Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Dlouho jsem měl na Konqueror dost vyhraněný názor - nepoužitelný program. Pro prohlížení webových stránek se mi nelíbil. Všude samá ikona, vůbec se nepodobal Mozille, na kterou jsem byl zvyklý. Jako správce souborů by mě ho také nikdo nedonutil používat. Kam se hrabe na dvoupanelový Midnight Commander...
Postupem času jsem však změnil názor na Konqueror: prohlížeč webových stránek. Vytvořil jsem si konfiguraci, která je zbavená naprosté většiny přebytečných ikonek nikdy nepoužívaných nástrojů. Přestal jsem se potýkat s neúspěchy při nastavování požadovaného vzhledu písem v KDE, a proto i Konqueror přestal trpět nečitelnými fonty. A v neposlední řadě jsem si oblíbil jeho rychlost a integraci se zbytkem desktopového prostředí.
To poslední zní jako děsné klišé a pravděpodobně je to právě jeden z hlavních důvodů, proč by některé lidi ani nenapadlo Konqueror používat. Mně to však vyhovuje.
Takže už asi tři roky používám k brouzdání po internetových stránkách především Konqueror. Uznávám, že má občas s některými stránkami potíže, zatímco Gecko si poradí lépe, ale tyto případy jsou výjimečné a v drtivé většině se jedná o stránky, u kterých spíše oželím příští návštěvu, než abych to nějak řešil.
Taby už má dneska kdejaký prohlížeč. I do MS IE byste je s pomocí nějakých nadstaveb asi dostali (tuhle jsem o tom cosi četl...). Ale co když chcete otevřít v rámci jednoho tabu více pohledů na různé stránky? K čemu to může být dobré? Třeba pokud na jedné stránce vyhledáváte a chtěli byste, aby se po kliknutí na nalezené odkazy otevíraly odkazy hned vedle.
S taby to lze vyřešit tak, že na odkazy klikáte prostředním tlačítkem myši a stránky se otevírají v nových tabech (místo aby nahradily stránku s výsledky vyhledávání). Ale pak nikdy nevidíte zároveň výsledky vyhledávání i nově otevřené odkazy. Proč si to neusnadnit? Když si jeden tab rozdělíte na dva pohledy, můžete mít v jednom na očích výsledky vyhledávání a v druhém se budou střídat odkazy, na které budete klikat v pohledu prvním.
Na obrázku jsem si v tabu otevřel Google a dal vyhledat "kde tipy a triky". pak jsem pravým kliknutím na stavovou lištu (vodorovná lišta na spodním okraji okna programu) vyvolal menu, ve kterém jsem nejprve zvolil vertikální rozdělení a potom zaškrtl "Zamknout na současném umístění" (v levém pohledu). Nakonec jsem kliknutím na oba čtverečky v pravých spodních rozích pohledů "svázal" pohledy dohromady. Od té chvíle funguje tab tak, že po kliknutí na odkaz v levém pohledu se výsledek otevře v pravém pohledu.
V diskuzi Konqueror a stahování externí aplikací řešil jeden tazatel na AbcLinuxu následující problém: chtěl, aby se po kliknutí pravým tlačítkem myši na odkaz na internetu v kontextovém menu ukázala i volba "Přidat do fronty". Její funkcí by bylo zapsat URL odkazu do souboru, který by potom použil jako seznam adres pro stažení programem wget.
Jelikož je velmi snadné přidat si do Konqueroru tzv. service menu, není
řešení takového požadavku žádný problém. Poradil jsem, aby do souboru
~/.kde/share/apps/konqueror/servicemenus/link.desktop
(na
jméně nezáleží, důležitá je přípona) vložil např. následující obsah:
[Desktop Entry] ServiceTypes=all/all Actions=pridej_k_souboru X-KDE-Priority=TopLevel [Desktop Action pridej_k_souboru] Name=Přidat do fronty Exec=echo %u >> soubor-pro-wget
Seznam proměnných, které můžete využít v řádku Exec, najdete zde: The Exec
option in
.desktop
files.
Konqueror: správce souborů, to je i na mě moc. Midnight Commander stále vede a nepředpokládám, že by o svoji výsadní pozici v dohledné době přišel. Správa souborů v Konqueroru (a jemu podobných) mi přijde těžkopádná, neintuitivní a příliš závislá na myši (kterou ale jinak využívám rád a často).
Co však na Konqueroru oceňuji, to jsou všestranné možnosti využití tzv. KIO-Slaves. Mnohé KDE aplikace (a Konqueror také) umožňují práci s nejrůznějšími protokoly, které jsou přímo přístupné právě díky KIO-Slaves.
V praxi to například znamená, že do dialogového okna pro otevření souboru v textovém editoru můžete zapsat adresu souboru na FTP a pak daný soubor editovat a ukládat jakoby byl přímo na vašem počítači. Tohle není nic moc zvláštního a lze to provádět i bez KIO-Slaves. Zajímavější je totéž, ale třeba přes SSH. Adresu adresáře si můžete uložit do záložek (a to i v tom dialogovém okně pro otevírání souborů) a pak na server přistupovat vždy jen kliknutím na položku. Pokud nechcete ukládat heslo, zadáte adresu bez hesla a KDE se vás na něj pokaždé zeptá.
Protokolů, které můžete v aplikacích využívat, je celá řada. Jejich seznam (a popis) získáte z Informačního centra, položky "Protokoly". Které zajímavé protokoly (KIO-Slaves) lze využít v rámci Konqueroru? Tak například si můžete pohodlně prohlížet manuálové nebo info stránky. Věřím, že pro začátečníka může být velmi užitečné, když si např. info stránku k programu info nejprve přečte v pohodlném prostředí Konqueroru, aby pak příště nebyl zaskočen, až bude muset nějakou info stránku navigovat v terminálu...
Již zmíněné SSH se také může hodit. Máte-li adresu svého počítače
uloženou v záložce a ještě dáte svůj veřejný klíč do
~/.ssh/authorized_keys
nebo ponecháte heslo uložené v URL
záložky, můžete se na vzdálený počítač dostat jedním kliknutím. Tam
označíte soubory, které potřebujete překopírovat, a přetáhnete je myší do
požadovaného adresáře na lokálním disku. Sice mi klikací správa souborů
běžně nevyhovuje, ale tohle je pohodlné.
fish://jméno@server.cz/adresář/
Na screenshotu jsou v prostřední záložce (tabu) otevřeny dva pohledy. První ukazuje adresář s PDF Abíčky ve webovém prohlížeči tak, jak jej můžete vidět na adrese http://www.abclinuxu.cz/download/abicko/2005/. V druhém pohledu je otevřen ten samý adresář přes SSH přímo na serveru abclinuxu.cz.
A co třeba ripování CD? Stačí mít mezi záložkami tuto adresu:
audiocd:/
Vždy, když na ni kliknete (a zároveň máte v mechanice hudební CD), nabídne vám Konqueror seznam stop, který jednoduše přetáhnete. Pokud chcete výsledek ve formátu OGG nebo MP3, zkopírujete prostě soubory z příslušného adresáře.
Máte-li digitální fotoaparát, můžete si díky KIO-Slave (který využívá knihovnu libgphoto2) prohlížet obrázky přímo na foťáku na adrese:
camera:/
V třetím díle přiblížím možnosti propojení klasických shellových skriptů s KDE. Chcete například, aby vás skript informoval o výsledcích/ukončení práce prostřednictvím dialogového okna KDE? Žádný problém. Nebo byste chtěli ze svého skriptu ovládat chování kteréhokoliv KDE programu nebo některé ze součástí desktopu? K tomu se zase hodí DCOP.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
když jsem četl článek, tak jsem vyloženě úpěl, jak autor píše o tom, že mu na správu souborů děsně nevyhovuje styl a la Explorer a druhým dechem doporučuje používat Konqueror na scp apod., ačkoliv by mohl doporučit Krusader, který spojuje výhody KDE s "commander" stylem ... btw, co takhle Konqueror - Nastavení => Načíst profil pohledu => Midnight Commander?Redukoval jsi rozdíl mezi Midnight Commanderem a Konquerorem na dvoupanelový vs. jednopanelový. To jsem však v článku neříkal. Dokonce tam i mluvím o tom, jak rozdělovat pohled v Konqueroru, takže potíž není v tom, že bych nevěděl o možnosti to tak nastavit. Pro mě prostě není řešením Krusader - z mého pohledu není ekvivalentem MC. Docela dlouho jsem se snažil přejít na Krusader, ale nepodařilo se mi ho přiohnout tak, aby mi MC nahradil. Takže platí to, co jsem psal: pro správu souborů mi Konqueror nevyhovuje, ale pro určité úkony ho rád využiji.
