MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
--> Vítejte na mém blogu. Budu se zde věnovat komentování článků z jiných webů a to asi i tak poměrně málo. Na rozsáhlejší články mám své vlastní stránky, tam ale zase nechci psát blog :)
Dnes ráno jsem si otevřel Internet a letmo prolétl novinky. A pak jsem si spíš ze zvědavosti přečetl na Živě článek "Apple přechází k Intelu!". Pročetl jsem i diskusi a přečetl další článek "Apple & Intel - spekulace potvrzeny". A najednou jsem začal tušit veliké změny.
Zpráva, že Apple opouští PowerPC a přechází k Intelu není až tak překvapující, spekulovalo se o tom už dříve. Procesory PowerPC si Apple nevyrábí sama, dělá je pro ní IBM. A tady to začíná být zajímavé. V diskusích jsem si všiml názoru, že Apple neodchází od PowerPC dobrovolně. Prý je pro IBM příliš malý zákazník, než aby se velká modrá obtěžovala investovat do dalšího vývoje. Také se tam objevil názor, že IBM chystá něco nového.
Sony chystá na začátek příštího roku novou Playstation 3. Pro nás je jistě zajímavé, že operačním systémem této "herní konzole" má být Linux. Další zajímavostí je její nový procesor: jmenuje se Cell a bude ho vyrábět IBM.
K Sony ještě maličkost a to, že na jaře letošního roku akcionáři odvolali nevyšší vedení, protože jí utekly LCD displeje, nástup DVD i MP3 přehrávačů.
IBM letos prodala celou svou PC divizi čínské firmě Lenovo. Původně jsem to vůbec nechápal, ale IBM obvykle ví co dělá. IBM už před delší dobou začala velmi propagovat Linux. Brzy na to začala prodávat své servery s Linuxem, PC s Linuxem se ale nějak neobjevovala.
Prodejem PC divize se IBM prakticky vymanila z područí firmy Microsoft.
A teď zkusme celý ten koktejl pěkně zamíchat. IBM má úplně nový procesor, pro který má odbyt v Playstation 3, díky velkovýrobě nemusí být ani drahý. Na počítačích PC se prý už dnes nedá vydělat. IBM prosazuje Linux a prakticky nepotřebuje Microsoft. Linuxové jádro bude procesor Cell podporovat již velmi brzy. Budoucnost patří spotřební elektronice, malým domácím zábavním serverům, pro které se Cell může dobře hodit. Linux je zdarma.
Pomůže Microsoftu plánovaný Excel server zastavit expanzi Linuxu?
Tiskni
Sdílej:
Dnes ráno jsem si otevřel Internet...Au, a ja mel za to, ze Internet otviraji jen lide, kteri pocitacum vubec nerozumi.
připojím se na nápovědu microsoftunezapomen lupu, at ji neprehlidnes
"otevřít Internet" - nevím, kde jsem to pochytilurcite ze vzduchu, tam to bezne poletuje
Takže pokud můžete, odpusťte mi slovní spojení "otevřít Internet" - nevím, kde jsem to pochytil, ani nevím, jestli jsem to náhodou sám nevymyslel :)spojení se slovem "otevřít" se v jazyce českém objevilo již dávno; naši předkové ponejprv otevírali noviny, posléze otevírali rádio, otevírali televizi a nyní BFU otevírají Internet mě osobně na tom nevadí použití slova "otevřít" (ve smyslu připojit se, zapnout, spustit, začít s něčím něco dělat), nýbrž "Internet", protože všechny skvělé možnosti, co tato síť nabízí, jsou tím opět podupány a Internet je degradován na pouhý web, na otevření stránky v browseru (ejhle, korektní užití slova "otevřít"