Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Z televize, rádia i novin můžeme slyšet, že Microsoft v letošním roce končí s podporou Windows XP a my musíme přejít na nejnovější produkty firmy. Jako obvykle, jde to i jinak. V tomto článku se dozvíte, jak si zmrazit Windows XP na věčné časy.
Když jsem se před časem dočetl o novém projektu státní správy s názvem datové schránky, moc se mi ten nápad líbil. Už dříve jsem se snažil omezit nutnost chodit osobně na poštu a stát ve frontách na úřední dopisy a tak jsem si celkem brzy zařídil kvalifikovaný certifikát. Bohužel jsem zjistil, že mi je docela na nic. Úřady na to nebyly připravené a nefungovalo to.
V minulém zápisku jsem představil výsledky performance testu kopírování velikého souboru na různé souborové systémy s porovnáním toho samého při šifrování disku. Dnes bych toto téma rozšířil o LVM.
Nedávno jsem do svého starého počítače pořídil nový disk. Během úvah o rozdělení a volbě filesystému jsem začal přemýšlet také o šifrování. Nakonec jsem se rozhodl provést výkonnostní test pro veliké soubory. Výsledky najdete dále.
Do politiky je lepší se nenavážet, nekomentovat a nechat ji úplně mimo. Budu se tedy snažit držet se jen IT. Článek pana Sedláka mne dnes donutil k zamyšlení a nakonec i k napsání krátkého zápisku do blogu. Tak tedy na téma Microsoft ve státní správě levněji a lépe.
Na mém nově nainstalovaném černém počítači se mi v poslední době začaly dít zvláštní věci. Firefox přestal zobrazovat aktuální URL v adresním řádku, nereagoval na tlačítka zpět, vpřed ani reload a aby toho nebylo málo, všechny stránky jakoby neustále načítal. Díky mouse gestures se sice dal používat, ale připadalo mi to víc než divné. Nakonec jsem se rozhodl vyzkoušet antivir.
Včera jsem si všiml, že Folding@home zamrzl při pokusu o update a vyřešil to až restart konzole. Dnes přes den se proteiny počítaly jako obvykle, mohlo mě ale napadnout, že ono zamrznutí bylo předzvěstí chystané aktualizace. A ta opravdu přišla; během úvodních informací jsem se dočetl, že Folding@home se přejmenovává na Life with PlayStation.
Svět se nám rychle digitalizuje a v Praze si příští rok už bez smartkarty nepořídíme ani tramvajenku. Rozdává je hlavní město a zatím zdarma. V nabídce má dva typy, první je bezkontaktní a druhá je s kontaktním čipem. Obě stojí stejně a tak proč si nevzít tu s kontaktním čipem. Ta nám pak může navíc posloužit třeba jako úložiště certifikátů, což se může hodit. Já jsem si tedy podal žádost a dnes jsem se pokusil naladit Linux tak, aby si s mou OpenCard rozuměl.
Na začátku roku jsem psal, že se budu snažit psát víc zápisků do blogu a tento je letos vlastně druhý. Přiznám se rovnou, může za to z velké části Playstation 3, kterou jsem k Vánocům koupil dcerce Terce.
Linux tím šel na vedlejší kolej a já propadl jednak dceři, která mi roste doslova před očima a po večerech pak hrám. Když už zmiňuji ty hry; pokud si dobře vzpomínám, tak jsem s počítači vlastně kdysi dávno právě hrami začínal...
Zdravím,
dlouho jsem blog zanedbával, možná budu mít v roce 2008 víc času na psaní nebo budu třeba psát narychlo. Každopádně nový rok začínám kompilací. A to vcelku větší než jsem chtěl. Přesypává se mi dneska a vlastně už včera a předevčírem skoro celý systém.
Právě jsem zaslechl na ČT24 zprávu, která mimo jiné oznamovala, že víza do USA pro občany ČR nebudou ani v příštím roce zrušena. Nevratný poplatek za podání žádosti o vízum je 100$.
Česká pošta, s. p. se stala akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb dne 3.8.2005 na základě akreditace udělené Ministerstvem informatiky ČR. Jak si tedy uděláme kvalifikovaný certifikát v Linuxu?
Česká pošta od začátku září začala vydávat kvalifikované certifikáty pro elektronický podpis za cenu 190Kč pro fyzické osoby. Cena mne tentokrát oslovila a tak jsem se rozhodl, že si tento certifikát pořídím.
Tak už je to jisté, CzechTek dnes začíná.
Už teď je prý kolaps na 136km dálnice D5. Policie se rozhodla nevpustit účastníky technoparty na domluvený pozemek. Dost dobře přístup policie nechápu.
Dnes ráno jsem si otevřel Internet a letmo prolétl novinky. A pak jsem si spíš ze zvědavosti přečetl na Živě článek "Apple přechází k Intelu!". Pročetl jsem i diskusi a přečetl další článek "Apple & Intel - spekulace potvrzeny". A najednou jsem začal tušit veliké změny.
Evropská rada se rozhodla směrnici o softwarových patentech prosadit za každou cenu. Chce je schválit na jednání ministrů financí 17. února. Dnes už snad každý ví, že SW patenty nejsou dobré.
E-mailové konference patřily k začátkům Internetu. Fungují stále, ale dnes se daleko větší popularitě těší webová diskusní fóra a jiné on-line chaty založené na www. Jsou jednodušší. Přesto i dnes je možné mít kvalitní a unikátní e-mailovou konferenci. Stačí vlastnit doménu a stroj s Linuxem. Dobrým robotem pro Linux je Ezmlm. Podmínkou je kvalitní výběr členů konference. Následující příspěvek je vytržen k kontextu a ukazuje, kam až to může zajít.
Není to tak dávno, právě včera jsem tady psal svou první glosu k iniciativě Billa Gatese o spolupráci platforem. Samotného mne to velmi překvapilo. Dnes vyšel na ZDNetu článek, který dává tušit, jak si to v Microsoftu představují v praxi.
Bill Gates, šéf Microsoftu přichází s novou iniciativou zaměřenou na spolupráci produktů a platforem. Podle něj není současná situace na uspokojivé úrovni.
Aktuálně si hledám novou práci a stalo se mi, že se mě zeptali, co znamená hufhendr v e-mailové adrese. Řekl jsem, že je to nick z dob BBS. Ve skutečnosti to má svůj příběh...