Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Z televize, rádia i novin můžeme slyšet, že Microsoft v letošním roce končí s podporou Windows XP a my musíme přejít na nejnovější produkty firmy. Jako obvykle, jde to i jinak. V tomto článku se dozvíte, jak si zmrazit Windows XP na věčné časy.
Ne každý má takové štěstí, že by mohl fungovat pouze na Linuxu (nebo MacOS), někteří lidé musí používat produkty společnosti Microsoft, třeba už jen proto, že jim SW vybavení dodávají instituce, které se historicky dostaly do pozice vendor-lock-in a neumí se osvobodit.
Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory a můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat.
Vezměme si si třeba účetní. Přechod na nový systém pro ně není příjemná záležitost. Mnoho z nich dodnes spokojeně pracuje na Windows XP. Přesto upgradovat musí - nikoli však na Windows 8. Bavíme se tedy o upgrade a já tvrdím, že to chce nový počítač. Vlastně jakýkoli úplně nový počítač s procesorem, který podporuje technologii VT-x a má alespoň 4GB RAM. Nic víc není potřeba, osobně doporučuji vybrat nějaký značkový počítač s kvalitní podporou.
Máme tedy nový počítač, může na něm být i Windows. Ty vůbec nemusíme zapínat, zahájíme rovnou instalací Ubuntu Linuxu. Po instalaci spustíme aktualizaci systému a změníme si nastavení na instalaci bezpečnostních aktualizací automaticky po jejich uvolnění. Samozřejmě nový systém rovnou zaktualizujeme.
Spustíme centrum software pro Ubuntu a vyhledáme VirtualBox, kliknutím na tlačítko instalovat jej nainstalujeme. Instalace probíhá v grafickém prostředí, neumím si představit jakoukoli komplikaci. Po instalaci VirtualBox spustíme a přes nápovědu „o aplikaci“ si opíšeme číslo instalované verze.
Do VirtualBoxu rozhodně doporučuji dodat Oracle VM VirtualBox Extension Pack, který přidává především podporu pro USB 2.0 a několik dalších vylepšení. Instaluje se zvlášť, protože je šířen pod licencí PUEL. To mimo jiné znamená, že si jej musíme opatřit sami.
Vstoupíme tedy do tohoto adresáře a vybereme si příslušný podadresář podle nainstalované verze. Najdeme soubor Oracle VM VirtualBox Extension Pack. Instalaci můžete udělat klidně kliknutím na odkaz a nechat stažený soubor otevřít přímo.
Když už jsme zde, stáhneme si pro budoucí instalaci Windows také soubor VBoxGuestAdditions_4.1.12.iso a nakopírujeme jej do /usr/share/virtualbox/VBoxGuestAdditions.iso, práva předáme superuživateli root a změníme na 644.
Na závěr přidáme našeho běžného uživatele do skupiny vboxusers přes příkaz usermod -a -G vboxusers můj_uživatel nebo drsně přímou editací souboru /etc/group, kde si také následně přidání zkontrolujeme přes cat /etc/group
Takto bychom měli připravené prostředí pro virtualizaci a přichází samotná instalace Windows XP. Samozřejmě použijeme originální instalační CD, tato verze nám totiž vydrží možná i desítky let. Nebudu Vás provázet instalací Windows, je to příšerný zážitek i pro skalní fanoušky, zaměřím se jen na věci zajímavé z pohledu virtualizace.
Především nebudeme nic moc vymýšlet, klidně necháme všechny hodnoty výchozí. Že zrovna nebudeme využívat virtualizaci nejmodernější čipové sady nás nemusí trápit, Windows XP fungovaly i na nejstarší z nabídky a z pohledu výkonu je to stejně jedno.
Zkušení správci sítí se už dávno naučili ukládat data na jiný než systémový disk. Je to velmi rozumné a my to uděláme úplně stejně. Přes nastavení a sdílené složky nasdílíme linuxové adresáře do Windows, kde je připojíme jako síťové.
Pokud už máme historicky nějaké virtualizované Windows a stěhujeme je na nový počítač, nainstalujeme jakýkoli Linux, připravíme VirtualBox a do příslušných adresářů ~/VirtualBox VMs prostě a jednoduše nakopírujeme kompletní obsah stejných adresářů z dosluhujícího počítače. Vlastní přidání instancí do VirtualBoxu můžeme udělat třeba metodou „na hulváta“, což znamená, že přes jakýkoli prohlížeč souborů poklepeme myší na soubory .vbox
Přenos nám umožňuje udržovat Windows XP navždy živé, vůbec nám nebude vadit, že v budoucnu přijdou procesory, na kterých už XP nebudou fungovat; poběží-li na nových počítačích / tabletech / telefonech / televizích VirtualBox, vždy dokážete vytvořit prostředí, ve kterém budou umět Windows XP fungovat.
Naopak již velmi brzy vyjde poslední záplata a nebude už možné žádnou další instalovat. Když jste dnes vrátili stav do minulosti, okamžitě jste měli spoustu práce s instalací záplat. Po poslední záplatě bude stačit udělat základní snapshot a je hotovo navždy.
Jakýkoli problém se naučíte velmi rychle řešit vrácením posledního funkčního snapshotu, opravit poškozené Windows XP tak dokážete do jedné minuty. Nesmíme také zapomínat, že data jsou na jiném disku sdílená s Linuxem. Zálohovat je tedy můžeme s využitím linuxových nástrojů včetně hdup nebo copy.
Obliba počítačů Apple vychází z jednoduchosti použití, Ubuntu Linux je prakticky bezúdržbový a přitom mám umožní využít nejnovější možnosti moderního HW, VirtualBox vytvoří pro Windows XP stabilní a stále stejné prostředí - v této kombinaci si tak bereme to nejlepší z obou světů.
Tiskni
Sdílej:
Citlivá data zajistíme třeba šifrováním domovského adresáře v Ubuntu a samozřejmě zálohováním.To velice pomůže při zavirování Windows.
Nejdřív by ale někdo musel nakoupit nová počítadla, AMD Duron a Intel Tualatin v práci začínají pomalu dosluhovat
Kolik máš doma průmyslovejch klávesnic0
případně kolik emulovanejch widlí ti běží na kase ve tvý sámošce pod blbuntu1
Kolik máš doma průmyslovejch klávesnic
Aspoň jednu.
případně kolik emulovanejch widlí ti běží na kase ve tvý sámošce pod blbuntu?
Nemám sámošku a ono by zrovna tohle s emulací nemuselo úplně fungovat (chce to přímý přístup k PS/2), ale jak píšu jinde, potkal jsem účetnictví pro DOS, běželo v dosemu neb rovnou v dosu na fyzickém železe.
Ja vim, je to blbej život, pomůže ti ranní pivo.
Jaký programy a hardware třeba?PLC od Tecomatu.
Existuje třeba hardware s programy za xxx tisíc, které by pod novější verzí Windows nemusely fungovat.
A na druhé straně jsou zase programy, které nepojedou v těch XP (třeba proto, že jsou závislé na novějším .Shitu). Tohle je přesně jeden z důvodů, proč používat svobodný software – můžeš si ho upravit a napasovat na svůj operační systém.
V minulosti vypadalo jako utopie, že budeme mít svobodný operační systém, relační databázi, kancelářský balík, ERP, 3D ovladače ke grafické kartě…
Na co chceš UDF?Na USB flashky. Krom těch XP to funguje všade a je to otevřený standardizovaný fs.
Vždyť ty Widle budou ve virtuálu (na fyzické železo stejně nepatří) a tu flashku si k nim nasdílíš třeba přes sambu, ne?
Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory a můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat.Blbost dne.
Pro mne za mne, at M$ zhyne, ale narazis minimalne na 3 problemy:
1) dodavatel treba ucetniho SW doda verzi nekompatibilni s XP
2) najde se exploit pro XP, na ktery nebudes mit patch
3) bude to vypadat "jinak" nez Widle 12, takze uzivatele budou rvat a "nebudou s tim umet delat"
1) dodavatel treba ucetniho SW doda verzi nekompatibilni s XP
Co jsem kolem několika drobných firem prošel, spokojeně se tam používal přes dekádu nepodporovaný účetní software pro DOS. Nevidím problém.
To mimo jiné znamená, že si jej musíme opatřit sami.A neznamená to taky, že je popisované použití (ve firmě) nelegální?
Na WinXP už nebude fungovat všeBavíme se (i) o provozu prehistorického SW.
V takovém případě se ani nemusíš v budoucnu dozvědět, že je PC zavirovánNebude, nebude na síti a budou se vyměňovat jen datové soubory přes sdílení v Linuxu.
Dále vzpomínaný extension pack pro virtualbox je jen pro nekomerční použití, takže si jej budeš muset zaplatit.VBox jde docela dobře používat i bez něj, pokud nepotřebuješ USB (2.0?).
Nebude na siti a pritom se vymenuji datove soubory pres sdileni? Vtipne.Moderní virtualizační řešení samozřejmě umí sdílet například pomocí virtální „sítě“, na které jsou jenom ta Windows a emulovaný Samba server.
A tohle ze zabrani pripadnemu zavirovani? Jeste vtipnejsi.Navrhni způsob zavirování, pokud se budou vyměňovat CSV soubory vzniklé exportem z linuxového spreadsheetu pro účetní aplikaci ve virtuálu.
stačí jen mít W přístupné z internetu či na již infikované síti.
Čemuž se předejde firewallem na hostitelském počítači (kde běží hypervizor pro virtualizaci těch Windows), který ze síťového provozu propustí jen to svoje sdílení souborů, ne?
Nedám - jsou MOJE :).
Proto jsem napsal bez hokusů-pokusů a instalací všeho co kolem proletělo.
W7 chcípají i v případě používání jen s aktualizacemi Win.+Ofic.+Antivir a používání jen office, pošta, prohlížeč a sem tam přehrání videa -uživatel nemůže nic instalovat ani nechce, jen píše maily a wordy a excely a čumí na web (6-14hodin denně) a za dva roky už to začíná být zralé na přeinstalaci (a není to jeden případ).