Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
cat /etc/make.conf CFLAGS="-march=core2 -O2 -pipe" # for >= GCC 4.3 #CFLAGS="-march=nocona -O2 -pipe" # for < GCC 4.3 CXXFLAGS="${CFLAGS}" CHOST="x86_64-pc-linux-gnu" USE="acl acpi apm bash-completion -cgi cracklib crypt css cups fbcon ftp gnutls hardened hddtemp iconv lm_sensors memlimit mime mmx mysql nls nptl posix samba smp snmp spell sse sse2 ssl -subversion syslog threads unicode usb xattr zlib" MAKEOPTS="-j3" LINGUAS="cs en en_GB" #FEATURES="ccache" #CCACHE_DIR="/data//tmp/ccache" #CCACHE_SIZE="1G" #PORTAGE_TMPDIR="/data/tmp" GENTOO_MIRRORS="http://gentoo.supp.name/ ftp://ftp.fi.muni.cz/pub/linux/gentoo/ ftp://gentoo.mirror.web4u.cz/ http://gentoo.mirror.dkm.cz/pub/gentoo/ ftp://gentoo.mirror.dkm.cz/pub/gentoo/ " SYNC="rsync://rsync.europe.gentoo.org/gentoo-portage" #PORTDIR_OVERLAY="/usr/local/portage" #source /usr/local/portage/layman/make.conf #ACCEPT_LICENSE= #APACHE2_MODULES="actions authz_host cache cgi cgid dav dir env mem_cache mime" #PHP_TARGETS="php5-3"Následovala aktualizace aktualizace stromu Portage a emerge -uDNav world. První benchmark jsem získal při instalaci jádra
USE="symlink" emerge -pv gentoo-sources gentoo-sources-2.6.36-r5 real 1m49.204sPrvní kompilace jádra trvala 10m10.622s, procesor jsem zvolil Core 2 / newer Xeon. Moc jsem toho neměnil, přidal jsem jen použité souborové systémy a RAID 1. Vyházel jsem věci, které na první pohled nebudu potřebovat a pokusil jsem se dobře zkonfigurovat frame buffer. Větší tunning plánuji až později, dnes jsem potřeboval jádro, které naběhne.
livecd ~ # livecd ~ # livecd ~ # mdadm --examine --scan /dev/sda1 /dev/sda3 /dev/sda4 > mdadm.txt livecd ~ # mdadm -A -s -c mdadm.txt mdadm: /dev/md4 has been started with 1 drive (out of 2). mdadm: /dev/md3 has been started with 1 drive (out of 2). mdadm: /dev/md1 has been started with 1 drive (out of 2). livecd ~ # cat /proc/mdstat Personalities : [raid0] [raid1] [raid6] [raid5] [raid4] [raid10] md1 : active raid1 sda1[0] 160512 blocks [2/1] [U_] md3 : active raid1 sda3[0] 2104448 blocks [2/1] [U_] md4 : active raid1 sda4[0] 239826240 blocks [2/1] [U_] unused devices: none livecd ~ # modprobe raid1 livecd ~ # modprobe dm-mod livecd ~ # vgscan Reading all physical volumes. This may take a while... Found volume group "vg1" using metadata type lvm2 livecd ~ # vgchange -a y 6 logical volume(s) in volume group "vg1" now active livecd ~ # mount /dev/md3 /mnt/gentoo/ livecd ~ # mount /dev/md1 /mnt/gentoo/boot/ livecd ~ # mount /dev/vg1/usr /mnt/gentoo/usr/ livecd ~ # mount /dev/vg1/home /mnt/gentoo/home/ livecd ~ # mount /dev/vg1/opt /mnt/gentoo/opt/ livecd ~ # mount /dev/vg1/tmp /mnt/gentoo/tmp/ livecd ~ # mount /dev/vg1/var /mnt/gentoo/var/ livecd ~ # mount /dev/vg1/distfiles /mnt/gentoo/usr/portage/distfiles/ livecd ~ # livecd ~ # swapon /dev/sda2 livecd ~ # mount -t proc proc /mnt/gentoo/proc livecd ~ # mount -o bind /dev /mnt/gentoo/dev livecd ~ # chroot /mnt/gentoo /bin/bash livecd / # env-update && source /etc/profile >>> Regenerating /etc/ld.so.cache... livecd / #Protože jsem zapomněl změnit heslo roota, vyzkoušel jsem si to hned 2x. Alespoň vím, že ten postup funguje dobře. A je to také důvod, proč ho uvádím celý - dobře se opakuje metodou cut&paste.
Tiskni
Sdílej:
Vzdálenou konzoli přes to provozovat nemohu, proč taky, když mám ssh.Jasne, v domacich podminkach ILO nevyuzijes a kdyz potrebujes, tak jenom obejdes stul. Samozrejme ssh na vzdalenou spravu, ale kdyz se neco podela, tak je ILO fajn, ze aspon vidis, co bylo za problem a ze muzes treba v GRUBu aspon neco poupravit. Jasny, kdyz ma clovek cas, tak i ten Gentoo:) Doma mam Gentoo na pracovni stanici v rozjebanym stavu a "docasne" (uz pres rok) pouzivam Debian. Uz asi nebudu mit cas to Gentoo doma zase rozchodit. Jenom v praci ho jakz takz (jednou za tyden) stiham udrzovat. Jinak jedem servery na debianu, je to rychle (ca. 10 Minut) nainstalovany ze site (netboot), zakladni konfigurace pomoci balicku s vlastnima skriptama, takze ca. 20 Minut na jeden server. Kdyz delam vic serveru najednou, tak paralelni ssh. A nektery servery resime netboot+preseed. Ale dobry, aspon se to naucis.
Je teprve pátý den a server už sám nabíháTím bych se moc nechlubil. :-/ Aneb proč dělat věci jednoduše, když to jde složitě.