Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Zdravím,
dlouho jsem blog zanedbával, možná budu mít v roce 2008 víc času na psaní nebo budu třeba psát narychlo. Každopádně nový rok začínám kompilací. A to vcelku větší než jsem chtěl. Přesypává se mi dneska a vlastně už včera a předevčírem skoro celý systém.
Ježíšek mi přinesl Playstation 3. To s sebou přineslo nutnost větší podpory videa než stačilo dříve. Samozřejmě se to muselo odrazit na nastevení USE proměnných. Některé se zdály tak zásadní, že se měnily globálně. No a jelikož jsem lajdák a odložil překlad na později, dostal jsem se k tomu až těsně ke konci roku.
Samozřejmě se mi povedlo udělat pár zásadních chyb. Snad nejzajímavější bylo odinstalování Pythonu. Bylo to doslova jako uříznout si pod sebou větev.
Revdep-rebuild mi oznámil, že Python je v konfliktu sám se sebou a to se svou starší verzí. Vyřešil jsem to rázně - odinstalací. Ani mne moc nepřekvapilo, že emerge už potom nefungovalo. Takže ruční instalace do adresáře $home/python. Během toho jsem se naučil, že po povýšení gcc by se měly upravit i nějaké profily. Takže jsem to musel opravit. Pak jsem už mohl Python nainstalovat korektně. Ověřil jsem si, že /usr/bin/python změnil čas a kontrolní součet a pustil jsem rekompilaci dál - teď je na 26/172.
Také budu muset nakonec udělat nové jádro, protože lm_sensors si všimly, že nemám ke svému stávajícímu zdrojáky. Zřejmě protože jsem předtím uklidil emerge --depclean. Bohužel mezitím 2.6.20r8 vyšlo z módy.
Nepůjdu do detailů (koneckonců je pozdě a už mám něco napito), ale byla to celkem zábava. Čas mezitím jsem si krátil hraním her. Přes svátky jsem se naučil docela dost, takže vyseknu myšlenku dne:
Linux jde vždycky opravit.
Linux mne baví. Řekl bych, že mě baví čím dál tím víc. Myslím, že jsem si vybral hezkého koníčka (i práci). Doufám, že rok 2008 pro mne bude víc linuxový.
A Vám přeji do nového roku více Linuxu také.
PS. Během kompilace poslouchám svůj objev roku 2007 last.fm, pokud chcete, nalaďte si můj profil.
No a já si teď půjdu dopít zbytek šampáňa
Tiskni
Sdílej: