Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
mount /media/floppyProste by to byl seznam mnou definovanych (casto pouzivanych) prikazu. Aliasy jsou hezke, ale tohle mi prijde cistci.
Aliasy jsou hezke, ale tohle mi prijde cistci.Čistčí? Takže místo
alias foo="nejaky-dlouhy-prikaz-se-spoustou-parametru"
ve startovacím skriptu, budu hledat něco v kontextové historii? Toto mi nijak čisté nepřipadá. Na všechno, co potřebuji mám aliasy, funkce a skripty. To má výhodu v tom, že je to spolehlivě uložené a neztratí se to, jako v případě historie příkazů.
Ale je možné, že to někomu přijde užitečné, já asi málo pracuji s historií.
{ sed -e 's/^[[:space:]]\+//' -e 's/[[:space:]]\+$//' $HISTFILE \ | egrep --invert-match --no-messages --file $FFILE; } \ | sort --unique >$HFILE-new if [ -s $HFILE-new ]; then sort --merge --unique $HFILE $HFILE-new >$LIBDIR/history~ mv -f $LIBDIR/history~ $LIBDIR/history rm -f $HFILE-new fiVýhoda je, že ta historie je globální. Je tam všechno, co jsem kdy spustil, v jakémkoli adresáři. I tak je pro mě ale stále ještě málo globální, chtěl bych to sdílet i mezi počítači, ale to je bez bezpečnostních problémů obtížné. Hledat v ní interaktivně by bylo dost nepraktické, protože z příkazů, které jsem spustil před dvěma lety, si toho moc nepamatuji, takže v ní grepuji. Abych to shrnul, historie se vrší na jednu bordelhromadu, a to je na tom právě to báječné ;-)
history | grep ...
tj. úplně stejně jako v té globální. Ctrl-R a šipky používám, ale jen, když to má smysl.
Tiskni
Sdílej: