zaslaly změny v DOM modelu prohlížeče. No a server by měl na své straně kopii DOM, se kterou by bylo možné třeba i omezeně operovat. Příslušné změny DOMu na serveru by se poté releasly zpět na prohlížeč (asynchronně).
Nejsem si jist, že mi budete rozumět, případné nejasnosti rád v diskuzi objasním. Jde mi o to, jestli jsem nenapsal úplnou koninu a jestli náhodou obdobný framework (nemusí být pro JAVu) neexistuje. Díky všem zasvěceným.
Tiskni
Sdílej:
x = BrowserDocument.getElementById('textdiv').innerHTML;
Stacilo by kdyby DOM na serveru byl read-only kopii DOM na browseru.