Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Chci se podělit se svou obavou z následujícího. Jak známo, nebezpečí možnosti patentovat SW je velmi reálné. Zatím se častěji hovořilo o dopadech na malé vývojářské firmy. Nicméně se dle mého jedná jen o kapku v moři. Hrozí totiž reálné nebezpečí profesního ohrožení obrovského počtu pracovníků, kteří disponují nezanedbatelným know-how a zajištují chod IT v této zemi. Pravděpodponě jsi, pokud čteš tento blog, jedním z nich. A co více, naší zemi hrozí finanční ztráty nemalého rozsahu. Proč?
Jak jste se jistě doslechli, linux porušuje 283 patentů, kdoví kolik jich porušují ostatní open source programy. Není v tuto chvíli vůbec podstatné, jestli je to, či není pravda. Stačí totiž jediné, soudním rozsudkem potvrzené porušení patentů a je po srandě. Budu to demonstrovat na příkladu. Dejme tomu, že soud někde v EU potvrdí, že linuxové jádro porušuje patent číslo XYZ, jehož držitelem je firma ABC (jen shoda). Co vlastně v danou chvíli může firma ABC učinit. Firma ABC může přijít k soudu a prohlásit, že každá firma, která nějakým způsobem linux využívá, instaluje ho svým zákazníkům atd. je povinna uhradit zpětně za 5 let poplatky ve výši 100EURO ročně za každou jednu instalaci linuxu. To není sranda, Kodak takhle žaluje Apple zpětně o 1mld. USD a pokud budou schváleny patenty víme, kdo si na nás brousí zuby. Co bude následovat?
Zdá se to někomu přitažené za vlasy. Možná, ale, a ted mluvím sám za sebe. Před rokem jsem mohl riskovat. Ted mám ale rodinu a budu postaven před dilema podnikat s rizikem, že jednoho dne se objeví pánové v kravatách a udělají ze mne chudáka. I kdyby měla firma jen pozastavit činnost, tak banka si na mne pochutná.
Pánové, mračna se stahují a každý člověk, který je ohrožen na svém zajištění (což jsme v tuto chvíli všichni, majitel, podnikatel nebo zaměstnanec) má právo se bránit. Takovýmto legitimním nástrojem je stávka. Stávkují všichni, často Ti, kteří jsou placeni z našich daní. My na to snad máme právo taky. Nejsem právník, ale někdo, kdo bude tento blog číst se snad v právu na stávku vyzná. Ano, chci jako zaměstnanec své vlastní firmy vstoupit do stávky a vypnout na nezbytně nutnou dobu všechny naše servery. Jde mi o živobytí.
Tiskni
Sdílej:
I když jsem silným odpůrcem SW patentů, musím říct, že tak horké to zase není. Proč?