Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Chci se podělit se svou obavou z následujícího. Jak známo, nebezpečí možnosti patentovat SW je velmi reálné. Zatím se častěji hovořilo o dopadech na malé vývojářské firmy. Nicméně se dle mého jedná jen o kapku v moři. Hrozí totiž reálné nebezpečí profesního ohrožení obrovského počtu pracovníků, kteří disponují nezanedbatelným know-how a zajištují chod IT v této zemi. Pravděpodponě jsi, pokud čteš tento blog, jedním z nich. A co více, naší zemi hrozí finanční ztráty nemalého rozsahu. Proč?
Jak jste se jistě doslechli, linux porušuje 283 patentů, kdoví kolik jich porušují ostatní open source programy. Není v tuto chvíli vůbec podstatné, jestli je to, či není pravda. Stačí totiž jediné, soudním rozsudkem potvrzené porušení patentů a je po srandě. Budu to demonstrovat na příkladu. Dejme tomu, že soud někde v EU potvrdí, že linuxové jádro porušuje patent číslo XYZ, jehož držitelem je firma ABC (jen shoda). Co vlastně v danou chvíli může firma ABC učinit. Firma ABC může přijít k soudu a prohlásit, že každá firma, která nějakým způsobem linux využívá, instaluje ho svým zákazníkům atd. je povinna uhradit zpětně za 5 let poplatky ve výši 100EURO ročně za každou jednu instalaci linuxu. To není sranda, Kodak takhle žaluje Apple zpětně o 1mld. USD a pokud budou schváleny patenty víme, kdo si na nás brousí zuby. Co bude následovat?
Zdá se to někomu přitažené za vlasy. Možná, ale, a ted mluvím sám za sebe. Před rokem jsem mohl riskovat. Ted mám ale rodinu a budu postaven před dilema podnikat s rizikem, že jednoho dne se objeví pánové v kravatách a udělají ze mne chudáka. I kdyby měla firma jen pozastavit činnost, tak banka si na mne pochutná.
Pánové, mračna se stahují a každý člověk, který je ohrožen na svém zajištění (což jsme v tuto chvíli všichni, majitel, podnikatel nebo zaměstnanec) má právo se bránit. Takovýmto legitimním nástrojem je stávka. Stávkují všichni, často Ti, kteří jsou placeni z našich daní. My na to snad máme právo taky. Nejsem právník, ale někdo, kdo bude tento blog číst se snad v právu na stávku vyzná. Ano, chci jako zaměstnanec své vlastní firmy vstoupit do stávky a vypnout na nezbytně nutnou dobu všechny naše servery. Jde mi o živobytí.
Tiskni
Sdílej:
I když jsem silným odpůrcem SW patentů, musím říct, že tak horké to zase není. Proč?