Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Česká pošta, s. p. se stala akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb dne 3.8.2005 na základě akreditace udělené Ministerstvem informatiky ČR. Jak si tedy uděláme kvalifikovaný certifikát v Linuxu?
Už jsem o tom psal v minulém příspěvku, takže jen bleskově zopakuji, že budeme potřebovat openssl. Obvykle jej máte, pokud ne, nainstalujte si jej. Potom v příkazové řádce (nemusíte být root) vygenerujete svůj privátní klíč:
openssl genrsa -des3 -out private.key 2048
a následně žádost o certifikát:
openssl req -new -newhdr -days 365 -asn1-kludge -outform PEM
-key private.key -out cert.req
Tu si nahrajete na disketu (soubor cert.req) a vydáte se s ní na poštu. Tam Vám ji za 190Kč podepíší a domů si přinesete soubor cert.crt. Můžete se zmínit, že používáte Linux a požádat o formát PEM, ale operátorky na to zatím nejsou připravené, zbytečně by jste je tak uváděli do rozpaků, takže můžete vzít i to, co Vám vydají.
Pokud máte běžný poštovní formát (DER) převeďte si jej doma na PEM příkazem:
openssl x509 -inform DER -outform PEM -in cert.crt -out cert_post.pem
a následně si vygenerujte certifikát pkcs12:
openssl pkcs12 -export -name "PostSignum" -in cert_post.pem -inkey
private.key -certfile postsignum_qca_root.crt -out post.p12
Ten už pak snadno importujete např. do Mozilly nebo kam chcete, cesta ke komunikaci s úřady je tím otevřená.
Rád bych za pomoc poděkoval pracovníkům České pošty, zejména panu Šlancarovi za otestování žádosti o certifikát a paní Lence Kadlčákové z ICZ (převod DER na PEM).
PS. Nezapomeňte si přečíst dokumentaci a vzít s sebou potřebné papíry.
Hodně úspěchů při komunikaci s úřady státní správy :)
Relevantní linky:
PostSignum QCA
Dokumentace OpenSSL
Tiskni
Sdílej: