Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Domu bych si jinak značkový server nekoupil
To já zase jo, akorát by to stálo asi víc než rekostrukce bytu. 7 disků v klasické bedně už je prostě moc, chce to minimálně hotswap rámečky do nějaké sata backplane. K tomu ještě řadič a nějakou normální síťovku. Hotový server má tohle všechno v sobě a ještě otestované. Na to OS podle compatibility listu. Remote karta se hodí samozřejmě vždy.
7 disků v klasické bedně už je prostě moc, chce to minimálně hotswap rámečky do nějaké sata backplane.http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=58334 Bez problémů, pokud ti nevadí redukce pro 5 1/4 pozice. A na domácím serveru se bez rámečků a backplane obejdeš. Teda ty ne, my skromnější v poho
Já vzal značkový server, protože je jako celek navržený na provoz 7x24 a měl by mít dobře navržené chlazení i pro disky.Např. moje notebooky/desktopy taky běží 24x7, no dobře, někdy spím, tak třeba 16x7, ale některé „desktopy“ běží i přes noc. Navíc to vypínání/zapínání může dát součástkám víc zabrat než nepřetržitý provoz. Prostě mi přijde, že nároky na server a intenzivně využívaný desktop se v tomhle moc neliší. P.S. to, že někteří lidé mají na stole nebo pod stolem mizerně navržené krámy, které vydávají zvuk jako když startuje stíhačka (a to nejen když vlezou na nějakou www stránku s flashem) a topí víc než kamna, teď nechme stranou.
>>> Navíc to vypínání/zapínání může dát součástkám víc zabrat než nepřetržitý provoz.
JJ. Soucastky se zahrejou a pak drzi na pomerne stale teplote cimz se omezuje mechanicke namahani (a moznost selhani) pajenych spoju vlivem teplotni roztaznosti.
A kolik to zere elektriky ?
Do 50 W tak to by slo.
Ma to nejaky hypervisor ci neco takoveho pro moznost provozovat vice OS ?
Tiskni
Sdílej: