MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
--> Vítejte na mém blogu. Budu se zde věnovat komentování článků z jiných webů a to asi i tak poměrně málo. Na rozsáhlejší články mám své vlastní stránky, tam ale zase nechci psát blog :)
Zdravím,
dlouho jsem blog zanedbával, možná budu mít v roce 2008 víc času na psaní nebo budu třeba psát narychlo. Každopádně nový rok začínám kompilací. A to vcelku větší než jsem chtěl. Přesypává se mi dneska a vlastně už včera a předevčírem skoro celý systém.
Ježíšek mi přinesl Playstation 3. To s sebou přineslo nutnost větší podpory videa než stačilo dříve. Samozřejmě se to muselo odrazit na nastevení USE proměnných. Některé se zdály tak zásadní, že se měnily globálně. No a jelikož jsem lajdák a odložil překlad na později, dostal jsem se k tomu až těsně ke konci roku.
Samozřejmě se mi povedlo udělat pár zásadních chyb. Snad nejzajímavější bylo odinstalování Pythonu. Bylo to doslova jako uříznout si pod sebou větev.
Revdep-rebuild mi oznámil, že Python je v konfliktu sám se sebou a to se svou starší verzí. Vyřešil jsem to rázně - odinstalací. Ani mne moc nepřekvapilo, že emerge už potom nefungovalo. Takže ruční instalace do adresáře $home/python. Během toho jsem se naučil, že po povýšení gcc by se měly upravit i nějaké profily. Takže jsem to musel opravit. Pak jsem už mohl Python nainstalovat korektně. Ověřil jsem si, že /usr/bin/python změnil čas a kontrolní součet a pustil jsem rekompilaci dál - teď je na 26/172.
Také budu muset nakonec udělat nové jádro, protože lm_sensors si všimly, že nemám ke svému stávajícímu zdrojáky. Zřejmě protože jsem předtím uklidil emerge --depclean. Bohužel mezitím 2.6.20r8 vyšlo z módy.
Nepůjdu do detailů (koneckonců je pozdě a už mám něco napito), ale byla to celkem zábava. Čas mezitím jsem si krátil hraním her. Přes svátky jsem se naučil docela dost, takže vyseknu myšlenku dne:
Linux jde vždycky opravit.
Linux mne baví. Řekl bych, že mě baví čím dál tím víc. Myslím, že jsem si vybral hezkého koníčka (i práci). Doufám, že rok 2008 pro mne bude víc linuxový.
A Vám přeji do nového roku více Linuxu také.
PS. Během kompilace poslouchám svůj objev roku 2007 last.fm, pokud chcete, nalaďte si můj profil.
No a já si teď půjdu dopít zbytek šampáňa
Tiskni
Sdílej: