Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dnes ráno jsem si otevřel Internet a letmo prolétl novinky. A pak jsem si spíš ze zvědavosti přečetl na Živě článek "Apple přechází k Intelu!". Pročetl jsem i diskusi a přečetl další článek "Apple & Intel - spekulace potvrzeny". A najednou jsem začal tušit veliké změny.
Zpráva, že Apple opouští PowerPC a přechází k Intelu není až tak překvapující, spekulovalo se o tom už dříve. Procesory PowerPC si Apple nevyrábí sama, dělá je pro ní IBM. A tady to začíná být zajímavé. V diskusích jsem si všiml názoru, že Apple neodchází od PowerPC dobrovolně. Prý je pro IBM příliš malý zákazník, než aby se velká modrá obtěžovala investovat do dalšího vývoje. Také se tam objevil názor, že IBM chystá něco nového.
Sony chystá na začátek příštího roku novou Playstation 3. Pro nás je jistě zajímavé, že operačním systémem této "herní konzole" má být Linux. Další zajímavostí je její nový procesor: jmenuje se Cell a bude ho vyrábět IBM.
K Sony ještě maličkost a to, že na jaře letošního roku akcionáři odvolali nevyšší vedení, protože jí utekly LCD displeje, nástup DVD i MP3 přehrávačů.
IBM letos prodala celou svou PC divizi čínské firmě Lenovo. Původně jsem to vůbec nechápal, ale IBM obvykle ví co dělá. IBM už před delší dobou začala velmi propagovat Linux. Brzy na to začala prodávat své servery s Linuxem, PC s Linuxem se ale nějak neobjevovala.
Prodejem PC divize se IBM prakticky vymanila z područí firmy Microsoft.
A teď zkusme celý ten koktejl pěkně zamíchat. IBM má úplně nový procesor, pro který má odbyt v Playstation 3, díky velkovýrobě nemusí být ani drahý. Na počítačích PC se prý už dnes nedá vydělat. IBM prosazuje Linux a prakticky nepotřebuje Microsoft. Linuxové jádro bude procesor Cell podporovat již velmi brzy. Budoucnost patří spotřební elektronice, malým domácím zábavním serverům, pro které se Cell může dobře hodit. Linux je zdarma.
Pomůže Microsoftu plánovaný Excel server zastavit expanzi Linuxu?
Tiskni
Sdílej:
Dnes ráno jsem si otevřel Internet...Au, a ja mel za to, ze Internet otviraji jen lide, kteri pocitacum vubec nerozumi.
připojím se na nápovědu microsoftunezapomen lupu, at ji neprehlidnes
"otevřít Internet" - nevím, kde jsem to pochytilurcite ze vzduchu, tam to bezne poletuje
Takže pokud můžete, odpusťte mi slovní spojení "otevřít Internet" - nevím, kde jsem to pochytil, ani nevím, jestli jsem to náhodou sám nevymyslel :)spojení se slovem "otevřít" se v jazyce českém objevilo již dávno; naši předkové ponejprv otevírali noviny, posléze otevírali rádio, otevírali televizi a nyní BFU otevírají Internet mě osobně na tom nevadí použití slova "otevřít" (ve smyslu připojit se, zapnout, spustit, začít s něčím něco dělat), nýbrž "Internet", protože všechny skvělé možnosti, co tato síť nabízí, jsou tím opět podupány a Internet je degradován na pouhý web, na otevření stránky v browseru (ejhle, korektní užití slova "otevřít"