Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Včera jsem si všiml, že Folding@home zamrzl při pokusu o update a vyřešil to až restart konzole. Dnes přes den se proteiny počítaly jako obvykle, mohlo mě ale napadnout, že ono zamrznutí bylo předzvěstí chystané aktualizace. A ta opravdu přišla; během úvodních informací jsem se dočetl, že Folding@home se přejmenovává na Life with PlayStation.
Update proběhl ve dvou krocích, v prvním došlo zřejmě jen k přejmenování a byl vcelku rychlý. Hned po restartu programu přišla znovu informační obrazovka a tentokrát už si PS3 chtěla stáhnout asi 128MB dat. Přirozeně mě to zaujalo a tak jsem se podíval na Internet, co se to chystá. Dočetl jsem se, že Folding@home zůstává; nad ním je vytvořen nový design, který bude přinášet zprávy a informace o počasí. Celé by to mělo časem zapadat do chystaného PlayStation Home. Mezitím se aktualizace nainstalovala a tak jsem ji bleskově prozkoumal.
Nad Folding@home už předtím byl docela hezký 3D screensaver otáčející se modré zeměkoule, ale byl tak nějak samoúčelný, jen pro potěchu oka. Teď v novém kabátě je barevnější a na Zemi jsou hlavní města, u kterých se zobrazují informace o teplotě a počasí (mráček, sluníčko atp.). U jednotlivých měst se navíc dole zobrazuje několik hlavních zpráv, ty dodává Google. Samozřejmě se zeměkoulí se dá pěkně 3D otáčet, přibližovat, vzdalovat, všechno běží plynule, grafici si dali docela záležet.
Zajímavější je, že při požadavku na detail zprávy se otevře internetový prohlížeč se zprávou a z něj jde konečně vyskočit do normálního www prostoru. Prohlížeč šel otevřít už i v předchozím Folding@home, byl ovšem blokovaný jen na přístup ke statistikám projektu na Stanfordské univerzitě. Další zajímavostí je využití Lite SQL a cross-platform XML parseru, obojí pod BSD licencí.
Celkově tedy mohu tuto aktualizaci hodnotit pozitivně. Během výpočtů pro Folding@home se dá PS3 použít jako www prohlížeč, nabízí pěkný přehled počasí ve světě, rychlý přehled zpráv a dá se využít i jako JukeBox. Kdyby byla na mapě Praha, prohlížeč uměl správně zobrazit češtinu a zprávy byly i česky, bylo by to skoro perfektní. Ale pak už by nebylo kam se zlepšovat, takže spokojenost a těším se na další update.
Tiskni
Sdílej: