MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Potom, ak sa nemýlim, vzniká problém porovnateľný so zastaraným portage, alebo nie?Jak se to vezme. Pokud jsi ochoten dál provozovat distro, pro které nevychází aktualizace, můžeš. Jinak ti nezbývá než aktualizovat na nové stable. Samozřejmě - už tam nemusí být software, který jsi používal, popřípadě je k dispozici jenom novější verze, která ti může a nemusí vyhovovat. Nemám to ověřené, ale tipuju, že přechod mezi stabilními verzemi někdo testuje, takže ty nejobvyklejší věci by se snad měly aktualizovat bez problémů.
Zatiaľ sa nevyskytol žiaden problém, ktorého príčinou by bolo gentoo.Tak to já už jsem pár takových potkal. Co se na Debianu udělalo skoro samo jedním apt-get install (celková doba práce cca půl hodiny), to jsem na Gentoo řešil několik dní a bez úspěchu - balíky z portage se nepřeložily a když (po řádné dávce laborování a googlení) jo, tak segfault při prvním pokusu o použití. A tak podobně. Co se flamování týče, tak podle mě je Gentoo distribuce pro hračičky, kteří mají spoustu času řešit kraviny, které na jiných distribucích prostě fungují.
Pri prvých náznakoch problému v Gentoo je dobré pozrieť na fórum. Tam sa to väčšinou už rieši a zvykne tam byť workaround, alebo odporúčanie čo robiť.Tak to fórum buď neindexuje Google, nebo tam nic takového nebylo. K jednomu workaroundu jsem se po několika hodinách musel dopracovat tak, že Google našel výpis přiložený k nějakému bugu, načež se mi náhodou povedlo objevit i ke kterému bugu to patří. A stejně mi to bylo prd platný, protože Segmentation fault. A druhá věc: hledat na fórech je zbytečná ztráta času, když o kousek vedle můžu sáhnout po balíku, který prostě funguje (+/- musím si nastavit, ale to platí všude.)
Odmenou je systém šitý na mieru, ktorý stačí len udržiavať.No ono to "jen udržování" taky není tak jednoduché, jak vypadá. A systém šitý na míru? Proč? Zatím jediné, co jsem si kdy v Debianu musel šít na míru, bylo přeložit si ze zdrojového balíku PostgreSQL klienta s podporou libreadline, protože z binárního balíku ji kvůli licenci vyhodili.
... A systém šitý na míru? Proč? ...Napríklad pre účely hostingu. Začína to jedným ručne kompilovaným balíčkom pre postgres-client, potom sa k tomu pridá podpora pre clamav do proftpd, neskôr nejaký plugin pre dovecot. Potom príde php na mieru, aby tam bolo to čo chcú klienti. Takto to chvíľu pokračuje a zrazu máš pol tucta balíčkov kritických pre Tvoje podnikanie a každý z nich musíš sledovať sám, či tam nie je nejaká kritická diera, cez ktorú Ťa niekto hackne, alebo či Ti ostatné balíčky z balíčkovacieho systému neznefunkčnia tie Tvoje. Ak chceš mať aktualizovaný a bezpečný systém, v konečnom dôsledku Ti jeho správa zaberie viac než správa Gentoo.
Napríklad pre účely hostingu.Tak se podívej, kolik hostingů nabízí PHP verze 5.2.6. Na 99% tam mají Debian/Ubuntu, kde je tahle verze ve stable.
Začína to jedným ručne kompilovaným balíčkom pre postgres-client... záležitost čistě kvůli osobnímu pohodlí.
potom sa k tomu pridá podpora pre clamav do proftpdProftpd... nebyla tam teď nějaká díra, že se k tomu mohl připojit kdokoliv, kdo tomu řekl ACIDBITCHEZ? Ne, děkuji.
Potom príde php na mieru, aby tam bolo to čo chcú klienti.Viz výše, zrovna tady bych už vůbec neviděl problém. Debian má moduly do PHP pro kdeco, takže co chci, to nainstaluju. A minimálně jednou se mi stalo, že modul pro PHP, který v Debianu je, jsem musel v Gentoo doinstalovávat ručně ze zdrojáků - v portage to nebylo.
Takto to chvíľu pokračuje a zrazu máš pol tucta balíčkov kritických pre Tvoje podnikanie a každý z nich musíš sledovať sám, či tam nie je nejaká kritická diera...No zatím to ještě nezačalo
Asi bych zadumal kolik dat je dulezitych. Praxe ukazuje ze nejdulezitejsi data maji nejmensi velikost.
Pri prepeti v siti (bourka apod) casto dochazi ke zniceni vsech disku a zde RAID zpravidla nic neresi.
Dulezita data bych rucne a nebo pomoci vhodneho skriptu obcas podle toho jak casto se meni jejich obsah kopiroval na vymenitelny disk, ten vzdy vyjmul a schoval.
S kombinací RAID 0+1 dosáhnu jen na 4TB. RAID5 je na první pohled dobrý kompromis a jasná volba - pokud bych to stavěl pro někoho jiného. Bohužel RAID5 neřeší zálohování a tak ať užproc si porad vsichni mysli ze RAID (RAID1) rovna se zalohovani ???
Pak jsou data důležitá a u těch bude stačit, když budou zrcadlená on-line. No a nakonec jsou tu data nedůležitá a u těch mohu použít i prokládání.tim prokladanim si myslel co? to mozna asi neco machlas dohromady...
Tiskni
Sdílej: