Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Před měsícem jsem si nastavil počet blogpostů na 0. Tečka, konec, hotovo. Prostě jsem se ráno probudil a měl jsem špatný pocit, že jsem se v diskusi nechoval až tak košér. Asi to znáte. A od té doby jsem četl jiné ABClinuxu. Méně záživné. Pohodlnější, ale méně riskantnější. Sem tam jsem přispěl do diskuse a někomu se snažil poradit. Pak ovšem přijde den kdy si to chcete oživit, zažít zpět tu štávu z konfrontace, to dání se všanc.
Nedávno jsem četl o sociální fóbii, to jest strachu lidí ze sociálního kontaktu. Diskuse zde mi dávají pocítit o čem to asi je. A řeknu Vám, nic moc. Já se třeba necítím svůj, když dojde k nějaké težké konfrontaci, ale ti lidé s tou diagnózou to mají furt, pořád, neustále. Ať jdou nakupovat, jedou tramvají, stále žijí v úzkosti, že jim někdo něco vyčítá, že se nechovají normálně atd. atd. No, není co závidět.
Zdá se, že ale zřejmě existuje i opak této diagnózy, totiž neutuchající a nekritická potřeba exhibovat před ostatními. Většinou se jedná o slovní průjmy omezující se na konstatování irrelevantních faktů v zoufalé snaze zaujmout širší publikum.
A tak jako se jing a jang potkávají v nekonečném souboji a splynutí, tak se i sociální exhibicionista vlatně snaží dobrat toho stejného jako člověk stižený sociální fóbií. Snaží se dobrat uznání a přehlušit kritiku. Ten první řvaním, ten druhý ... mlčením. A v každém z nás je trochu jinu a janu, trochu fobika a exhibicionisty, snažíme se dobrat uznání trochu křikem a trochu mlčením.
Vzpomenete si na protiřečící si přísloví: "Mlčeti zlato" a "Líná huba, holé neštěstí"? Přísloví fobika a exhibicionisty? Jak moc bych chtěl slyšet mluvit toho prvního a mlčet toho druhého?
A proto, fóbici mluvte a exhibicionisti zklapněte. Zejména ty, xpleso!
Tiskni
Sdílej:
"Slovní průjem" - hezký pojem
Párkrát jsem něco napsal do diskuze a smazal před odesláním. Hodněkrát napsat chtěl. Při tom psaní a uvažování o tom co napíšu se ale uklidním a řeknu si - ŠKODA SLOV => Mlčeti zlato
Windows doma nemám, ale odepisovat do diskuse že je na h***o nehodlám. Vlastně jsem to přestal i číst. Názor si udělám vždycky sám a přispívat budu jen do debaty (->debatovat), nikdy ne do "KONSTATY" (->konstatovat)