Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Včera jsem si všiml, že Folding@home zamrzl při pokusu o update a vyřešil to až restart konzole. Dnes přes den se proteiny počítaly jako obvykle, mohlo mě ale napadnout, že ono zamrznutí bylo předzvěstí chystané aktualizace. A ta opravdu přišla; během úvodních informací jsem se dočetl, že Folding@home se přejmenovává na Life with PlayStation.
Update proběhl ve dvou krocích, v prvním došlo zřejmě jen k přejmenování a byl vcelku rychlý. Hned po restartu programu přišla znovu informační obrazovka a tentokrát už si PS3 chtěla stáhnout asi 128MB dat. Přirozeně mě to zaujalo a tak jsem se podíval na Internet, co se to chystá. Dočetl jsem se, že Folding@home zůstává; nad ním je vytvořen nový design, který bude přinášet zprávy a informace o počasí. Celé by to mělo časem zapadat do chystaného PlayStation Home. Mezitím se aktualizace nainstalovala a tak jsem ji bleskově prozkoumal.
Nad Folding@home už předtím byl docela hezký 3D screensaver otáčející se modré zeměkoule, ale byl tak nějak samoúčelný, jen pro potěchu oka. Teď v novém kabátě je barevnější a na Zemi jsou hlavní města, u kterých se zobrazují informace o teplotě a počasí (mráček, sluníčko atp.). U jednotlivých měst se navíc dole zobrazuje několik hlavních zpráv, ty dodává Google. Samozřejmě se zeměkoulí se dá pěkně 3D otáčet, přibližovat, vzdalovat, všechno běží plynule, grafici si dali docela záležet.
Zajímavější je, že při požadavku na detail zprávy se otevře internetový prohlížeč se zprávou a z něj jde konečně vyskočit do normálního www prostoru. Prohlížeč šel otevřít už i v předchozím Folding@home, byl ovšem blokovaný jen na přístup ke statistikám projektu na Stanfordské univerzitě. Další zajímavostí je využití Lite SQL a cross-platform XML parseru, obojí pod BSD licencí.
Celkově tedy mohu tuto aktualizaci hodnotit pozitivně. Během výpočtů pro Folding@home se dá PS3 použít jako www prohlížeč, nabízí pěkný přehled počasí ve světě, rychlý přehled zpráv a dá se využít i jako JukeBox. Kdyby byla na mapě Praha, prohlížeč uměl správně zobrazit češtinu a zprávy byly i česky, bylo by to skoro perfektní. Ale pak už by nebylo kam se zlepšovat, takže spokojenost a těším se na další update.
Tiskni
Sdílej: