MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
--> Vítejte na mém blogu. Budu se zde věnovat komentování článků z jiných webů a to asi i tak poměrně málo. Na rozsáhlejší články mám své vlastní stránky, tam ale zase nechci psát blog :)
Evropská rada se rozhodla směrnici o softwarových patentech prosadit za každou cenu. Chce je schválit na jednání ministrů financí 17. února. Dnes už snad každý ví, že SW patenty nejsou dobré.
Musíme něco udělat. Musíme alespoň napsat našim ministrům a požádat je, aby přemýšleli v zájmů občanů této země. Vždyť právě proto si je platíme. Nás nezajímají zisky cizích nadnárodních společností a nemělo by to zajímat ani naše volené zástupce. Naopak by je měl zajímat dopad této směrnice na nás, obyčejné občany ČR. Proto by měli hlasovat jednoznačně proti patentům na SW.
Nebuďte lhostejní, napište jim a zeptejte se, čí zájmy zastupují. Nechte si to od nich vysvětlit.
Vždyť oni tam sedí i za Vaše peníze.
Rychlý vzor e-mailu, napadne-li Vás lepší, dejte do diskuse.
Vážený pane ministře, dne 17. února se koná zasedání Rady ministrů EU. Při této příležitosti má být podle zpráv z médií opět předložena ke schválení směrnice o softwarových patentech, jejíž význam pro budoucnost EU coby "znalostní ekonomiky" je zcela zásadní. Proto je velice zarážející, že je tato směrnice opakovaně zařazována na pořad jednání rady ministrů, přestože Výbor Evropského parlamentu pro právní záležitosti již 2. února rozhodl o jejím vrácení do prvního čtení v EP. Běžnému voliči se snaha tuto směrnici prosadit v jejím současném znění nutně musí jevit jako projev byrokratické zvůle, která se snaží protlačit své zájmy bez ohledu na vůli našich volených zástupců v EP. Naléhavě Vás prosím, abyste zvážil, že právě v době, kdy vaše strana a celá vláda ČR ve spolupráci s evropskými partnery bojuje za vyšší integraci EU, je mimořádně důležité přesvědčit občany, že EU má smysl i pro ně, a není jen nástrojem moci úředníků a lobby - nástrojem, který dovolí i takové frašky, jako už bylo dvojí prosazení směrnice o softwarových patentech do jednání rady ministrů zemědělství a rybolovu. Věřím, že při vědomí toho, že rozhodujete o důvěře občanů v evropské instituce, nedovolíte takové obcházení demokratických principů a podobně jako již dvakrát učinili zástupci Polska, zasadíte se o odmítnutí směrnice o softwarových patentech (Directive on the patentability of computer-implemented inventions) v jejím současném znění. Jedině tak dáte Evropskému parlamentu možnost projednat tento mimořádně důležitý dokument v podobě, která respektuje zájmy občanů. Rád bych znal Váš postoj v této otázce ještě před čtvrtečním zasedáním. S pozdravem,
Další dobré vzory dopisů najdete v diskusi na Živě.
Více o patentech.
Tiskni
Sdílej: