Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Vlastně ani nechci tento problém příliš rozebírat, protože jej téměř každý z nás důvěrně zná. Ale přesto, možná se zde nachází někdo, kdo má lepší řešení. Jde mi o přepínání mezi US/EN a CZ klávesnicí. Používáte někdo nějaké neoficiální, přesto však praktické rozložení klávesnice, které by potřebu přepínání odstranilo, nebo alespoň eliminovalo?
Tiskni
Sdílej:
Mozna to neni o lenosti, ale o tom, jakou kdo pouziva primarni klavesnici.Taky myslím - primárně mám všude US, protože v 90% případů používám počítač na jiné věci než je psaní českých textů a některé znaky mi v CZ klávesnici nenahraditelně chybí nebo jsou divně umístěné (třeba #@$%\/). Jen v GUI mívám US/CZ... Ale často je pro mě opravdu rychlejší psát cesky než česky, i když i to umím
Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "cz" EndSectionale v konzoli by bylo co vylepšovat. Na přepínání přes pause jsem si pořád nezvykl, mrtvé klávesy nefungují a pokud navíc máte někdo nějaký pěkný font ... nechal bych si poradit :)
cz_qwertz
, ale v tty je problém s $ a tak. Jenže tam chodím celkem málo (jen když mám emergovat něco biggy, aby se to, když spadnou X
ka, nepodělalo). No a když už tedy ten znak potřebuju, tak zapnu gpm
, cat
nu nějakej soubor, kde to mám, označím a vložím. chvt 1 && ...
jen když mám emergovat něco biggy, aby se to, když spadnou X
ka, nepodělalo
proto emerguju ve screenu Nicmene je pravda, ze ja ji mam ponekud zmodifikovanou, aby byla vice TeX&cestina friendly. :)
Option "XkbRules" "xorg" Option "XkbModel" "pc102" Option "XkbLayout" "cz" Option "XkbOptions" "grp:switch,lv3:switch,grp_led:scroll,altwin:meta_win"
Option "XkbOptions" "compose:rwin"