Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Co třeba shell, který uhodne na základě dlouhodobé analýzy uživatele příkazy ještě před tím, než je zadá?
rm -rf /
nebo nějaký přítulný milý mkfs
...
Rozpoznávání plynulé řeči je ovšem daleko složitější, to je pravdaJá taky něco o rozpoznávání řeči vím a taky vím to, že obdivuju všechny, kteří na tom pracují
a má k tomu navíc univerzální stroj, u kterýho si při nestandardních činnostech nepřipadá, jako by mu autoři softwaru obě ruce zlomili, utrhli a přišili na opačný strany.Nechápu proč by PS3 v tomhle měla být horší. Také to bude zcela univerzální stroj, jen to nebude taková skládačka jako PC. Kancelářské aplikace, internet, multimédia... to vše se na tom pujde pod Linuxem nesmírně pohodlně dělat. A navíc pro PS3 bude spooousta vysoce kvalitních her a lidi nebudou muset kvůli nim každý rok upgradovat grafiku, CPU, atp. Myslim si že to je opravdu naprosto perfektní multimediální počítač pro domácnosti. Hlavní Power jádro v Cellu je hodně výkoný procesor a když se k tomu přidá pro různé aplikace a hry ještě možnost využít až 8 SPU, je to naprostá bomba s výkonem superpočítače. Navíc Cell procesory v různých zařízeních se spolu mohou poměrně jednoduše propojovat... a máme z toho Beowulf klastr o naprosto závratném výkonu a za minimální cenu
Co se týká PS3 a možnosti nahrazení PC, ani tomu moc nevěřim. Hardcore hráč si bude dál doma piplat svoje dělo, honit FPS a body v benchmarcíchNezaměňuj pojmy "hardcore hráč" a "typický tuzemský školák-počítačík".
a má k tomu navíc univerzální stroj, u kterýho si při nestandardních činnostech nepřipadá, jako by mu autoři softwaru obě ruce zlomili, utrhli a přišili na opačný strany.Eh, možná si uvědom, že v případě linuxu na PS3 už se nabavíme o nějkém fandovském portu na konzoli s 32MB RAM, bez harddisku a výstupem pouze na televizi. PS3 po HW stránce naprosto standardní desktop, kterému chybí pouze PCI(-E) sloty, jinak je to ovšem plně vybavený stroj se všemi důležitými porty, který dokáže obsloužit zároveň (HD)TV a DVI monitor.
Kdo hry nehraje, peníze za PS3 nevyhodí. Cílová skupina je tim pádem někde mezi a je zaměřená buď na hráče, který univerzální nástroj nepotřebujou, nebo na začínající uživatele, kterejm by jeho univerzalita případný problémy při hraní nevyvážila.Z toho, co píšeš to vypadá, že konzole jsou obecně zcela okrajová záležitost, hynoucí na úbytě. Realita je ovšem právě opačná. Trh s hrami pro konzole objemově několikanásobně předčí trh s hrami na PC a nepohchybuj o tom, že PS3 se bude prodají záhy řádově miliony kusů. Takže když bude mít uživatel možnost spouštět vedle gamesek i standardní linuxový desktop, málokdo už bude mít důvod matlat se ještě s nějakým hučícím PC.
Problém je v tom standardnim linuxovym desktopu - co když ho Sony nenabídne (a neni to nereálná představa)? A co když tam ten linux nebude vůbec?Když nenabídne, tak nenabídne, ale spálí tak jedinečnou šanci zapsat se do dějin. Podle prohlášení (a rozhodně nejde pouze o nějaký blog jednoho člověka od sony) to nicméně vypadá zatím velmi růžově, dokonce chtějí podporovat přímo homebrew aplikace. A to linuxové jádro na cell sony asi taky nenaportovala jenom nějakým omylem, že ano?
"Hry, maily, internet, zábava, kancelář a další už dávno fungují mimo PC, proto bych se na PC nevázal."Přesně tak, já a pár kamarádů máme pár SPARC Sunů, MIPS Siliconů, DEC VAXů, Alph i jeden PA-RISC a všechny tyhle věci tam fakt fungujou...
Tiskni
Sdílej: