Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pokud jste Marek Turnovec, přihlaste se a bude vám zobrazena vaše domovská stránka.
Přezdívka: MaT
Moje domovská stránka: http://marek.turnovec.cz/
O mně:
Jsem absolventem 2. lékařské fakulty UK v Praze a aktivně se zajímám o počítače, bioinformatiku, internet, Linux a všechno okolo...
Co se týče Linuxu, první zkušenosti jsem získával díky práci v Seznamu - tam se tehdy používal Red Hat. Experimentoval jsem s ním i na svém počítači. Pak jsem objevil Debian, který mě potěšil tím, že přímo v distribuci bylo obsaženo daleko více softwaru (například XFCE, které jsem do Red Hatu musel shánět kdo ví kde). Softwaru sice hodně, ale často v ne zrovna nejnovějších verzích. Zkoušel jsem sice i testing variantu Debianu, ale měl nějaké problémy a po handrkování se s různými backporty jsem objevil Gentoo, u kterého jsem vydržel asi 3 roky. Také spousta softwaru, všechno v nejnovějších verzích a ještě s možností vyladit všechno přesně pro svůj počítač... S Gentoo jsem se toho hodně naučil, ale pravdou je, že Debian je přeci jen méně náročný a to jak co se týče procesorového času, tak také hlavně mého vlastního času. Proto jsem se po letech vrátil zpátky k Debianu, tentokrát rovnou k verzi unstable (Sid), se kterou v celku nemám problémy (a pokud, je to jen slabý odvar toho, co jsem musel občas řešit po updatech v Gentoo . Za docela povedenou distribuci považuji také Ubuntu, které jsem už také instaloval na několika strojích.
Rok narození: 1981
Země: Česká republika
Linux používám od roku: 1999
Patička: Open source software for open minded people. :-)
Datum registrace: 15. 6. 2004
Skóre: 28