Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Česká Televize spustila novou službu, videopůjčovnu. Bohužel, na Linuxu i Mac OS X máte smůlu, vyžaduje MS implementaci DRM. Křiku o tom, že je to špatně je dost. Pojďme se společně zamyslet nad tím jaké existují pro ČT alternativy?
Nečekejte, že se je dozvíte v mém blogpostu. Rád bych jen nastartoval diskusi na toto téma. Proto prosím všechny, jejichž příspěvky by pouze konstatovali, že DRM (obzvláště to MS) je špatně, aby je publikovali jinde. Naopak zde přivítám diskuzi všech, kteří by měli návod, jak zamezit nelegálnímu šíření díla a přitom neomezovat uživatele proprietárními technologiemi. Díky za příspěvky.
Tiskni
Sdílej:
...jak zamezit nelegálnímu šíření díla a přitom neomezovat uživatele proprietárními technologiemi.Obávám se, že toto již z principu není možné, neboť oba požadavky stojí proti sobě. Respektive, celý princip DRM spočívá v utajení (alespoň klíčových) detailů implementace. A de facto ani není možné zamezit nelegálnímu šíření díla jako takovému (AFAIK se to ještě nikomu nepovedlo; vždycky je jen otázkou času, než se i ta nejúčinnější ochrana prolomí). Čili. Buď chcete svobodnou technologii, pak ale nemůže být řeč o DRM, nebo chcete DRM, ale pak nemůže být řeč o svobodě (resp. svobodné technologii). Nemůžete mít obojí zároveň.
Problém je v tom, že takové DRM nebude účinné. Co zabrání klientovi příslušný obsah dešifrovat a dále neoprávněně šířit?nebude účinné, nic tomu nezabrání. ale to je obecná vlastnost DRM a ne toho potencionálního linuxového.:+)
Proto prosím všechny, jejichž příspěvky by pouze konstatovali, že DRM (obzvláště to MS) je špatně, aby je publikovali jinde.Vyjímečně poslechnu. Když ale řeknu, že DRM nefunguje a neplní dobře svůj účel, není to v rozporu této prosby, že?
Naopak zde přivítám diskuzi všech, kteří by měli návod, jak zamezit nelegálnímu šíření díla a přitom neomezovat uživatele proprietárními technologiemi.Jsem přesvědčen, že takový návod neexistuje a že DRM v takovém rozsahu jako ve Windows nelze v v GNU s Linuxem aplikovat.