Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Můj syn teď prochází fází opakovaného memorování si příběhů krtečka a broučků a krtečka a broučků ... furt dokola. A jak tak ráno sedím s prckem na klíně a pouštím po třetí za sebou stejného krtečka, tak mne napadla, nikoliv poprvé, následující myšlenka:
Jak známo, krtek je škůdce. Ale ... když je krtek škůdce, jak to, že k němu má většina lidí tak pozitivní vztah? Ať přemýšlím, jak přemýšlím, tak mne jiný důvod než ona nádherná kreslená postavička nenapadá. A je jedno jestli se jedná o příběh Krtečka s autíčkem, kde slyšíme jazzové party, nebo Krtek a kamarádi s typicky sovětskou garmožkou. Matně vnímám, co se asi tak mezi těmito dvěma díly mohlo udát. Ta postavička překonala věky. Dávala a dává radost po 40 let.
A teď k věci. Všimli jste si, jak moc je český krteček podobný tučňakovi od Larryho Ewinga? Není on nakonec Larry odkojen českým krtečkem? A není to důvod, proč máme našeho tučnáčka tak rádi?
Tiskni
Sdílej:
No, jo, máte vlastně pravdu. Tučňáka mám na casu, Krtečka si vybavím...a přijde mi, že oba mají stejný dobromyslný výraz Podoba tam určitě je.
Mam plyšovýho Tuxe doma, je Krrrtečkovi podobnej
U nás doma je zatím jediný plyšový. A ta podobnost s krtečkem