Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Před měsícem jsem si nastavil počet blogpostů na 0. Tečka, konec, hotovo. Prostě jsem se ráno probudil a měl jsem špatný pocit, že jsem se v diskusi nechoval až tak košér. Asi to znáte. A od té doby jsem četl jiné ABClinuxu. Méně záživné. Pohodlnější, ale méně riskantnější. Sem tam jsem přispěl do diskuse a někomu se snažil poradit. Pak ovšem přijde den kdy si to chcete oživit, zažít zpět tu štávu z konfrontace, to dání se všanc.
Nedávno jsem četl o sociální fóbii, to jest strachu lidí ze sociálního kontaktu. Diskuse zde mi dávají pocítit o čem to asi je. A řeknu Vám, nic moc. Já se třeba necítím svůj, když dojde k nějaké težké konfrontaci, ale ti lidé s tou diagnózou to mají furt, pořád, neustále. Ať jdou nakupovat, jedou tramvají, stále žijí v úzkosti, že jim někdo něco vyčítá, že se nechovají normálně atd. atd. No, není co závidět.
Zdá se, že ale zřejmě existuje i opak této diagnózy, totiž neutuchající a nekritická potřeba exhibovat před ostatními. Většinou se jedná o slovní průjmy omezující se na konstatování irrelevantních faktů v zoufalé snaze zaujmout širší publikum.
A tak jako se jing a jang potkávají v nekonečném souboji a splynutí, tak se i sociální exhibicionista vlatně snaží dobrat toho stejného jako člověk stižený sociální fóbií. Snaží se dobrat uznání a přehlušit kritiku. Ten první řvaním, ten druhý ... mlčením. A v každém z nás je trochu jinu a janu, trochu fobika a exhibicionisty, snažíme se dobrat uznání trochu křikem a trochu mlčením.
Vzpomenete si na protiřečící si přísloví: "Mlčeti zlato" a "Líná huba, holé neštěstí"? Přísloví fobika a exhibicionisty? Jak moc bych chtěl slyšet mluvit toho prvního a mlčet toho druhého?
A proto, fóbici mluvte a exhibicionisti zklapněte. Zejména ty, xpleso!
Tiskni
Sdílej:
"Slovní průjem" - hezký pojem
Párkrát jsem něco napsal do diskuze a smazal před odesláním. Hodněkrát napsat chtěl. Při tom psaní a uvažování o tom co napíšu se ale uklidním a řeknu si - ŠKODA SLOV => Mlčeti zlato
Windows doma nemám, ale odepisovat do diskuse že je na h***o nehodlám. Vlastně jsem to přestal i číst. Názor si udělám vždycky sám a přispívat budu jen do debaty (->debatovat), nikdy ne do "KONSTATY" (->konstatovat)