Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Zajímalo by mne, jak by se Vám líbilo následující vylepšení BASHe. Jedná se o zabudování kontextové historie příkazové řádky přístupné pomocí kláves CTRL+Up/Down.
Kontextová historie by ukládala do souboru ~/.bash_chistory konverzaci na příkazové řádce spolu s informací o aktuálním adresáři. Pomocí CTRL+Up/Down byste poté měli možnost přístupu k historii aktuálního adresáře. Neboli polopatě, tato historie by obsahovala minulé příkazy provedené v aktuálním adresáři. Pokud by v aktuálním adresáři existoval soubor .bash_chistory, kontextová historie by se ukládala do něj a získávala z něj (stačilo by touch .bash_chistory - viz. bod 3). Našel jsem následující výhody:
Tiskni
Sdílej:
mount /media/floppyProste by to byl seznam mnou definovanych (casto pouzivanych) prikazu. Aliasy jsou hezke, ale tohle mi prijde cistci.
Aliasy jsou hezke, ale tohle mi prijde cistci.Čistčí? Takže místo
alias foo="nejaky-dlouhy-prikaz-se-spoustou-parametru"
ve startovacím skriptu, budu hledat něco v kontextové historii? Toto mi nijak čisté nepřipadá. Na všechno, co potřebuji mám aliasy, funkce a skripty. To má výhodu v tom, že je to spolehlivě uložené a neztratí se to, jako v případě historie příkazů.
Ale je možné, že to někomu přijde užitečné, já asi málo pracuji s historií.
{ sed -e 's/^[[:space:]]\+//' -e 's/[[:space:]]\+$//' $HISTFILE \ | egrep --invert-match --no-messages --file $FFILE; } \ | sort --unique >$HFILE-new if [ -s $HFILE-new ]; then sort --merge --unique $HFILE $HFILE-new >$LIBDIR/history~ mv -f $LIBDIR/history~ $LIBDIR/history rm -f $HFILE-new fiVýhoda je, že ta historie je globální. Je tam všechno, co jsem kdy spustil, v jakémkoli adresáři. I tak je pro mě ale stále ještě málo globální, chtěl bych to sdílet i mezi počítači, ale to je bez bezpečnostních problémů obtížné. Hledat v ní interaktivně by bylo dost nepraktické, protože z příkazů, které jsem spustil před dvěma lety, si toho moc nepamatuji, takže v ní grepuji. Abych to shrnul, historie se vrší na jednu bordelhromadu, a to je na tom právě to báječné ;-)
history | grep ...
tj. úplně stejně jako v té globální. Ctrl-R a šipky používám, ale jen, když to má smysl.