Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Evropská rada se rozhodla směrnici o softwarových patentech prosadit za každou cenu. Chce je schválit na jednání ministrů financí 17. února. Dnes už snad každý ví, že SW patenty nejsou dobré.
Musíme něco udělat. Musíme alespoň napsat našim ministrům a požádat je, aby přemýšleli v zájmů občanů této země. Vždyť právě proto si je platíme. Nás nezajímají zisky cizích nadnárodních společností a nemělo by to zajímat ani naše volené zástupce. Naopak by je měl zajímat dopad této směrnice na nás, obyčejné občany ČR. Proto by měli hlasovat jednoznačně proti patentům na SW.
Nebuďte lhostejní, napište jim a zeptejte se, čí zájmy zastupují. Nechte si to od nich vysvětlit.
Vždyť oni tam sedí i za Vaše peníze.
Rychlý vzor e-mailu, napadne-li Vás lepší, dejte do diskuse.
Vážený pane ministře, dne 17. února se koná zasedání Rady ministrů EU. Při této příležitosti má být podle zpráv z médií opět předložena ke schválení směrnice o softwarových patentech, jejíž význam pro budoucnost EU coby "znalostní ekonomiky" je zcela zásadní. Proto je velice zarážející, že je tato směrnice opakovaně zařazována na pořad jednání rady ministrů, přestože Výbor Evropského parlamentu pro právní záležitosti již 2. února rozhodl o jejím vrácení do prvního čtení v EP. Běžnému voliči se snaha tuto směrnici prosadit v jejím současném znění nutně musí jevit jako projev byrokratické zvůle, která se snaží protlačit své zájmy bez ohledu na vůli našich volených zástupců v EP. Naléhavě Vás prosím, abyste zvážil, že právě v době, kdy vaše strana a celá vláda ČR ve spolupráci s evropskými partnery bojuje za vyšší integraci EU, je mimořádně důležité přesvědčit občany, že EU má smysl i pro ně, a není jen nástrojem moci úředníků a lobby - nástrojem, který dovolí i takové frašky, jako už bylo dvojí prosazení směrnice o softwarových patentech do jednání rady ministrů zemědělství a rybolovu. Věřím, že při vědomí toho, že rozhodujete o důvěře občanů v evropské instituce, nedovolíte takové obcházení demokratických principů a podobně jako již dvakrát učinili zástupci Polska, zasadíte se o odmítnutí směrnice o softwarových patentech (Directive on the patentability of computer-implemented inventions) v jejím současném znění. Jedině tak dáte Evropskému parlamentu možnost projednat tento mimořádně důležitý dokument v podobě, která respektuje zájmy občanů. Rád bych znal Váš postoj v této otázce ještě před čtvrtečním zasedáním. S pozdravem,
Další dobré vzory dopisů najdete v diskusi na Živě.
Více o patentech.
Tiskni
Sdílej: