Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Na začátku roku jsem psal, že se budu snažit psát víc zápisků do blogu a tento je letos vlastně druhý. Přiznám se rovnou, může za to z velké části Playstation 3, kterou jsem k Vánocům koupil dcerce Terce.
Linux tím šel na vedlejší kolej a já propadl jednak dceři, která mi roste doslova před očima a po večerech pak hrám. Když už zmiňuji ty hry; pokud si dobře vzpomínám, tak jsem s počítači vlastně kdysi dávno právě hrami začínal...
Byl to kamarádův Sinclair ZX Spectrum a pak moje Atari 800XE, které mne k počítačům přivedli. Pak jsem začal chodit na kroužek programování. Když se u nás doma objevil IBM PC, vrátil jsem se od programování v basicu a pascalu zase ke hrám a začal pařit Test Drive. Později s příchodem CD ROM, zvukových a síťových karet jsem se stal mistrem v ladění MS DOSu, protože některé hry potřebovaly řekl bych až osobní přístup k nastavení různých ovladačů - takže moje config.sys a autoexec.bat byly soubory poměrně rozvětvené. Možná se dá tedy s trochou nadsázky říci, že hry mne dovedly až k ladění operačních systémů.
Zpět. Zatímco jsem hrál hry, moje počítače chátraly. Dostal jsem se až do stádia téměř před krachem a myslím, že kdybych nepoužíval Linux, tak bych se už dávno neměl z čeho připojit k Internetu. Došlo to až tak daleko, že se můj hlavní "stříbrný" počítač (AMD Duron, 1.2GHz, 512MB RAM) prostě zastavil. Jednoduše mu odešel větráček na procesoru - zanedbanost systému raději nebudu ani rozvádět. Přešel jsem tak plynule na firemní notebook, který teď už ovšem nejsem schopen dál udržovat, protože jsem na něm začal ukládat fotky a tak nakonec došlo místo na disku a další kompilace se nemá kam "roztáhnout". Hlavní server je bohužel delší čas vypnutý, síť drží nad vodou už jen HW router.
No a asi před 14 dny mi to všechno dohromady začalo vadit a co víc, rozhodl jsem se to dát znovu do pořádku. Pro začátek jsem nainstaloval Ubuntu na starou dávno (a nakonec i mnou) vyřazenou IBM NetVista (Pentium 4, 2.00GHz, 512MB RAM), která docela překvapila tím, že funguje - dokonce se už ani nezasekává, což byl kdysi důvod pro její odstavení. Po týdnu non stop provozu jsem na na ní změnil názor a stane se i do budoucna mým záložním počítačem pro přístup k Internetu.
Do stříbrného počítače jsem minulý týden koupil v Růžovce nový chladič, dnes jsem ho "nacvaknul" a k mému příjemnému překvapení počítač znovu ožil. Chvilku jsem přemýšlel jestli mám jít hledat další klávesnici a jestli mám žaludek položit na stůl další myš (která se zřejmě několik let povaluje na zemi pod stolem) abych si nakonec uvědomil, že je to UNIX a já si vystačím s připojením přes ssh. Jak jsem to vymyslel, tak jsem to udělal, odpočítal jsem síťové kabely ve switchi pod stolem, potaháním našel ten volný, zasíťoval stříbrný počítač a spustil zálohování fotek. A tady se dostáváme konečně k něčemu užitečnému, což si poznamenávám hlavně pro sebe, abych příště věděl:
time ssh root@192.168.1.1 "tar cvfz - /mnt/mandrake/data/" | tar zxvf -
Běželo to rovných 70min a tím jsem pro dnešek hotov.
Příště předpokládám už budu stručnější, kdo jste dočetli až sem, asi tušíte, že mám před sebou hromadu práce a během ní si pokusím vždy najít chviličku na kratičký zápis do blogu. Zatím jsem nezmiňoval, že mám už asi půl roku připravený úplně nový hlavní počítač (černý), který by měl být nakonec Gentoo. Se stříbrným počítačem do budoucna moc nepočítám, možná na něj zkusím cvičně nacpat MacOS. Síť přijde až nakonec, ale i tu rozhodně čeká dost změn (hlavě QOS pro Playstation). Do příště budu přemýšlet, jestli disk na černém počítači rozdělím klasicky nebo zkusím LVM...
Tiskni
Sdílej: