Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Na začátku roku jsem psal, že se budu snažit psát víc zápisků do blogu a tento je letos vlastně druhý. Přiznám se rovnou, může za to z velké části Playstation 3, kterou jsem k Vánocům koupil dcerce Terce.
Linux tím šel na vedlejší kolej a já propadl jednak dceři, která mi roste doslova před očima a po večerech pak hrám. Když už zmiňuji ty hry; pokud si dobře vzpomínám, tak jsem s počítači vlastně kdysi dávno právě hrami začínal...
Byl to kamarádův Sinclair ZX Spectrum a pak moje Atari 800XE, které mne k počítačům přivedli. Pak jsem začal chodit na kroužek programování. Když se u nás doma objevil IBM PC, vrátil jsem se od programování v basicu a pascalu zase ke hrám a začal pařit Test Drive. Později s příchodem CD ROM, zvukových a síťových karet jsem se stal mistrem v ladění MS DOSu, protože některé hry potřebovaly řekl bych až osobní přístup k nastavení různých ovladačů - takže moje config.sys a autoexec.bat byly soubory poměrně rozvětvené. Možná se dá tedy s trochou nadsázky říci, že hry mne dovedly až k ladění operačních systémů.
Zpět. Zatímco jsem hrál hry, moje počítače chátraly. Dostal jsem se až do stádia téměř před krachem a myslím, že kdybych nepoužíval Linux, tak bych se už dávno neměl z čeho připojit k Internetu. Došlo to až tak daleko, že se můj hlavní "stříbrný" počítač (AMD Duron, 1.2GHz, 512MB RAM) prostě zastavil. Jednoduše mu odešel větráček na procesoru - zanedbanost systému raději nebudu ani rozvádět. Přešel jsem tak plynule na firemní notebook, který teď už ovšem nejsem schopen dál udržovat, protože jsem na něm začal ukládat fotky a tak nakonec došlo místo na disku a další kompilace se nemá kam "roztáhnout". Hlavní server je bohužel delší čas vypnutý, síť drží nad vodou už jen HW router.
No a asi před 14 dny mi to všechno dohromady začalo vadit a co víc, rozhodl jsem se to dát znovu do pořádku. Pro začátek jsem nainstaloval Ubuntu na starou dávno (a nakonec i mnou) vyřazenou IBM NetVista (Pentium 4, 2.00GHz, 512MB RAM), která docela překvapila tím, že funguje - dokonce se už ani nezasekává, což byl kdysi důvod pro její odstavení. Po týdnu non stop provozu jsem na na ní změnil názor a stane se i do budoucna mým záložním počítačem pro přístup k Internetu.
Do stříbrného počítače jsem minulý týden koupil v Růžovce nový chladič, dnes jsem ho "nacvaknul" a k mému příjemnému překvapení počítač znovu ožil. Chvilku jsem přemýšlel jestli mám jít hledat další klávesnici a jestli mám žaludek položit na stůl další myš (která se zřejmě několik let povaluje na zemi pod stolem) abych si nakonec uvědomil, že je to UNIX a já si vystačím s připojením přes ssh. Jak jsem to vymyslel, tak jsem to udělal, odpočítal jsem síťové kabely ve switchi pod stolem, potaháním našel ten volný, zasíťoval stříbrný počítač a spustil zálohování fotek. A tady se dostáváme konečně k něčemu užitečnému, což si poznamenávám hlavně pro sebe, abych příště věděl:
time ssh root@192.168.1.1 "tar cvfz - /mnt/mandrake/data/" | tar zxvf -
Běželo to rovných 70min a tím jsem pro dnešek hotov.
Příště předpokládám už budu stručnější, kdo jste dočetli až sem, asi tušíte, že mám před sebou hromadu práce a během ní si pokusím vždy najít chviličku na kratičký zápis do blogu. Zatím jsem nezmiňoval, že mám už asi půl roku připravený úplně nový hlavní počítač (černý), který by měl být nakonec Gentoo. Se stříbrným počítačem do budoucna moc nepočítám, možná na něj zkusím cvičně nacpat MacOS. Síť přijde až nakonec, ale i tu rozhodně čeká dost změn (hlavě QOS pro Playstation). Do příště budu přemýšlet, jestli disk na černém počítači rozdělím klasicky nebo zkusím LVM...
Tiskni
Sdílej: