MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
--> Vítejte na mém blogu. Budu se zde věnovat komentování článků z jiných webů a to asi i tak poměrně málo. Na rozsáhlejší články mám své vlastní stránky, tam ale zase nechci psát blog :)
Do politiky je lepší se nenavážet, nekomentovat a nechat ji úplně mimo. Budu se tedy snažit držet se jen IT. Článek pana Sedláka mne dnes donutil k zamyšlení a nakonec i k napsání krátkého zápisku do blogu. Tak tedy na téma Microsoft ve státní správě levněji a lépe.
Dnes mne zaujala reportáž o inteligentní dálnici za 3mld Kč. Koukám na to a říkám si, to je hrozné, to snad ani není možné, že by někdo mohl být tak blbý a podepsat smlouvu na systém minimálně 2x dražší než je obvyklé v třeba Rakousku. No snad v tom nejsou úplatky, to by bylo do nebe volající.
Trochu posmutnělý z toho, co se to u nás děje si pak sednu před spaním na cigaretku a podívám se, co nám to píší na Živě. A vida, dočtu se, že stát dá 1.5mld za licence Microsoftu a to hlavně proto, že to vyjde levněji a lépe než open source. Navíc je to potřeba udělat fakt hodně rychle, protože některé licence končí už v říjnu. No mají tam asi spoustu práce, že si toho všimli tak pozdě. Nainstalovat Open Office prý není dobrý nápad, protože by se s tím museli úředníci naučit a čas jsou peníze. To by se člověk skoro mohl domnívat, že naši státní úředníci mají školení na mistrovství v MS Office a spoustu práce, že by je takové Open Office úplně rozhodily. Asi na tom něco bude, vždyť i odpověď na e-mail musí stihnout do 30ti dnů. Každopádně zřejmě úplně nejhorší je podle pana Sedláka formát ODT; uznává sice, že je to ISO standard, ale Microsoft Office ho neumí otevřít a tak by si s ním "Microsoftí většina" neporadila. Zní to skoro logicky.
Čtu si tedy a pokuřuji, sčítám a uvažuji, jestli je 4.5mld hodně peněz a kolik jako zaměstnanec platím vlastně daně, doufám, že málo, jenže ze super_hrubé mzdy, takže ono to až tak málo nebude a najednou jsem si vzpomněl na krátký článek v E15. Psali tam něco o spojení sítě České pošty a Ministerstva vnitra. Co nějakých ani ne 5mld, tam psali o 17ti! Zaujalo mne to proto, že vnitro jede na Microsoftu a Pošta na Linuxu. Že by tedy vnitro na těch 17mld přešlo na Linux? Za ty peníze by snad bylo možné vyškolit i posledního vrátného na RHCE. Ale kdepak, tak to asi nakonec nebude. Nacházím ztracený článek a znovu jej pročítám. Odborníci půjdou z vnitra poradit těm na poštu, jak se to má správně dělat.
Znovu mne napadá stejná otázka, jestli někdo může být tak blbý ... a zjišťuji, že už si na ní nechci odpovědět. Budu muset asi víc kouřit, protože náš stát bude potřebovat peníze. My tu slevu přeci nechceme zadarmo.
Tiskni
Sdílej:
A třeba bude veselo, když Kalousek nepustí $ ... optimismus musí bejt
Nas statni rozpocet si asi muze dovolit rozhazovani, kdyz da 1.5mld korun za uzasne hypermakro multilicenceNěkde jsem zaslechl, že mofti už multilicence neprodávají. Teď je to co stroj, to jedna licence. A jinak jo, vyhazovat státní peníze za nepotřebné/předražené pí*oviny, to našim státním představitelům jde opravdu dobře.
Čtu si tedy a pokuřuji, sčítám a uvažuji, jestli je 4.5mld hodně peněz a kolik jako zaměstnanec platím vlastně daně, doufám, že málo, jenže ze super_hrubé mzdy, takže ono to až tak málo nebudeCo jsem slysel, tak CR je porad hodne zadluzene a dluh porad roste. Dokonce SK je uz snad zadluzeny min, nebo dokonce vubec. Takze ono se to bude platit asi zase na dluh - holt je videt, ze at se dostane ke korytu jakakoliv vlada (ODS nebo CSSD), porad jsou to jenom fakticky prevleceny komousi z KSC z doby pred 1989 a jedou porad "na dluh" jak za totace.
když se to teď snaží Kalousek korigovat a celkem se mu to daří, ... tak kolem sebe kopou a kvičí, že vláda je zlá, protože jim málo zvedá platy.na jednu stranu plne souhlasim s odvaznymi snahami soudruha Kalouska mit co nejnizsi schodek statniho rozpoctu, na druhe souhlasim i s tim kvicenim po rustu mezd, po vice pezenich pro VS a vyzkum etc. A to predevsim proto, ze jak se pise v tomhle zapisku, vlada misto aby hlidala zadavani statnich zakazek na to kasle, v duskedku cehoz tecou zbytecne miliardy (!) spratelenym firmam a pak setri na platech statnich zamestnacu, investicim do vzdelani a vyzkumu ... a vubec je mi z toho na bliti PS. tim nechcu rict, ze za CSSD to bylo jiny
Ehmmm ... pokud je mi znamo, tak interni sloveni v KDU-CSL je bratr. A pan Kalousek nikdy v KSC ci CSSD nebyl ...tim jsem narazel na jeho navrh na mensinvou vladku s podporou KSCM po volbach, ac pred volbami KDU jasne prohlasila, ze do vlady, ktera by mela jakoukoli podporu komunistu, nepujde. (Kdyz uz jsem u Kalouska, na jednu stranu me svte, ze je to peknej hajzlik, na druhou je mi symapticky, ze na rozdil od vetsiny v parlamentu a vlade je apon trochu inteligetni)
Jako ne, že by neměl svoje zásluhy, ale podle mě právě díky jeho aroganci a opozičním smlouvám se nastartoval ten trend, co jede do dneška.Není pravda. V opoziční smlouvě bylo, že vláda ČSSD bude mít maximální schodek rozpočtu 10mld, jinak jí ODS neschválí rozpočet a bude se pracovat podle loňského (tedy s přebytkem). Plán dobrej, jenže to zku*vili lidovci, kteří hned první rok Zemanovi pomohli schválit rozpočet se schodkem 130mld. Pak už to šlo víme kam.
Nebýt onoho pseudo ekonoma by se nic nerozkradlo. A potáceli bychom se v neefektivních polostátních podnicích a přešlapovali na místě.A celou tu dobu by se vesele rozkrádalo z těch polostátních (nebo zcela státních) podniků. Jako to fungovalo v bankách, které zůstávaly polostátní nebo úplně státní.
Bohužel jediné řešení - a to aby stávající vláda šla co nejrychleji od válu, se nejspíš konat nebude, neboť samolibý Topolánek na nějaké vyslovení nedůvěry vládě z vysoka..Bez předčasných voleb by stejně jiná vláda nešla sestavit. A pokud by teď byly volby, místo samolibého Topolánka bychom tu měli samolibého Paroubka.
O jeho tuposti a aroganci ostatně i svědčí nejčerstvější záležitosti kolem státní hymny.To je zrovna naprosto nevhodný příklad. Co je špatného na těch záležitostech kolem státní hymny? Že se (podle mínění některých hudebních kritiků) posouvá blíže k tomu, jak si to představoval Škroup?
A jak ti kritici vedi jak si to predstavoval?Copak já vím? Osobně nevidím problém ani v nové podobě hymny, ani v tom, kdyby bývala zůstala stejná. Především ale nejde o nic významně nového, pořád je to tatáž hymna, jen mírně jinak zahraná. Ale především, při nejdůležitějších akcích by se stejně měla hrát živě (ne reprodukovaně) a tedy na to nová podoba nemá žádný vliv.
Nemas po ruce nejake clanky k tomutu, idealne i ukazkyTady je ukázek halda (včetně těch 4 nových verzí), počínaje verzí z roku 1908. Tady je původní verze (pozor, ZIP!). Pár článků: názor muzikologa Aleše Březiny, názor senátora Zlatušky, drobná chybka v záznamu. Něco je i v televizních zprávách (včetně názoru kritika Černého), najdi si to v archivu.
himnyAle FUJ!!!
Topolánek na nějaké vyslovení nedůvěry vládě z vysoka
A jak by na to měl reagovat jinak?
Vzdyd dodnes neni uspokojive vyreseno kodovani znaku s diakritikou.Bylo tu, není tu. Jistou dobu existoval Úřad pro veřejné informační systémy, který, než byl sněden ministerstvem informatiky, které bylo pohlceno ministerstvem vnitra a jakousi radou, vyráběl Standardy pro veřejné informační systému, kterými se musel řídit každý vládní úřad. Jeden z těch standardů definoval povinnou znakovou sadou ISO-8859-2. Drobný problém byl, že se tím nikdo neřídil. Za Mlynáře byl tento standard nahrazen pouhým doporučením, že by se mělo přednostně používat UTF-8.
Mym snem je byt moucha v parlamentu a sledovat praci poslancu jak jim jde pouzivani jakehokoli nastroje pro zpracovani dokumentu.Běžný politik datluje ve Wordu jako na psacím stroji. Teprve až odborný speciálně vyškolený úředník to přepisuje do rozumný podoby, aby se to dalo tisknout. Tj. na to jsou lidi. (Nedávno se mi dostal do ruky Věstník MV, který kupodivu nevydává Moraviapress, ale nějaká pražská tiskárna, tam ten odpovědný pracovník chyběl. Respektive se na něm ušetřilo, protože po celkem ucházející titulní stránce byly výblitky z Wordu, podtrhané řádky, prostrkávané písmo, data bez mezer, pomlčka neznámý znak.)
Ne s aplikaci, ale s dokumenty co mladi kolegove vytvorili.Naštěstí lze vždy říci, že to chcete na papíře, doporučeně s dodejkou a 30denní lhůtou na odpověď. Teď je to zrovna velmi aktuální: Na obecní úřady chodí informace z nadřazených volebních orgánů stylem e-mail, druhý e-mail s opravou, třetí e-mail popírající druhý e-mail s dodatkem, že všechno stejně dostanete za týden papírovou poštou.
Strana Zelených nic takového neslibovala, volební programy jsem v tomto směru studoval.Asi špatně, bylo to tam.