Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »cat /etc/make.conf CFLAGS="-march=core2 -O2 -pipe" # for >= GCC 4.3 #CFLAGS="-march=nocona -O2 -pipe" # for < GCC 4.3 CXXFLAGS="${CFLAGS}" CHOST="x86_64-pc-linux-gnu" USE="acl acpi apm bash-completion -cgi cracklib crypt css cups fbcon ftp gnutls hardened hddtemp iconv lm_sensors memlimit mime mmx mysql nls nptl posix samba smp snmp spell sse sse2 ssl -subversion syslog threads unicode usb xattr zlib" MAKEOPTS="-j3" LINGUAS="cs en en_GB" #FEATURES="ccache" #CCACHE_DIR="/data//tmp/ccache" #CCACHE_SIZE="1G" #PORTAGE_TMPDIR="/data/tmp" GENTOO_MIRRORS="http://gentoo.supp.name/ ftp://ftp.fi.muni.cz/pub/linux/gentoo/ ftp://gentoo.mirror.web4u.cz/ http://gentoo.mirror.dkm.cz/pub/gentoo/ ftp://gentoo.mirror.dkm.cz/pub/gentoo/ " SYNC="rsync://rsync.europe.gentoo.org/gentoo-portage" #PORTDIR_OVERLAY="/usr/local/portage" #source /usr/local/portage/layman/make.conf #ACCEPT_LICENSE= #APACHE2_MODULES="actions authz_host cache cgi cgid dav dir env mem_cache mime" #PHP_TARGETS="php5-3"Následovala aktualizace aktualizace stromu Portage a emerge -uDNav world. První benchmark jsem získal při instalaci jádra
USE="symlink" emerge -pv gentoo-sources gentoo-sources-2.6.36-r5 real 1m49.204sPrvní kompilace jádra trvala 10m10.622s, procesor jsem zvolil Core 2 / newer Xeon. Moc jsem toho neměnil, přidal jsem jen použité souborové systémy a RAID 1. Vyházel jsem věci, které na první pohled nebudu potřebovat a pokusil jsem se dobře zkonfigurovat frame buffer. Větší tunning plánuji až později, dnes jsem potřeboval jádro, které naběhne.
livecd ~ # livecd ~ # livecd ~ # mdadm --examine --scan /dev/sda1 /dev/sda3 /dev/sda4 > mdadm.txt livecd ~ # mdadm -A -s -c mdadm.txt mdadm: /dev/md4 has been started with 1 drive (out of 2). mdadm: /dev/md3 has been started with 1 drive (out of 2). mdadm: /dev/md1 has been started with 1 drive (out of 2). livecd ~ # cat /proc/mdstat Personalities : [raid0] [raid1] [raid6] [raid5] [raid4] [raid10] md1 : active raid1 sda1[0] 160512 blocks [2/1] [U_] md3 : active raid1 sda3[0] 2104448 blocks [2/1] [U_] md4 : active raid1 sda4[0] 239826240 blocks [2/1] [U_] unused devices: none livecd ~ # modprobe raid1 livecd ~ # modprobe dm-mod livecd ~ # vgscan Reading all physical volumes. This may take a while... Found volume group "vg1" using metadata type lvm2 livecd ~ # vgchange -a y 6 logical volume(s) in volume group "vg1" now active livecd ~ # mount /dev/md3 /mnt/gentoo/ livecd ~ # mount /dev/md1 /mnt/gentoo/boot/ livecd ~ # mount /dev/vg1/usr /mnt/gentoo/usr/ livecd ~ # mount /dev/vg1/home /mnt/gentoo/home/ livecd ~ # mount /dev/vg1/opt /mnt/gentoo/opt/ livecd ~ # mount /dev/vg1/tmp /mnt/gentoo/tmp/ livecd ~ # mount /dev/vg1/var /mnt/gentoo/var/ livecd ~ # mount /dev/vg1/distfiles /mnt/gentoo/usr/portage/distfiles/ livecd ~ # livecd ~ # swapon /dev/sda2 livecd ~ # mount -t proc proc /mnt/gentoo/proc livecd ~ # mount -o bind /dev /mnt/gentoo/dev livecd ~ # chroot /mnt/gentoo /bin/bash livecd / # env-update && source /etc/profile >>> Regenerating /etc/ld.so.cache... livecd / #Protože jsem zapomněl změnit heslo roota, vyzkoušel jsem si to hned 2x. Alespoň vím, že ten postup funguje dobře. A je to také důvod, proč ho uvádím celý - dobře se opakuje metodou cut&paste.
Tiskni
Sdílej:
Vzdálenou konzoli přes to provozovat nemohu, proč taky, když mám ssh.Jasne, v domacich podminkach ILO nevyuzijes a kdyz potrebujes, tak jenom obejdes stul. Samozrejme ssh na vzdalenou spravu, ale kdyz se neco podela, tak je ILO fajn, ze aspon vidis, co bylo za problem a ze muzes treba v GRUBu aspon neco poupravit. Jasny, kdyz ma clovek cas, tak i ten Gentoo:) Doma mam Gentoo na pracovni stanici v rozjebanym stavu a "docasne" (uz pres rok) pouzivam Debian. Uz asi nebudu mit cas to Gentoo doma zase rozchodit. Jenom v praci ho jakz takz (jednou za tyden) stiham udrzovat. Jinak jedem servery na debianu, je to rychle (ca. 10 Minut) nainstalovany ze site (netboot), zakladni konfigurace pomoci balicku s vlastnima skriptama, takze ca. 20 Minut na jeden server. Kdyz delam vic serveru najednou, tak paralelni ssh. A nektery servery resime netboot+preseed. Ale dobry, aspon se to naucis.
Je teprve pátý den a server už sám nabíháTím bych se moc nechlubil. :-/ Aneb proč dělat věci jednoduše, když to jde složitě.