já neříkám, že Krusader je plnou náhradou MC (ostatně zmiňuji i jednu z věcí, co mi vadí) - já pouze říkám, že pláčeš-li nad myšoidností ovládání, pak Krusader je mnohem bližší aproximace MC (resp. TC aka WC ), která zvládne de facto stejné činnosti, jako Konqueror, a tudíž je divné jej zavrhnout
zkusím to jinak - mějme tři programy, č. 1 Konqueror, 2 Krusader, 3 MC, a tři klíčové featury, A používání kio_slave, B nemyšoidní dvoupanelové ovládání a C "vše co umí MC navíc"
program 1 umí A
program 2 umí A a B
program 3 umí B a C
jestliže toužíš v ideálním případě po všech třech featurách, proč používáš program 1 a ne program 2?
to, že program 2 neumí C, jej přece nedělá horším než program 1, protože ten C také neumí - a i když vlastnost B "redukuji na dvoupanelový vs. jednopanelový" (což rozhodně není jen o vzhledu, ale i o zmíněných možnostech ovládání z klávesnice nebo o činnostech "mezi panely", jako synchronisace adresářů apod.), neznamená to, že zanedbávám vlastnost C, jenom prostě ze dvou variant, které C nemají, volím tu, která má kromě A alespoň i (použitelné) B
p.s. ta poznámka o profilech nebyla míněna jako obvinění z neznalosti nýbrž jako špatný vtip, neb kdo to zná, ví, že je to jako náhrada MC, i když se to po něm jmenuje, absolutně na nic ... no nic, já vím, že my dva se ve smyslu pro humor neshodneme, ale tož, aspoň ten smajlík ...
Konqueror: A a D
Krusader: A a B
MC: B a C
Abych měl A, B, C i D, použiji první a třetí - a cokoliv navíc je nadbytečné.
já stále nerozumím ...To vidím :). Jde mi o to, že nemám potřebu MC "částečně nahrazovat". V Konqueroru provádím jen a pouze ty operace se soubory, které souvisí s využitím KIO. Na všechno ostatní mám MC. A protože mi MC zcela postačuje, nemá mi Krusader co nabídnout. Takže já chci: web browser (což je Konq.) a file management (MC). Kromě toho občas využiji možnosti KIO přístupu. A k tomu je úplně postačující další otevřený tab v mém (beztak neustále otevřeném) web browseru.
"featura" D je unfair - browsení po webu a správa souborů nemá nic společnéhoSprávně. Schválně jsem ji uvedl, aby bylo zřejmé, že Konqueror tak jako tak z rovnice nevypustím, protože je to můj web browser. Já pomocí Konq. soubory nespravuji. Jen provedu nutnou (KIO) operaci a dále s nimi pracuji v MC. Kvůli takovém (krátkému) mezikroku je zbytečné mít Krusader. Z Krusaderu bych totiž stejně využil jen ty KIO operace - nic víc.
... Já pomocí Konq. soubory nespravuji. Jen provedu nutnou (KIO) operaci a dále s nimi pracuji v MC. Kvůli takovém (krátkému) mezikroku je zbytečné mít Krusader. Z Krusaderu bych totiž stejně využil jen ty KIO operace - nic víc.hm, no pokud krátká KIO operace spočívá ve stažení jednoho souboru z ftp za proxy (příklad, MC nerad http proxy, pokud se nepletu), a tím končí veškeré tvé potřeby v Konqueroru, pak budiž ... já ovšem celkem běžně kopíruju "složitější" adresářové struktury mezi různými počítači různými protokoly, pravidelně využívám asi čtyři bookmarky začínající fish:// a synchronisace adresářů nebo hromadné přejmenování jsou mé oblíbené funkce, takže zamítnutí Krusaderu s argumentem, že je to další program mi přišlo ujeté; na jeden soubor si radši napíšu scp na příkazové řádce v mc
pravidelně využívám asi čtyři bookmarky začínající fish:// a synchronisace adresářů nebo hromadné přejmenování jsou mé oblíbené funkceNo, moje ne... Co se týče SSH, tak si vystačím se zkopírováním nebo smazáním pár souborů. Hlavní předností je to, že mohu mít adresy strojů lehce přístupné přes bookmarky. Občas stáhnu nějaké audio CD. Na FTP používám MC (a kdybych nebyl líný a rozchodil konečně SSHFS, padlo by používání fish...).
No, moje ne... Co se týče SSH, tak si vystačím se zkopírováním nebo smazáním pár souborů.no a o tom to zřejmě je - já jsem si nějak nedovedl představit, že bych se kvůli pár věcem měl babrat s Konquerorem ...
