Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »fdisk -l /dev/sda Disk /dev/sda: 250.0 GB, 250059350016 bytes 255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes Disk identifier: 0xe0c72b8f Device Boot Start End Blocks Id System /dev/sda1 * 1 20 160618+ fd Linux raid autodetect /dev/sda2 21 282 2104515 82 Linux swap / Solaris /dev/sda3 283 544 2104515 fd Linux raid autodetect /dev/sda4 545 30401 239826352+ fd Linux raid autodetectBoot bude mít 150MB a bude zrcadlený. Swap jsem zvolil 2GB a ještě si rozmyslím co s ním dál. Pro vlastní root jsem dal také 2GB (dal bych klidně 512MB, ale místa je dost). I root stejně jako zbytek bude zrcadlený.
livecd ~ # mknod /dev/md1 b 9 1 livecd ~ # mknod /dev/md3 b 9 3 livecd ~ # mknod /dev/md4 b 9 4 livecd ~ # mdadm --create /dev/md1 -l 1 -n 2 --metadata=0.90 /dev/sda1 missing mdadm: /dev/sda1 appears to be part of a raid array: level=raid1 devices=2 ctime=Sat Jan 22 21:44:31 2011 Continue creating array? y mdadm: array /dev/md1 started. livecd ~ # mdadm --create /dev/md3 --level=1 --raid-devices=2 /dev/sda3 missing mdadm: array /dev/md3 started. livecd ~ # mdadm --create /dev/md4 --level=1 --raid-devices=2 /dev/sda4 missing mdadm: array /dev/md4 started. livecd ~ # pvcreate /dev/md4 livecd ~ # vgcreate vg1 /dev/md4 livecd ~ # lvcreate -L8G -nusr vg1 Logical volume "usr" created livecd ~ # lvcreate -L4G -ndistfiles vg1 Logical volume "distfiles" created livecd ~ # lvcreate -L10G -nhome vg1 Logical volume "home" created [...] livecd ~ # lvscan ACTIVE '/dev/vg1/usr' [8.00 GB] inherit ACTIVE '/dev/vg1/distfiles' [4.00 GB] inherit ACTIVE '/dev/vg1/home' [10.00 GB] inherit ACTIVE '/dev/vg1/opt' [1.00 GB] inherit ACTIVE '/dev/vg1/var' [2.00 GB] inherit ACTIVE '/dev/vg1/tmp' [1.00 GB] inherit livecd ~ # mke2fs /dev/md1 livecd ~ # mke2fs -j -O dir_index /dev/md3 livecd ~ # mkfs.jfs /dev/vg1/usr livecd ~ # mkfs.ext4 -b 4096 -T largefile /dev/vg1/distfiles livecd ~ # mkfs.jfs /dev/vg1/home livecd ~ # mke2fs -j -O dir_index /dev/vg1/opt livecd ~ # mkreiserfs /dev/vg1/var livecd ~ # mkreiserfs /dev/vg1/tmp livecd ~ # mkswap /dev/sda2 livecd ~ # swapon /dev/sda2Za komentář snad stojí vytvoření RAID 1 se zatím chybějícím druhým diskem, já bych pro dnešek asi skončil s psaním a zkusím ještě kousek instalace.
Tiskni
Sdílej:
Potom, ak sa nemýlim, vzniká problém porovnateľný so zastaraným portage, alebo nie?Jak se to vezme. Pokud jsi ochoten dál provozovat distro, pro které nevychází aktualizace, můžeš. Jinak ti nezbývá než aktualizovat na nové stable. Samozřejmě - už tam nemusí být software, který jsi používal, popřípadě je k dispozici jenom novější verze, která ti může a nemusí vyhovovat. Nemám to ověřené, ale tipuju, že přechod mezi stabilními verzemi někdo testuje, takže ty nejobvyklejší věci by se snad měly aktualizovat bez problémů.
Zatiaľ sa nevyskytol žiaden problém, ktorého príčinou by bolo gentoo.Tak to já už jsem pár takových potkal. Co se na Debianu udělalo skoro samo jedním apt-get install (celková doba práce cca půl hodiny), to jsem na Gentoo řešil několik dní a bez úspěchu - balíky z portage se nepřeložily a když (po řádné dávce laborování a googlení) jo, tak segfault při prvním pokusu o použití. A tak podobně. Co se flamování týče, tak podle mě je Gentoo distribuce pro hračičky, kteří mají spoustu času řešit kraviny, které na jiných distribucích prostě fungují.
