Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců, do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
--> Vítejte na mém blogu. Budu se zde věnovat komentování článků z jiných webů a to asi i tak poměrně málo. Na rozsáhlejší články mám své vlastní stránky, tam ale zase nechci psát blog :)
Na začátku roku jsem psal, že se budu snažit psát víc zápisků do blogu a tento je letos vlastně druhý. Přiznám se rovnou, může za to z velké části Playstation 3, kterou jsem k Vánocům koupil dcerce Terce.
Linux tím šel na vedlejší kolej a já propadl jednak dceři, která mi roste doslova před očima a po večerech pak hrám. Když už zmiňuji ty hry; pokud si dobře vzpomínám, tak jsem s počítači vlastně kdysi dávno právě hrami začínal...
Byl to kamarádův Sinclair ZX Spectrum a pak moje Atari 800XE, které mne k počítačům přivedli. Pak jsem začal chodit na kroužek programování. Když se u nás doma objevil IBM PC, vrátil jsem se od programování v basicu a pascalu zase ke hrám a začal pařit Test Drive. Později s příchodem CD ROM, zvukových a síťových karet jsem se stal mistrem v ladění MS DOSu, protože některé hry potřebovaly řekl bych až osobní přístup k nastavení různých ovladačů - takže moje config.sys a autoexec.bat byly soubory poměrně rozvětvené. Možná se dá tedy s trochou nadsázky říci, že hry mne dovedly až k ladění operačních systémů.
Zpět. Zatímco jsem hrál hry, moje počítače chátraly. Dostal jsem se až do stádia téměř před krachem a myslím, že kdybych nepoužíval Linux, tak bych se už dávno neměl z čeho připojit k Internetu. Došlo to až tak daleko, že se můj hlavní "stříbrný" počítač (AMD Duron, 1.2GHz, 512MB RAM) prostě zastavil. Jednoduše mu odešel větráček na procesoru - zanedbanost systému raději nebudu ani rozvádět. Přešel jsem tak plynule na firemní notebook, který teď už ovšem nejsem schopen dál udržovat, protože jsem na něm začal ukládat fotky a tak nakonec došlo místo na disku a další kompilace se nemá kam "roztáhnout". Hlavní server je bohužel delší čas vypnutý, síť drží nad vodou už jen HW router.
No a asi před 14 dny mi to všechno dohromady začalo vadit a co víc, rozhodl jsem se to dát znovu do pořádku. Pro začátek jsem nainstaloval Ubuntu na starou dávno (a nakonec i mnou) vyřazenou IBM NetVista (Pentium 4, 2.00GHz, 512MB RAM), která docela překvapila tím, že funguje - dokonce se už ani nezasekává, což byl kdysi důvod pro její odstavení. Po týdnu non stop provozu jsem na na ní změnil názor a stane se i do budoucna mým záložním počítačem pro přístup k Internetu.
Do stříbrného počítače jsem minulý týden koupil v Růžovce nový chladič, dnes jsem ho "nacvaknul" a k mému příjemnému překvapení počítač znovu ožil. Chvilku jsem přemýšlel jestli mám jít hledat další klávesnici a jestli mám žaludek položit na stůl další myš (která se zřejmě několik let povaluje na zemi pod stolem) abych si nakonec uvědomil, že je to UNIX a já si vystačím s připojením přes ssh. Jak jsem to vymyslel, tak jsem to udělal, odpočítal jsem síťové kabely ve switchi pod stolem, potaháním našel ten volný, zasíťoval stříbrný počítač a spustil zálohování fotek. A tady se dostáváme konečně k něčemu užitečnému, což si poznamenávám hlavně pro sebe, abych příště věděl:
time ssh root@192.168.1.1 "tar cvfz - /mnt/mandrake/data/" | tar zxvf -
Běželo to rovných 70min a tím jsem pro dnešek hotov.
Příště předpokládám už budu stručnější, kdo jste dočetli až sem, asi tušíte, že mám před sebou hromadu práce a během ní si pokusím vždy najít chviličku na kratičký zápis do blogu. Zatím jsem nezmiňoval, že mám už asi půl roku připravený úplně nový hlavní počítač (černý), který by měl být nakonec Gentoo. Se stříbrným počítačem do budoucna moc nepočítám, možná na něj zkusím cvičně nacpat MacOS. Síť přijde až nakonec, ale i tu rozhodně čeká dost změn (hlavě QOS pro Playstation). Do příště budu přemýšlet, jestli disk na černém počítači rozdělím klasicky nebo zkusím LVM...
Tiskni
Sdílej: