Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Zdravím,
dlouho jsem blog zanedbával, možná budu mít v roce 2008 víc času na psaní nebo budu třeba psát narychlo. Každopádně nový rok začínám kompilací. A to vcelku větší než jsem chtěl. Přesypává se mi dneska a vlastně už včera a předevčírem skoro celý systém.
Ježíšek mi přinesl Playstation 3. To s sebou přineslo nutnost větší podpory videa než stačilo dříve. Samozřejmě se to muselo odrazit na nastevení USE proměnných. Některé se zdály tak zásadní, že se měnily globálně. No a jelikož jsem lajdák a odložil překlad na později, dostal jsem se k tomu až těsně ke konci roku.
Samozřejmě se mi povedlo udělat pár zásadních chyb. Snad nejzajímavější bylo odinstalování Pythonu. Bylo to doslova jako uříznout si pod sebou větev.
Revdep-rebuild mi oznámil, že Python je v konfliktu sám se sebou a to se svou starší verzí. Vyřešil jsem to rázně - odinstalací. Ani mne moc nepřekvapilo, že emerge už potom nefungovalo. Takže ruční instalace do adresáře $home/python. Během toho jsem se naučil, že po povýšení gcc by se měly upravit i nějaké profily. Takže jsem to musel opravit. Pak jsem už mohl Python nainstalovat korektně. Ověřil jsem si, že /usr/bin/python změnil čas a kontrolní součet a pustil jsem rekompilaci dál - teď je na 26/172.
Také budu muset nakonec udělat nové jádro, protože lm_sensors si všimly, že nemám ke svému stávajícímu zdrojáky. Zřejmě protože jsem předtím uklidil emerge --depclean. Bohužel mezitím 2.6.20r8 vyšlo z módy.
Nepůjdu do detailů (koneckonců je pozdě a už mám něco napito), ale byla to celkem zábava. Čas mezitím jsem si krátil hraním her. Přes svátky jsem se naučil docela dost, takže vyseknu myšlenku dne:
Linux jde vždycky opravit.
Linux mne baví. Řekl bych, že mě baví čím dál tím víc. Myslím, že jsem si vybral hezkého koníčka (i práci). Doufám, že rok 2008 pro mne bude víc linuxový.
A Vám přeji do nového roku více Linuxu také.
PS. Během kompilace poslouchám svůj objev roku 2007 last.fm, pokud chcete, nalaďte si můj profil.
No a já si teď půjdu dopít zbytek šampáňa
Tiskni
Sdílej: