V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Zajímalo by mne, jak by se Vám líbilo následující vylepšení BASHe. Jedná se o zabudování kontextové historie příkazové řádky přístupné pomocí kláves CTRL+Up/Down.
Kontextová historie by ukládala do souboru ~/.bash_chistory konverzaci na příkazové řádce spolu s informací o aktuálním adresáři. Pomocí CTRL+Up/Down byste poté měli možnost přístupu k historii aktuálního adresáře. Neboli polopatě, tato historie by obsahovala minulé příkazy provedené v aktuálním adresáři. Pokud by v aktuálním adresáři existoval soubor .bash_chistory, kontextová historie by se ukládala do něj a získávala z něj (stačilo by touch .bash_chistory - viz. bod 3). Našel jsem následující výhody:
Tiskni
Sdílej:
mount /media/floppyProste by to byl seznam mnou definovanych (casto pouzivanych) prikazu. Aliasy jsou hezke, ale tohle mi prijde cistci.
Aliasy jsou hezke, ale tohle mi prijde cistci.Čistčí? Takže místo
alias foo="nejaky-dlouhy-prikaz-se-spoustou-parametru"
ve startovacím skriptu, budu hledat něco v kontextové historii? Toto mi nijak čisté nepřipadá. Na všechno, co potřebuji mám aliasy, funkce a skripty. To má výhodu v tom, že je to spolehlivě uložené a neztratí se to, jako v případě historie příkazů.
Ale je možné, že to někomu přijde užitečné, já asi málo pracuji s historií.
{ sed -e 's/^[[:space:]]\+//' -e 's/[[:space:]]\+$//' $HISTFILE \ | egrep --invert-match --no-messages --file $FFILE; } \ | sort --unique >$HFILE-new if [ -s $HFILE-new ]; then sort --merge --unique $HFILE $HFILE-new >$LIBDIR/history~ mv -f $LIBDIR/history~ $LIBDIR/history rm -f $HFILE-new fiVýhoda je, že ta historie je globální. Je tam všechno, co jsem kdy spustil, v jakémkoli adresáři. I tak je pro mě ale stále ještě málo globální, chtěl bych to sdílet i mezi počítači, ale to je bez bezpečnostních problémů obtížné. Hledat v ní interaktivně by bylo dost nepraktické, protože z příkazů, které jsem spustil před dvěma lety, si toho moc nepamatuji, takže v ní grepuji. Abych to shrnul, historie se vrší na jednu bordelhromadu, a to je na tom právě to báječné ;-)
history | grep ...
tj. úplně stejně jako v té globální. Ctrl-R a šipky používám, ale jen, když to má smysl.