Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Když takhle procházím diskuse , narazím často na prázdný příspěvek JXP. Vysvětluji si to tím, že ho mám v blokovaných autorech . Ale vždy mám tak trochu výčitky svědomí, že mu snad křivdím a říkám si, třeba napsal konečně něco rozumného. Jak to je, křivdím mu či ne, zlepšil se či ne. Abych to zjistil, musel bych ho odblokovat, ale já se na něj zlobím z dřívějška. Možná, že kdyby příspěvky blokovaných zmizeli úplně, bylo by výčitkách. Znáte to, sejde z očí, sejde z mysli. Možná by to bylo příliš tvrdé, možná by měli dostat druhou šanci. Jak to ale udělat a neměnit nick?
P.S.Tento zápisek bude zřejmě chápán jako provokace. Vězte, že není úmyslná. I tak, JXP promiň.
Tiskni
Sdílej:
JxP je pro mne v pohodě, je prostě "jen" šťouravej a nenechavej, ale nevšim jsem si, že byl "až nechutnej". Připomíná mi, že život neni sterilní.
Když takhle procházím diskuse, narazím často na prázdný příspěvek JXP… Abych to zjistil, musel bych ho odblokovat…
Stačí kliknout na Rozbalit.
Je to jednoduché, příspěvky blokovaných uživatelů uvidíte, když nejste přihlášený pod nickem. Pak jsou vidět i jejich blogy. Když mám podobný pocit jako Vy, občas si něco přečtu. Ale JXP provokuje pořád, až je to někdy k smíchu.
Ale JXP provokuje pořád, až je to někdy k smíchu.Tak tak... můžeš být v klidu, o nic nepřicházíš. JXP prudit nepřestal. Samozřejmě tomu říká "kritika a názory" a mluví o sobě jako o bojovníku za svobodu slova, ale je to pořád stejnej kolovrátek, kterej vede svoji křížovou výpravičku proti vyfantazírované bandě fanatických linuxáků, kteří nedokáží přenést přes srdce jeho bystré postřehy.
Kolik máte prohlížečů v kompu? Já snad 4, co blokuju v jednom = jsem přihlášený, tak vidím v jiném, kde jsem se nepřihlásil.
Já nějak nejsem schopný pochopit problém. Buď mi to zajímá a tak to neblokuji a nebo mi to nezajímá a až příliš kazí náladu -- blokuji. Co s tím?
Přiznám se, že mi kazí náladu spíš jiné příspěvky, asi proto, že při vší veliké lásce k Linuxu jej nepovažuji za zásadní věc pro svět (no, bylo by mi bez něj hodně smutno) a hlavně si nemyslím, že Jindřich P. by ho mohl zničit. :) Respektive, pokud na zničení stačí Jindřich P., tak je asi hodně slabý a stejně to nemá cenu.
Ale jo, já snad rozumím. Ale tohle nemá řešení. I v životě se stává, že si někoho dáme do nějaké škatulky. Třeba do škatulky grázlů. A pak se něco semele a všichni ti ze škatulky kamarádů na život a na smrt, a div né světců, se na všechno z vysoka... ehm.
A ten, koho jsme měli za lumpa se najednou ukáže jako člověk na svém místě. V životě, kde ty lidi vidíme, slyšíme, známe, to nedokážeme (tedy já ne, a tomu kdo říká že ano, tomu nevěřím) odhadnout. Na webu?
Mylím, že tohle sebedokonalejší blokovací systém nevyřeší.
Dozvíš se, kdo ti dává nuly. A co dál? Chtělo by dopátrat, proč to dělá. Trauma ve škole z něj učinilo záštiplného antiplešingerovce? Není v tom nějaký mindrwertyxkajzkomlexus? Nebo? Nééébóó! Spiknutíííí!!!
Kůrňa šopa Jindo Vyreflektuj se na to! Venku je jaro, ptáci řvou, holky se svlíkaj. Doma máš svůj comp s Linuxem i Win. Strana Linuks jde do boje... A ty máš takovýhle starosti! :)
Jestli chceš, přepošlu Ti několik z anonymních, výhružných mejlů, které dostávám. Taky většinou nevím o koho jde a jsou to razantnější věci, nežli 0 v blogu. Jen jednou jsem se dopátral a zjistil to, co jsem tušil. Naprosto nezajímavé. Nuda.
Raději drbu plušového Tuxíka pod zobákem, okouzlen hledím na Debiana a zpívám si tu naši:
"Fpřed, fpřed jdem!
S tučňákem!
Kolem nás padají rozbitá okna
děvčatům do čela, zas třeba lokna
Lokna si kafe v instalaci se nořím
láskou k Tuxům, já jenom hořím!
Ááááá fšichni! Celá rodina, i ty pse zpívej!" Tak je u nás, Jindřichu veselo. A proč? Tážeš se proč, Jindřichu?!?? No proto, že nemáme doma Windows!
Olééé!
PS Doufám, že jsem Ti udělal radost...
Hneď ako nám prezradíš, kto a prečo konkrétne, je podľa Teba linuksák.