Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Evropská rada se rozhodla směrnici o softwarových patentech prosadit za každou cenu. Chce je schválit na jednání ministrů financí 17. února. Dnes už snad každý ví, že SW patenty nejsou dobré.
Musíme něco udělat. Musíme alespoň napsat našim ministrům a požádat je, aby přemýšleli v zájmů občanů této země. Vždyť právě proto si je platíme. Nás nezajímají zisky cizích nadnárodních společností a nemělo by to zajímat ani naše volené zástupce. Naopak by je měl zajímat dopad této směrnice na nás, obyčejné občany ČR. Proto by měli hlasovat jednoznačně proti patentům na SW.
Nebuďte lhostejní, napište jim a zeptejte se, čí zájmy zastupují. Nechte si to od nich vysvětlit.
Vždyť oni tam sedí i za Vaše peníze.
Rychlý vzor e-mailu, napadne-li Vás lepší, dejte do diskuse.
Vážený pane ministře, dne 17. února se koná zasedání Rady ministrů EU. Při této příležitosti má být podle zpráv z médií opět předložena ke schválení směrnice o softwarových patentech, jejíž význam pro budoucnost EU coby "znalostní ekonomiky" je zcela zásadní. Proto je velice zarážející, že je tato směrnice opakovaně zařazována na pořad jednání rady ministrů, přestože Výbor Evropského parlamentu pro právní záležitosti již 2. února rozhodl o jejím vrácení do prvního čtení v EP. Běžnému voliči se snaha tuto směrnici prosadit v jejím současném znění nutně musí jevit jako projev byrokratické zvůle, která se snaží protlačit své zájmy bez ohledu na vůli našich volených zástupců v EP. Naléhavě Vás prosím, abyste zvážil, že právě v době, kdy vaše strana a celá vláda ČR ve spolupráci s evropskými partnery bojuje za vyšší integraci EU, je mimořádně důležité přesvědčit občany, že EU má smysl i pro ně, a není jen nástrojem moci úředníků a lobby - nástrojem, který dovolí i takové frašky, jako už bylo dvojí prosazení směrnice o softwarových patentech do jednání rady ministrů zemědělství a rybolovu. Věřím, že při vědomí toho, že rozhodujete o důvěře občanů v evropské instituce, nedovolíte takové obcházení demokratických principů a podobně jako již dvakrát učinili zástupci Polska, zasadíte se o odmítnutí směrnice o softwarových patentech (Directive on the patentability of computer-implemented inventions) v jejím současném znění. Jedině tak dáte Evropskému parlamentu možnost projednat tento mimořádně důležitý dokument v podobě, která respektuje zájmy občanů. Rád bych znal Váš postoj v této otázce ještě před čtvrtečním zasedáním. S pozdravem,
Další dobré vzory dopisů najdete v diskusi na Živě.
Více o patentech.
Tiskni
Sdílej: