Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Není to tak dávno, právě včera jsem tady psal svou první glosu k iniciativě Billa Gatese o spolupráci platforem. Samotného mne to velmi překvapilo. Dnes vyšel na ZDNetu článek, který dává tušit, jak si to v Microsoftu představují v praxi.
Jeremy Allison, spoluzakladatel projektu Samba, lobuje u Evropské komise proti navrhované Microsoft server interoperability licence. Není se mu co divit, tato licence vyžaduje poplatky za každou kopii programu, který by byl vytvořen s využitím informací z uzavřených komunikačních protokolů Microsoftu.
To je přirozeně pro vývojáře Samby nepřijatelné, jejich program je šířen zdarma pod licencí GPL, nemohou tedy platit za použití cizích technologií licenční poplatky. Navíc poplatky za každou kopii programu by byly obrovské.
S přístupem k dokumentaci tajných komunikačních protokolů Microsoftu by vývoj Samby pokračoval rychleji, Samba se však bude vyvíjet dál i bez znalostí těchto tajemství. Problémem však je, že Microsoft své komunikační protokoly neustále mění. Což nám krásně demonstrují následující konfigurační řádky Samby:
# Password Level allows matching of _n_ characters of the password for # all combinations of upper and lower case. ; password level = 8 ; username level = 8Přesně to znamená, že Samba může kombinovat velká a malá písmenka v hesle a uživatelském jméně. Původní staré verze Windows nerozlišovaly velká a malá písmenka, rozdílu mezi písmenky si v Microsoftu všimli až později. Pro kompatibilitu se staršími produkty je nutno tyto položky povolit.
Tato změna má ještě nějaké opodstatnění, změny v protokolech se však dějí i nadále a řada lidí se domnívá, že mnoho z nich je vyvolaných snahou Microsoftu znesnadnit vývoj konkurenčních programů jako je Samba. Vzhledem k tomu, že komunikační protokoly Microsoftu jsou uzavřené, jde pouze o domněnku. Každopádně změny v protokolech vývoj Samby rozhodně neusnadňují.
Pikantní na tom všem je, že právě nedávno Evropská komise požadovala po Microsoftu otevření jejich tajných komunikačních protokolů. Bill Gates tedy vyhlásil iniciativu pro vzájemnou kooperaci produktů a platforem, kterou jistě rádi slyšeli všichni zákazníci a média. Jak si to však představuje doopravdy, o tom si můžeme udělat úsudek sami.
Tiskni
Sdílej: