Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Chci se podělit se svou obavou z následujícího. Jak známo, nebezpečí možnosti patentovat SW je velmi reálné. Zatím se častěji hovořilo o dopadech na malé vývojářské firmy. Nicméně se dle mého jedná jen o kapku v moři. Hrozí totiž reálné nebezpečí profesního ohrožení obrovského počtu pracovníků, kteří disponují nezanedbatelným know-how a zajištují chod IT v této zemi. Pravděpodponě jsi, pokud čteš tento blog, jedním z nich. A co více, naší zemi hrozí finanční ztráty nemalého rozsahu. Proč?
Jak jste se jistě doslechli, linux porušuje 283 patentů, kdoví kolik jich porušují ostatní open source programy. Není v tuto chvíli vůbec podstatné, jestli je to, či není pravda. Stačí totiž jediné, soudním rozsudkem potvrzené porušení patentů a je po srandě. Budu to demonstrovat na příkladu. Dejme tomu, že soud někde v EU potvrdí, že linuxové jádro porušuje patent číslo XYZ, jehož držitelem je firma ABC (jen shoda). Co vlastně v danou chvíli může firma ABC učinit. Firma ABC může přijít k soudu a prohlásit, že každá firma, která nějakým způsobem linux využívá, instaluje ho svým zákazníkům atd. je povinna uhradit zpětně za 5 let poplatky ve výši 100EURO ročně za každou jednu instalaci linuxu. To není sranda, Kodak takhle žaluje Apple zpětně o 1mld. USD a pokud budou schváleny patenty víme, kdo si na nás brousí zuby. Co bude následovat?
Zdá se to někomu přitažené za vlasy. Možná, ale, a ted mluvím sám za sebe. Před rokem jsem mohl riskovat. Ted mám ale rodinu a budu postaven před dilema podnikat s rizikem, že jednoho dne se objeví pánové v kravatách a udělají ze mne chudáka. I kdyby měla firma jen pozastavit činnost, tak banka si na mne pochutná.
Pánové, mračna se stahují a každý člověk, který je ohrožen na svém zajištění (což jsme v tuto chvíli všichni, majitel, podnikatel nebo zaměstnanec) má právo se bránit. Takovýmto legitimním nástrojem je stávka. Stávkují všichni, často Ti, kteří jsou placeni z našich daní. My na to snad máme právo taky. Nejsem právník, ale někdo, kdo bude tento blog číst se snad v právu na stávku vyzná. Ano, chci jako zaměstnanec své vlastní firmy vstoupit do stávky a vypnout na nezbytně nutnou dobu všechny naše servery. Jde mi o živobytí.
Tiskni
Sdílej:
I když jsem silným odpůrcem SW patentů, musím říct, že tak horké to zase není. Proč?