T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
--> Vítejte na mém blogu. Budu se zde věnovat komentování článků z jiných webů a to asi i tak poměrně málo. Na rozsáhlejší články mám své vlastní stránky, tam ale zase nechci psát blog :)
cat /etc/make.conf CFLAGS="-march=core2 -O2 -pipe" # for >= GCC 4.3 #CFLAGS="-march=nocona -O2 -pipe" # for < GCC 4.3 CXXFLAGS="${CFLAGS}" CHOST="x86_64-pc-linux-gnu" USE="acl acpi apm bash-completion -cgi cracklib crypt css cups fbcon ftp gnutls hardened hddtemp iconv lm_sensors memlimit mime mmx mysql nls nptl posix samba smp snmp spell sse sse2 ssl -subversion syslog threads unicode usb xattr zlib" MAKEOPTS="-j3" LINGUAS="cs en en_GB" #FEATURES="ccache" #CCACHE_DIR="/data//tmp/ccache" #CCACHE_SIZE="1G" #PORTAGE_TMPDIR="/data/tmp" GENTOO_MIRRORS="http://gentoo.supp.name/ ftp://ftp.fi.muni.cz/pub/linux/gentoo/ ftp://gentoo.mirror.web4u.cz/ http://gentoo.mirror.dkm.cz/pub/gentoo/ ftp://gentoo.mirror.dkm.cz/pub/gentoo/ " SYNC="rsync://rsync.europe.gentoo.org/gentoo-portage" #PORTDIR_OVERLAY="/usr/local/portage" #source /usr/local/portage/layman/make.conf #ACCEPT_LICENSE= #APACHE2_MODULES="actions authz_host cache cgi cgid dav dir env mem_cache mime" #PHP_TARGETS="php5-3"Následovala aktualizace aktualizace stromu Portage a emerge -uDNav world. První benchmark jsem získal při instalaci jádra
USE="symlink" emerge -pv gentoo-sources gentoo-sources-2.6.36-r5 real 1m49.204sPrvní kompilace jádra trvala 10m10.622s, procesor jsem zvolil Core 2 / newer Xeon. Moc jsem toho neměnil, přidal jsem jen použité souborové systémy a RAID 1. Vyházel jsem věci, které na první pohled nebudu potřebovat a pokusil jsem se dobře zkonfigurovat frame buffer. Větší tunning plánuji až později, dnes jsem potřeboval jádro, které naběhne.
livecd ~ # livecd ~ # livecd ~ # mdadm --examine --scan /dev/sda1 /dev/sda3 /dev/sda4 > mdadm.txt livecd ~ # mdadm -A -s -c mdadm.txt mdadm: /dev/md4 has been started with 1 drive (out of 2). mdadm: /dev/md3 has been started with 1 drive (out of 2). mdadm: /dev/md1 has been started with 1 drive (out of 2). livecd ~ # cat /proc/mdstat Personalities : [raid0] [raid1] [raid6] [raid5] [raid4] [raid10] md1 : active raid1 sda1[0] 160512 blocks [2/1] [U_] md3 : active raid1 sda3[0] 2104448 blocks [2/1] [U_] md4 : active raid1 sda4[0] 239826240 blocks [2/1] [U_] unused devices: none livecd ~ # modprobe raid1 livecd ~ # modprobe dm-mod livecd ~ # vgscan Reading all physical volumes. This may take a while... Found volume group "vg1" using metadata type lvm2 livecd ~ # vgchange -a y 6 logical volume(s) in volume group "vg1" now active livecd ~ # mount /dev/md3 /mnt/gentoo/ livecd ~ # mount /dev/md1 /mnt/gentoo/boot/ livecd ~ # mount /dev/vg1/usr /mnt/gentoo/usr/ livecd ~ # mount /dev/vg1/home /mnt/gentoo/home/ livecd ~ # mount /dev/vg1/opt /mnt/gentoo/opt/ livecd ~ # mount /dev/vg1/tmp /mnt/gentoo/tmp/ livecd ~ # mount /dev/vg1/var /mnt/gentoo/var/ livecd ~ # mount /dev/vg1/distfiles /mnt/gentoo/usr/portage/distfiles/ livecd ~ # livecd ~ # swapon /dev/sda2 livecd ~ # mount -t proc proc /mnt/gentoo/proc livecd ~ # mount -o bind /dev /mnt/gentoo/dev livecd ~ # chroot /mnt/gentoo /bin/bash livecd / # env-update && source /etc/profile >>> Regenerating /etc/ld.so.cache... livecd / #Protože jsem zapomněl změnit heslo roota, vyzkoušel jsem si to hned 2x. Alespoň vím, že ten postup funguje dobře. A je to také důvod, proč ho uvádím celý - dobře se opakuje metodou cut&paste.
Tiskni
Sdílej:
Vzdálenou konzoli přes to provozovat nemohu, proč taky, když mám ssh.Jasne, v domacich podminkach ILO nevyuzijes a kdyz potrebujes, tak jenom obejdes stul. Samozrejme ssh na vzdalenou spravu, ale kdyz se neco podela, tak je ILO fajn, ze aspon vidis, co bylo za problem a ze muzes treba v GRUBu aspon neco poupravit. Jasny, kdyz ma clovek cas, tak i ten Gentoo:) Doma mam Gentoo na pracovni stanici v rozjebanym stavu a "docasne" (uz pres rok) pouzivam Debian. Uz asi nebudu mit cas to Gentoo doma zase rozchodit. Jenom v praci ho jakz takz (jednou za tyden) stiham udrzovat. Jinak jedem servery na debianu, je to rychle (ca. 10 Minut) nainstalovany ze site (netboot), zakladni konfigurace pomoci balicku s vlastnima skriptama, takze ca. 20 Minut na jeden server. Kdyz delam vic serveru najednou, tak paralelni ssh. A nektery servery resime netboot+preseed. Ale dobry, aspon se to naucis.
Je teprve pátý den a server už sám nabíháTím bych se moc nechlubil. :-/ Aneb proč dělat věci jednoduše, když to jde složitě.