Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Přestože dřevo rozhodně nepovažuji za open-source, jak se vy díváte na jeho spalování? Považujete dřevo za obnovitelný nebo neobnovitelný zdroj. Má šanci stát se energetickou alternativou (ono nebo jiná plodina)?
Tiskni
Sdílej:
Dřevo sice obnovitelný zdroj je, ale jeho obnova trvá hodně hodně dlouho. Minulý týden jsem slyšela, že snad v Rakousku vymysleli postup, jak při výrobě energie využít psích výkalů.
Ano to máte pravdu, geneticky modifikované plodiny bych nejedla. Tedy nechtěla jíst. Naštěstí existuje povinnost pěstitelů jí označit. V USA zase studenti předvedli auto, které jezdí na sojový olej. Myslím, že spotřebu to mělo 5L/100Km. To mi připadá jako jedna z dobrých alternativ.
Napsala jsem, že bych GM plodiny nejedla. Osobně nevěřím, že je dostatečně prokázáno, že opravdu neškodí. To zatím neví nikdo.Pokud by mohly sloužit jako třeba alternativní palivo do aut bez škodlivých následků, nebyla bych proti. BoodOK se ptal na to, jaké k tomu máme nápady. Váš příspěvek mi dost kousavý. Nevím proč.
Co třeba katalyzátory? Ty by ty škodliviny nemohly eliminovat? Nevím, nejsem motorista, ale pokud si umějí poradit s benzínem a naftou, proč by to nezvládly se sojou?
Ne neurazil jste mně, jen mne ta reakce překvapila. Pokud vyzněl můj příspěvek nějak urážlivě, omlouvám se. Nebylo to cílem. Informace čerpám od Greenpeace.
Informace čerpám od Greenpeace.A tím myslím můžeme otázku zdali se diskuse zakládá na faktech s negativním výsledkem uzavřít :-]
Děkuji za Vaše vysvětlení, tohle je i pro mne přijatelný příspěvek, ze kterého budu mít prospěch.
Samozřejmě, že mi vadí plodiny přehnaně hnojené. Ale stále mám volbu si takto upravené věci nekupovat. BTW, GMO se poměrně razantně hnojí pesticidy. A Vy víte asi dobře co s Vámi GMO za několik let provedou?
Mnoho zemedelske plochy je v EU dotovano a pri nadprodukci se potraviny likviduji, protoze jidla uz umime vyrobit dost (v EU i bez GMO). Na teto plose zle pestovat energeticke rostliny, takove co vyrostou jednou az 4x do roka.Ještě ovšem zbývá dodat informaci kolik procent spotřeby by tohle bylo schopno pokrýt. Doporučuji přečíst si první příspěvek v diskusi k tomuto článku, je to tam hezky rozpočítáno. Mimochodem, v souvislosti s obnovitelnými zdroji se mluví i o náhradě ropy za rostlinný olej. Bohužel se zapomíná dodat, že i takto upravená vozidla musí na naftu startovat, že v zimních měsících musí ujet pěkných pár kilometrů než se vůbec zahřeje motor natolik, aby bylo možno z naftového na olejový pohon přepnout, a že pokud není vyhřívaná palivová nádrž, musí se tak od -5˚C olej naftou ředit a pod -10˚C se už na olej jezdit nedá, protože je tuhý. Což vím z vlastní zkušenosti, takto přestavěné auto mám a po náhlém ochlazení na začátku zimy jsem se potýkal s plnou nádrží neředěného oleje, který mi nebylo do motoru schopné v potřebném množství dodávat ani přídavné membránové čerpadlo.
tak se nad tim zamyslite. Jsou i lide, kterym se v krajine nelibi vetrne elektrarny, ale temelin jim nevadi (cti CEZ ho nechce stavet u nich na chalupe).Opět neúplná informace - kolik energie vyrobí Temelín a kolik větrná elektrárna? Jak moc by zasáhly do krajiny větrné elektrárny aby byly schopny pokrýt alespoň část výkonu Temelína? A navíc - větrné elektrárny se bez jaderných/tepelných tak jako tak neobejdou, protože musí být zálohovány pro případ bezvětří, musí být schopné se přifázovat apod, což bez stabilního zdroje neuděláte. Větrné elektrárny jsou ve výsledku naprosto nerentabilní a krajinný ráz i v přepočtu na výkon ničí mnohonásobně více než jaderka. Temelín mi vadil dost, ale mám-li si vybrat mezi ním a větrníky, jednoznačně volím Temelín.
S energetickou narocnosti CR by se dalo také polemizovat. Patrime k nejneproduktivnejsim zemim s ohledem na vynalozenou energii.Byly by bližší informace? Nějaké odkazy? Nějak to z Google nejsem schopen vytáhnout, kromě neurčitých údajů že Rakousko nebo Finsko mají větší spotřebu energie na osobu než my - což je v protikladu s vaším tvrzením. Ovšem rád bych znal skutečná statistická čísla a k nim jsem se nějak nedostal.
Patrime take mezi prvnich deset nejvetsich exporteru elektriny na svete. Prestoze se uvazuje o dalsi atomove elektrarne, chystame se stavet nove uhelne elektrarny. Osveta je dulezita take proto, aby ostatni prokoukli a v demokracii neumoznili ostatnim znicit jejich okoli pro svuj prospech.To, že se chystají stavět nové uhelné elektrárny považuji za velmi špatné. Na nové jaderce, která by uhlí naopak nahradila, nic špatného nevidím. Spotřeba energie bude růst ať se nám to líbí nebo ne (což píšu jako člověk, který se jinak snaží energií šetřit). Už třeba jen přechod na z fosilních paliv na vodík v dopravě bude vyžadovat nové velmi silné zdroje elektrické energie; i kdyby šlo jen o náhradu poloviny energie, která se dnes na našem území dostává z ropy, bylo by potřeba výkonu dalších dvou a půl "Temelínů". Představa, že tohle někdo získá z obnovitelných zdrojů, je hodně naivní. Ostatně co se týče vámi zmiňovaného narušení krajinného rázu, tak např. spuštění další dvou bloků Temelína se na něm v podstatě nijak neprojeví.
Patrime k nejneproduktivnejsim zemim s ohledem na vynalozenou energii.Tak jsem to nakonec náhodou našel a zjistil, že vaše informace se skutečně nezakládají na pravdě.
connection refused