MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
--> Vítejte na mém blogu. Budu se zde věnovat komentování článků z jiných webů a to asi i tak poměrně málo. Na rozsáhlejší články mám své vlastní stránky, tam ale zase nechci psát blog :)
Včera jsem si všiml, že Folding@home zamrzl při pokusu o update a vyřešil to až restart konzole. Dnes přes den se proteiny počítaly jako obvykle, mohlo mě ale napadnout, že ono zamrznutí bylo předzvěstí chystané aktualizace. A ta opravdu přišla; během úvodních informací jsem se dočetl, že Folding@home se přejmenovává na Life with PlayStation.
Update proběhl ve dvou krocích, v prvním došlo zřejmě jen k přejmenování a byl vcelku rychlý. Hned po restartu programu přišla znovu informační obrazovka a tentokrát už si PS3 chtěla stáhnout asi 128MB dat. Přirozeně mě to zaujalo a tak jsem se podíval na Internet, co se to chystá. Dočetl jsem se, že Folding@home zůstává; nad ním je vytvořen nový design, který bude přinášet zprávy a informace o počasí. Celé by to mělo časem zapadat do chystaného PlayStation Home. Mezitím se aktualizace nainstalovala a tak jsem ji bleskově prozkoumal.
Nad Folding@home už předtím byl docela hezký 3D screensaver otáčející se modré zeměkoule, ale byl tak nějak samoúčelný, jen pro potěchu oka. Teď v novém kabátě je barevnější a na Zemi jsou hlavní města, u kterých se zobrazují informace o teplotě a počasí (mráček, sluníčko atp.). U jednotlivých měst se navíc dole zobrazuje několik hlavních zpráv, ty dodává Google. Samozřejmě se zeměkoulí se dá pěkně 3D otáčet, přibližovat, vzdalovat, všechno běží plynule, grafici si dali docela záležet.
Zajímavější je, že při požadavku na detail zprávy se otevře internetový prohlížeč se zprávou a z něj jde konečně vyskočit do normálního www prostoru. Prohlížeč šel otevřít už i v předchozím Folding@home, byl ovšem blokovaný jen na přístup ke statistikám projektu na Stanfordské univerzitě. Další zajímavostí je využití Lite SQL a cross-platform XML parseru, obojí pod BSD licencí.
Celkově tedy mohu tuto aktualizaci hodnotit pozitivně. Během výpočtů pro Folding@home se dá PS3 použít jako www prohlížeč, nabízí pěkný přehled počasí ve světě, rychlý přehled zpráv a dá se využít i jako JukeBox. Kdyby byla na mapě Praha, prohlížeč uměl správně zobrazit češtinu a zprávy byly i česky, bylo by to skoro perfektní. Ale pak už by nebylo kam se zlepšovat, takže spokojenost a těším se na další update.
Tiskni
Sdílej: