Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Česká pošta, s. p. se stala akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb dne 3.8.2005 na základě akreditace udělené Ministerstvem informatiky ČR. Jak si tedy uděláme kvalifikovaný certifikát v Linuxu?
Už jsem o tom psal v minulém příspěvku, takže jen bleskově zopakuji, že budeme potřebovat openssl. Obvykle jej máte, pokud ne, nainstalujte si jej. Potom v příkazové řádce (nemusíte být root) vygenerujete svůj privátní klíč:
openssl genrsa -des3 -out private.key 2048
a následně žádost o certifikát:
openssl req -new -newhdr -days 365 -asn1-kludge -outform PEM
-key private.key -out cert.req
Tu si nahrajete na disketu (soubor cert.req) a vydáte se s ní na poštu. Tam Vám ji za 190Kč podepíší a domů si přinesete soubor cert.crt. Můžete se zmínit, že používáte Linux a požádat o formát PEM, ale operátorky na to zatím nejsou připravené, zbytečně by jste je tak uváděli do rozpaků, takže můžete vzít i to, co Vám vydají.
Pokud máte běžný poštovní formát (DER) převeďte si jej doma na PEM příkazem:
openssl x509 -inform DER -outform PEM -in cert.crt -out cert_post.pem
a následně si vygenerujte certifikát pkcs12:
openssl pkcs12 -export -name "PostSignum" -in cert_post.pem -inkey
private.key -certfile postsignum_qca_root.crt -out post.p12
Ten už pak snadno importujete např. do Mozilly nebo kam chcete, cesta ke komunikaci s úřady je tím otevřená.
Rád bych za pomoc poděkoval pracovníkům České pošty, zejména panu Šlancarovi za otestování žádosti o certifikát a paní Lence Kadlčákové z ICZ (převod DER na PEM).
PS. Nezapomeňte si přečíst dokumentaci a vzít s sebou potřebné papíry.
Hodně úspěchů při komunikaci s úřady státní správy :)
Relevantní linky:
PostSignum QCA
Dokumentace OpenSSL
Tiskni
Sdílej: