Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Evropská rada se rozhodla směrnici o softwarových patentech prosadit za každou cenu. Chce je schválit na jednání ministrů financí 17. února. Dnes už snad každý ví, že SW patenty nejsou dobré.
Musíme něco udělat. Musíme alespoň napsat našim ministrům a požádat je, aby přemýšleli v zájmů občanů této země. Vždyť právě proto si je platíme. Nás nezajímají zisky cizích nadnárodních společností a nemělo by to zajímat ani naše volené zástupce. Naopak by je měl zajímat dopad této směrnice na nás, obyčejné občany ČR. Proto by měli hlasovat jednoznačně proti patentům na SW.
Nebuďte lhostejní, napište jim a zeptejte se, čí zájmy zastupují. Nechte si to od nich vysvětlit.
Vždyť oni tam sedí i za Vaše peníze.
Rychlý vzor e-mailu, napadne-li Vás lepší, dejte do diskuse.
Vážený pane ministře, dne 17. února se koná zasedání Rady ministrů EU. Při této příležitosti má být podle zpráv z médií opět předložena ke schválení směrnice o softwarových patentech, jejíž význam pro budoucnost EU coby "znalostní ekonomiky" je zcela zásadní. Proto je velice zarážející, že je tato směrnice opakovaně zařazována na pořad jednání rady ministrů, přestože Výbor Evropského parlamentu pro právní záležitosti již 2. února rozhodl o jejím vrácení do prvního čtení v EP. Běžnému voliči se snaha tuto směrnici prosadit v jejím současném znění nutně musí jevit jako projev byrokratické zvůle, která se snaží protlačit své zájmy bez ohledu na vůli našich volených zástupců v EP. Naléhavě Vás prosím, abyste zvážil, že právě v době, kdy vaše strana a celá vláda ČR ve spolupráci s evropskými partnery bojuje za vyšší integraci EU, je mimořádně důležité přesvědčit občany, že EU má smysl i pro ně, a není jen nástrojem moci úředníků a lobby - nástrojem, který dovolí i takové frašky, jako už bylo dvojí prosazení směrnice o softwarových patentech do jednání rady ministrů zemědělství a rybolovu. Věřím, že při vědomí toho, že rozhodujete o důvěře občanů v evropské instituce, nedovolíte takové obcházení demokratických principů a podobně jako již dvakrát učinili zástupci Polska, zasadíte se o odmítnutí směrnice o softwarových patentech (Directive on the patentability of computer-implemented inventions) v jejím současném znění. Jedině tak dáte Evropskému parlamentu možnost projednat tento mimořádně důležitý dokument v podobě, která respektuje zájmy občanů. Rád bych znal Váš postoj v této otázce ještě před čtvrtečním zasedáním. S pozdravem,
Další dobré vzory dopisů najdete v diskusi na Živě.
Více o patentech.
Tiskni
Sdílej: