Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Není to tak dávno, právě včera jsem tady psal svou první glosu k iniciativě Billa Gatese o spolupráci platforem. Samotného mne to velmi překvapilo. Dnes vyšel na ZDNetu článek, který dává tušit, jak si to v Microsoftu představují v praxi.
Jeremy Allison, spoluzakladatel projektu Samba, lobuje u Evropské komise proti navrhované Microsoft server interoperability licence. Není se mu co divit, tato licence vyžaduje poplatky za každou kopii programu, který by byl vytvořen s využitím informací z uzavřených komunikačních protokolů Microsoftu.
To je přirozeně pro vývojáře Samby nepřijatelné, jejich program je šířen zdarma pod licencí GPL, nemohou tedy platit za použití cizích technologií licenční poplatky. Navíc poplatky za každou kopii programu by byly obrovské.
S přístupem k dokumentaci tajných komunikačních protokolů Microsoftu by vývoj Samby pokračoval rychleji, Samba se však bude vyvíjet dál i bez znalostí těchto tajemství. Problémem však je, že Microsoft své komunikační protokoly neustále mění. Což nám krásně demonstrují následující konfigurační řádky Samby:
# Password Level allows matching of _n_ characters of the password for # all combinations of upper and lower case. ; password level = 8 ; username level = 8Přesně to znamená, že Samba může kombinovat velká a malá písmenka v hesle a uživatelském jméně. Původní staré verze Windows nerozlišovaly velká a malá písmenka, rozdílu mezi písmenky si v Microsoftu všimli až později. Pro kompatibilitu se staršími produkty je nutno tyto položky povolit.
Tato změna má ještě nějaké opodstatnění, změny v protokolech se však dějí i nadále a řada lidí se domnívá, že mnoho z nich je vyvolaných snahou Microsoftu znesnadnit vývoj konkurenčních programů jako je Samba. Vzhledem k tomu, že komunikační protokoly Microsoftu jsou uzavřené, jde pouze o domněnku. Každopádně změny v protokolech vývoj Samby rozhodně neusnadňují.
Pikantní na tom všem je, že právě nedávno Evropská komise požadovala po Microsoftu otevření jejich tajných komunikačních protokolů. Bill Gates tedy vyhlásil iniciativu pro vzájemnou kooperaci produktů a platforem, kterou jistě rádi slyšeli všichni zákazníci a média. Jak si to však představuje doopravdy, o tom si můžeme udělat úsudek sami.
Tiskni
Sdílej: