MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
--> Vítejte na mém blogu. Budu se zde věnovat komentování článků z jiných webů a to asi i tak poměrně málo. Na rozsáhlejší články mám své vlastní stránky, tam ale zase nechci psát blog :)
Není to tak dávno, právě včera jsem tady psal svou první glosu k iniciativě Billa Gatese o spolupráci platforem. Samotného mne to velmi překvapilo. Dnes vyšel na ZDNetu článek, který dává tušit, jak si to v Microsoftu představují v praxi.
Jeremy Allison, spoluzakladatel projektu Samba, lobuje u Evropské komise proti navrhované Microsoft server interoperability licence. Není se mu co divit, tato licence vyžaduje poplatky za každou kopii programu, který by byl vytvořen s využitím informací z uzavřených komunikačních protokolů Microsoftu.
To je přirozeně pro vývojáře Samby nepřijatelné, jejich program je šířen zdarma pod licencí GPL, nemohou tedy platit za použití cizích technologií licenční poplatky. Navíc poplatky za každou kopii programu by byly obrovské.
S přístupem k dokumentaci tajných komunikačních protokolů Microsoftu by vývoj Samby pokračoval rychleji, Samba se však bude vyvíjet dál i bez znalostí těchto tajemství. Problémem však je, že Microsoft své komunikační protokoly neustále mění. Což nám krásně demonstrují následující konfigurační řádky Samby:
# Password Level allows matching of _n_ characters of the password for # all combinations of upper and lower case. ; password level = 8 ; username level = 8Přesně to znamená, že Samba může kombinovat velká a malá písmenka v hesle a uživatelském jméně. Původní staré verze Windows nerozlišovaly velká a malá písmenka, rozdílu mezi písmenky si v Microsoftu všimli až později. Pro kompatibilitu se staršími produkty je nutno tyto položky povolit.
Tato změna má ještě nějaké opodstatnění, změny v protokolech se však dějí i nadále a řada lidí se domnívá, že mnoho z nich je vyvolaných snahou Microsoftu znesnadnit vývoj konkurenčních programů jako je Samba. Vzhledem k tomu, že komunikační protokoly Microsoftu jsou uzavřené, jde pouze o domněnku. Každopádně změny v protokolech vývoj Samby rozhodně neusnadňují.
Pikantní na tom všem je, že právě nedávno Evropská komise požadovala po Microsoftu otevření jejich tajných komunikačních protokolů. Bill Gates tedy vyhlásil iniciativu pro vzájemnou kooperaci produktů a platforem, kterou jistě rádi slyšeli všichni zákazníci a média. Jak si to však představuje doopravdy, o tom si můžeme udělat úsudek sami.
Tiskni
Sdílej: