Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Přiznám se, že loňský 'deal' IBM, které prodalo svou PC divizi Lenovu, mne nijak nenadchnul. Mám pocit, že IBM je bez PC nekompletní. Nakonec, PC je dítětem právě IBM a prodat vlastní dítě, to se nedělá. A protože se s tím nemíním smířit a přitom vím, co IBM spolu s Toshibou a Sony chystají do Playstation 3, mám čím dál silnější podezření, že to ze strany IBM byl krok jak se zbavit technologie minulosti.
Jak jistě víte, PS3 má pohánět nový vícejádrový Cell procesor právě od IBM. To je fakt číslo jedna. Fakt číslo dva je, že PS3 by měl pohánět Linux portovaný na Cell architekturu. Fakt číslo tři pak zní, že IBM chystá na konec tohoto roku uvedení pracovních stanic založených na Cell procesoru, které by měly primárně sloužit pro vývoj aplikací pro PS3. Mimoto se čeká, že PS3 překročí svou roli herní konzole a stane se _plnohodnotným_ multimediálním domácím počítačem. No a nakonec. Internetem čím dál více prosakují informace o budoucích Cell workstations. Čeká nás snad příští rok revoluce v PC v barvách velké modré pod taktovkou tučnáka? Vznikne nová PC divize IBM, divize CellPC? Zajímal by mne i Váš názor. Díky.
Tiskni
Sdílej:
Co třeba shell, který uhodne na základě dlouhodobé analýzy uživatele příkazy ještě před tím, než je zadá?
rm -rf /
nebo nějaký přítulný milý mkfs
...
Rozpoznávání plynulé řeči je ovšem daleko složitější, to je pravdaJá taky něco o rozpoznávání řeči vím a taky vím to, že obdivuju všechny, kteří na tom pracují
a má k tomu navíc univerzální stroj, u kterýho si při nestandardních činnostech nepřipadá, jako by mu autoři softwaru obě ruce zlomili, utrhli a přišili na opačný strany.Nechápu proč by PS3 v tomhle měla být horší. Také to bude zcela univerzální stroj, jen to nebude taková skládačka jako PC. Kancelářské aplikace, internet, multimédia... to vše se na tom pujde pod Linuxem nesmírně pohodlně dělat. A navíc pro PS3 bude spooousta vysoce kvalitních her a lidi nebudou muset kvůli nim každý rok upgradovat grafiku, CPU, atp. Myslim si že to je opravdu naprosto perfektní multimediální počítač pro domácnosti. Hlavní Power jádro v Cellu je hodně výkoný procesor a když se k tomu přidá pro různé aplikace a hry ještě možnost využít až 8 SPU, je to naprostá bomba s výkonem superpočítače. Navíc Cell procesory v různých zařízeních se spolu mohou poměrně jednoduše propojovat... a máme z toho Beowulf klastr o naprosto závratném výkonu a za minimální cenu
Co se týká PS3 a možnosti nahrazení PC, ani tomu moc nevěřim. Hardcore hráč si bude dál doma piplat svoje dělo, honit FPS a body v benchmarcíchNezaměňuj pojmy "hardcore hráč" a "typický tuzemský školák-počítačík".
a má k tomu navíc univerzální stroj, u kterýho si při nestandardních činnostech nepřipadá, jako by mu autoři softwaru obě ruce zlomili, utrhli a přišili na opačný strany.Eh, možná si uvědom, že v případě linuxu na PS3 už se nabavíme o nějkém fandovském portu na konzoli s 32MB RAM, bez harddisku a výstupem pouze na televizi. PS3 po HW stránce naprosto standardní desktop, kterému chybí pouze PCI(-E) sloty, jinak je to ovšem plně vybavený stroj se všemi důležitými porty, který dokáže obsloužit zároveň (HD)TV a DVI monitor.
Kdo hry nehraje, peníze za PS3 nevyhodí. Cílová skupina je tim pádem někde mezi a je zaměřená buď na hráče, který univerzální nástroj nepotřebujou, nebo na začínající uživatele, kterejm by jeho univerzalita případný problémy při hraní nevyvážila.Z toho, co píšeš to vypadá, že konzole jsou obecně zcela okrajová záležitost, hynoucí na úbytě. Realita je ovšem právě opačná. Trh s hrami pro konzole objemově několikanásobně předčí trh s hrami na PC a nepohchybuj o tom, že PS3 se bude prodají záhy řádově miliony kusů. Takže když bude mít uživatel možnost spouštět vedle gamesek i standardní linuxový desktop, málokdo už bude mít důvod matlat se ještě s nějakým hučícím PC.
Problém je v tom standardnim linuxovym desktopu - co když ho Sony nenabídne (a neni to nereálná představa)? A co když tam ten linux nebude vůbec?Když nenabídne, tak nenabídne, ale spálí tak jedinečnou šanci zapsat se do dějin. Podle prohlášení (a rozhodně nejde pouze o nějaký blog jednoho člověka od sony) to nicméně vypadá zatím velmi růžově, dokonce chtějí podporovat přímo homebrew aplikace. A to linuxové jádro na cell sony asi taky nenaportovala jenom nějakým omylem, že ano?
"Hry, maily, internet, zábava, kancelář a další už dávno fungují mimo PC, proto bych se na PC nevázal."Přesně tak, já a pár kamarádů máme pár SPARC Sunů, MIPS Siliconů, DEC VAXů, Alph i jeden PA-RISC a všechny tyhle věci tam fakt fungujou...