Pri prvých náznakoch problému v Gentoo je dobré pozrieť na fórum. Tam sa to väčšinou už rieši a zvykne tam byť workaround, alebo odporúčanie čo robiť.Tak to fórum buď neindexuje Google, nebo tam nic takového nebylo. K jednomu workaroundu jsem se po několika hodinách musel dopracovat tak, že Google našel výpis přiložený k nějakému bugu, načež se mi náhodou povedlo objevit i ke kterému bugu to patří. A stejně mi to bylo prd platný, protože Segmentation fault. A druhá věc: hledat na fórech je zbytečná ztráta času, když o kousek vedle můžu sáhnout po balíku, který prostě funguje (+/- musím si nastavit, ale to platí všude.)
Odmenou je systém šitý na mieru, ktorý stačí len udržiavať.No ono to "jen udržování" taky není tak jednoduché, jak vypadá. A systém šitý na míru? Proč? Zatím jediné, co jsem si kdy v Debianu musel šít na míru, bylo přeložit si ze zdrojového balíku PostgreSQL klienta s podporou libreadline, protože z binárního balíku ji kvůli licenci vyhodili.
... A systém šitý na míru? Proč? ...Napríklad pre účely hostingu. Začína to jedným ručne kompilovaným balíčkom pre postgres-client, potom sa k tomu pridá podpora pre clamav do proftpd, neskôr nejaký plugin pre dovecot. Potom príde php na mieru, aby tam bolo to čo chcú klienti. Takto to chvíľu pokračuje a zrazu máš pol tucta balíčkov kritických pre Tvoje podnikanie a každý z nich musíš sledovať sám, či tam nie je nejaká kritická diera, cez ktorú Ťa niekto hackne, alebo či Ti ostatné balíčky z balíčkovacieho systému neznefunkčnia tie Tvoje. Ak chceš mať aktualizovaný a bezpečný systém, v konečnom dôsledku Ti jeho správa zaberie viac než správa Gentoo.
Napríklad pre účely hostingu.Tak se podívej, kolik hostingů nabízí PHP verze 5.2.6. Na 99% tam mají Debian/Ubuntu, kde je tahle verze ve stable.
Začína to jedným ručne kompilovaným balíčkom pre postgres-client... záležitost čistě kvůli osobnímu pohodlí.
potom sa k tomu pridá podpora pre clamav do proftpdProftpd... nebyla tam teď nějaká díra, že se k tomu mohl připojit kdokoliv, kdo tomu řekl ACIDBITCHEZ? Ne, děkuji.
Potom príde php na mieru, aby tam bolo to čo chcú klienti.Viz výše, zrovna tady bych už vůbec neviděl problém. Debian má moduly do PHP pro kdeco, takže co chci, to nainstaluju. A minimálně jednou se mi stalo, že modul pro PHP, který v Debianu je, jsem musel v Gentoo doinstalovávat ručně ze zdrojáků - v portage to nebylo.
Takto to chvíľu pokračuje a zrazu máš pol tucta balíčkov kritických pre Tvoje podnikanie a každý z nich musíš sledovať sám, či tam nie je nejaká kritická diera...No zatím to ještě nezačalo
Asi bych zadumal kolik dat je dulezitych. Praxe ukazuje ze nejdulezitejsi data maji nejmensi velikost.
Pri prepeti v siti (bourka apod) casto dochazi ke zniceni vsech disku a zde RAID zpravidla nic neresi.
Dulezita data bych rucne a nebo pomoci vhodneho skriptu obcas podle toho jak casto se meni jejich obsah kopiroval na vymenitelny disk, ten vzdy vyjmul a schoval.
S kombinací RAID 0+1 dosáhnu jen na 4TB. RAID5 je na první pohled dobrý kompromis a jasná volba - pokud bych to stavěl pro někoho jiného. Bohužel RAID5 neřeší zálohování a tak ať užproc si porad vsichni mysli ze RAID (RAID1) rovna se zalohovani ???
Pak jsou data důležitá a u těch bude stačit, když budou zrcadlená on-line. No a nakonec jsou tu data nedůležitá a u těch mohu použít i prokládání.tim prokladanim si myslel co? to mozna asi neco machlas dohromady...