Hlavní předností je to, že mohu mít adresy strojů lehce přístupné přes bookmarky.hm, přednost Konqueroru oproti scp, nikoliv Krusaderu, že
Na FTP používám MCexistuje jednoduchý postup, jak v MC rozchodit ftp skrz Squid, případně liší se tento pro verzi MC < 4.6.0? - teď už mě to nepálí, leč když jsem to potřeboval, nezadařilo se mi (a nestojím o odpověď typu "Googluj znovu návod najdeš", návod nepotřebuju, stačí mi ano/ne)
já jsem si nějak nedovedl představit, že bych se kvůli pár věcem měl babrat s Konquerorem ...Stále umíněně ignoruješ to, že já Konq. používám tak jako tak - je to můj primární (stále otevřený) web browser. Takže kdyby mi šlo o to, že bych stál před rozhodnutím, jestli kvůli nějakému kopírování souborů přes SSH raději spustit Krusader nebo Konq., asi bych Konq. nezvolil. Ale když už ho mám spuštěný, nevyplatí se mi kvůli pár kliknutím "babrat" s Krusaderem.
existuje jednoduchý postup, jak v MC rozchodit ftp skrz SquidNevím, nikdy jsem nepotřeboval.
já jsem si nějak nedovedl představit, že bych se kvůli pár věcem měl babrat s Konquerorem ... Stále umíněně ignoruješ to, že já Konq. používám tak jako tak - je to můj primární (stále otevřený) web browser.neignoruju - jen říkám, že je to pro mě nepochopitelné
jenom protože jsou v emacsu a nemusíš spouštět další - na piškvorky lepší - program ...V podstatě to tak je. I když nechápu, proč ti to vadí. Pokud mi ty jednoduché/nedokonalé piškvorky vyhovují, není co řešit. Ale hlavně jde o to, že mi vyhovuje styl práce takový, kdy mám piškvorky přímo pod nosem. Kdybych byl náruživý piškvorkář, asi bych se s tím nespokojil. Ale to nejsem. Jsem jen sváteční hráč a sečtu-li všechny výhody i nevýhody samostatného programu na piškvorky, vyjde mi, že je pro mě lepší spokojit se s těmi zabudovanými.
Na správu souborů doporučuji krusader, který spojuje uživatelskou přívětivost dvoupanelového filemanageru se silou prostředí KDE. Jinými slovy - ovládá se jako MC a nabízí možnosti jako konqueror a možná i něco navíc.To by me zajimalo, co ma Krusader oproti Konqueroru navic... zatim jsem nic nenasel. Vzhledem k tomu, ze vzhled (panely) i ruzne jine moznosti je mozne v Konqueroru nastavovat a dokonce si vytvorit ruzne profily pro jakoukoliv prilezitost, jevi se Krusader jako znacne omezeny a jednoucelovy filemanager.
Samozrejme ze taby umi, ale v tom "mc profilu"?Ten. tzv. mc profil není ničím jiným, než tabem rozděleným na dva pohledy (podobně jako u příkladů v článku). Takže není problém otevřít třeba 5 tabů, z nichž v každém bude dvou nebo vícepanelový správce souborů. Což ovšem neznamená, že by to jako náhrada MC bylo nějak rozumně použitelné...
Docilit toho v "dvoupanelovem konqueroru" = slozite pootvirat vice tabu s "mc profilem".Jak je komu libo, ja bych dal prednost napr. jednoduchemu rozdeleni aktivniho panelu na libovolny pocet casti... a kdyz budu chtit zvlastni tab, neni problem jakykoliv tab (nebo dokonce okno) prece duplikovat, jakypak "slozite pootvirani" :)
ehm, otázka nezní více panelů v jednom tabu, ale více tabů v jednom panelucili totez jako 2 taby se stejnym panelem :)
Vytáhnu flashku: crash
Rychle zaklikám: crash
Zmáčknu F3 na binárním souboru: crash
Ukončuju KDE: crash
Dal by se připodobnit ke KDevelopu - ten taky nepatří k nejstabilnějším KDE programům...
... jevi se Krusader jako znacne omezeny a jednoucelovy filemanager.ano, a to je přesně to, co to je stejně jako NC, MC, TC ... že mu (zatím) chybí některé featury jeho vzorů je otázka jiná, ale, proboha, nechtějte po něm aby za vás vypral prádlo a nakrmil psa - je to jenom filemanager, a to je to, v čem je Krusader mnohem lepší, než Konqueror ("co ma Krusader oproti Konqueroru navic" - hint: kde si v Konqueroru nastavím, aby mi po stisku F5 kopíroval označené soubory z adresáře otevřeného v jednom panelu do adresáře otevřeného v druhém panelu?)
- hint: kde si v Konqueroru nastavím, aby mi po stisku F5 kopíroval označené soubory z adresáře otevřeného v jednom panelu do adresáře otevřeného v druhém panelu?)Nastavení > Nastavit klávesové zkratky > Konqueror > Kopírovat soubory... > Klávesová zkratka > Vlastní > F5 (výchozí je F7, pak nezapomenout predefinovat Obnovit z F5). Aby se vam objevilo to spravne menu, mel byste byt v Konqueroru jako spravci souboru, ne web prohlizece.
- hint: kde si v Konqueroru nastavím, aby mi po stisku F5 kopíroval označené soubory z adresáře otevřeného v jednom panelu do adresáře otevřeného v druhém panelu?)mám profil MC ... v levém panelu adresář /home/kavol/Documents, v pravém panelu /home/kavol a označený (kliknutím myší) soubor p.zip, který chci zkopírovat do Documents ... praštím do F7 (F5 si předefinovávat nebudu :-p) a nabídne mi kopírovat do /home/kavol ... hm???
Aby se vam objevilo to spravne menu, mel byste byt v Konqueroru jako spravci souboru, ne web prohlizece.... což je featura, kterou poněkud nechápu, ale na tom to fakt nevisí
1. prechazeni mezi L a P panelem pomoci TABU
2. pohyb ve stromu jen pomoci sipek, v Konqueroru nevim, jak se dostat nahoru (chybi '..' a leva sipka nic nedela)
3. F3, F4, F5, F6, F7, F8 - jsou proste dobre, no comment
4. CTRL-O pro celokonzolovy rezim
5. prikazova radka jen jako jeden inputbox, v Konqueroru muzu zapnout terminal, ale vzdy zabere velky prostor
6. rychly skok na soubor - staci napsat jeho jmeno
Tohle VSE by mohl Konqueror bez problemu umet, a divim se jeho vyvojarum, proc to neimplementuji, napr. jako "MC behavior module". V ostatnich vecech ma Konqueror spoustu vyhod. Krusader se mi proto zda jako zbytecna prace, kdyz uz tu neco je, jenom to upravit - ale ja toho schopen nejsem )
... tuším že při pokusu o čtení obsahu souboru jednoduše celý archiv rozbalí to tempu.mno, tak to si tedy myslím, že je chytřejší, neb ne vždy mám v tempu tolik místa, aby tam rozbalil celý rozsáhlejší archiv, nehledě na čas, který by to teoreticky zabralo, což nezabírá - TC si rozbalí jen to, co opravdu potřebuje (nejen u ZIPu, ale u všude, kde to jde) ...
Host stroj Hostname stroj User uzivatel Port 222Potom by mělo v MC stačit uzivatel@stroj.
Nevidím velký rozdíl mezi porovnáváním adresářů a synchronizací adresářů. Je v tom jeden krok navíc, ale to mi nevadí.mno, na mém MC 4.6.0 tedy porovnání adresářů jaksi nejde rekurzivně ... nebo dělám něco blbě
Ostatně, ten člověk tvrdil, že mu to neumožní ani žádný jiný program v Linuxu. Tak se opři na chvilku pro změnu do něj a vysvětli mu, že Krusader to určitě umí, a dokonce má i funkci, která je přesně takhle pojmenovaná.mám dojem, že tak již učinili jiní ... i když jak na to tak koukám, konkrétně o tomto se tam nemluví - no, třeba si to přečte tady
TC je jediný program, ktorý mi v Linuxe chýba. Nechytá sa na neho ani MC, ani Konq, ani TuxCmd, ani nič iné.TC používám dnes a denně a bez něj se cítím nesvůj. Nejvíc mi ho asi nahrazuje MC, ale některé činnosti mi tam také připadají neohrabané: chybí taby, chudé vyhledávání, chybí drag-and-drop, [de]komprese..., integrace do systému (akce se soubory). lister -> less zbytek - nevím konqueror: moc jsem nezkoušel, ale asi to bude zajímavé. problém je, že přes textovou ssh relaci ho těžko protlačíme - když nepočítám VNC, ale to stejně není čistý text ;)