abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 1
    včera 15:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:55 | Komunita

    Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    28.4. 23:33 | Nová verze

    Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:22 | Zajímavý projekt

    TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    27.4. 21:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 23:00 | Komunita

    V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 480 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník

    Porovnávání souborů PDF

    10. 9. 2015 | David Kolibáč | Tipy a triky | 12198×

    Několik podobných dokumentů, prezentace z různých let, více vydání jedné knížky,… Možná jste se někdy potřebovali podívat na rozdíly mezi nimi. Nástroje pro porovnávání textových souborů jsou rozšířené a docela známé. Ale co v případě PDF? Převod dokumentu na text si neporadí s netriviální sazbou, vzorci a už vůbec ne diagramy či obrázky, a to PDF soubory zvláště ze skenerů bývají jako bitmapové obrázky celé. Naštěstí i pro GNU/Linux existuje pár aplikací, které jsou k řešení právě tohoto problému určené: nesou vcelku nenápaditá jména diff-pdf a DiffPDF.

    diff-pdf

    Jeden způsob, jak přistoupit k vizuálnímu porovnání dvou dokumentů, je překrýt je jako obrázky přes sebe. Přesně to dělá diff-pdf. Spouští se příkazem

    $ diff-pdf --view soubor1.pdf soubor2.pdf

    kde samozřejmě dosadíme jména souborů, které chceme srovnat. V novém okně se zobrazí pohled na překryté stránky; odpovídající vrstvy můžeme posouvat tlačítky s šipkami v horní části obrazovky.

    diff-pdf

    Pokud interaktivní rozhraní nepotřebujeme, můžeme diff-pdf nechat uložit výsledek porovnání do nového souboru příkazem

    $ diff-pdf --output-diff=vystup.pdf soubor1.pdf soubor2.pdf

    Takový přístup se hodí k rychlému prohlédnutí drobných změn v textu či ilustracích, a to bez ohledu na to, jak soubor PDF vznikl, ať už jde o skenování, nebo třeba různé metody vkládání diakritiky. Na druhou stranu, tvrdě narazí při výraznější úpravě sazby nebo změně pořadí stránek.

    Zdrojové kódy aplikace jsou k mání na GitHubu pod GNU GPL. diff-pdf je napsaný v C++ a závisí na knihovnách Cairo, Poppler a wxWidgets.

    Uživatelé Ubuntu najdou diff-pdf v repozitáři GetDeb, balíčky jsou také v openSUSE Build Service a třeba v případě Arch Linuxu najdeme záznam v AUR.

    DiffPDF

    Sofistikovanější srovnání umožňuje DiffPDF, resp. řádkový comparepdf. Jde o aplikace dnes již neudržované, stále však dostupné pod GNU GPL. Ze závislostí jsou potřeba knihovny Qt4 a Poppler; kód je v C++. Uživatelské rozhraní DiffPDF je jednoduché – vystačit si můžeme s toliko třemi tlačítky pro výběr souborů a porovnání – ale poskytuje několik velmi užitečných funkcí.

    DiffPDF

    V prvé řadě si DiffPDF poradí s přidanými nebo přeházenými stránkami. Do pole Strany můžeme zadat seznam stránek, jak se mají z daného souboru brát. Čísla se oddělují čárkami a příp. můžeme použít spojovník pro zkrácený zápis rozsahu. Např. 2, 1, 6-9 pro jeden dokument a výchozí hodnota pro dokument druhý srovná dvojice stránek <2, 1>, <1, 2>, <6, 3> až <9, 6>.

    Podstatná je také možnost výběru režimu porovnání (Porovnat) na kartě Ovládání. DiffPDF podporuje jak srovnání podle vzhledu (Vzhled), tak i podle obsahu (Znaky nebo Slova). V náhledu na stránky dokumentů budou barevně zvýrazněny odlišnosti; barvu můžeme změnit v dialogu Volby vyvolaném z karty Činnosti. Pokud provádíme srovnání textů psaných hláskovým písmem (obvykle latinkou), je žádoucí použít režim Znaky. Režim Slova je primárně vhodný pro texty psané logografickým písmem, ale může posloužit i tehdy, pokud chceme zvýraznit odlišně dělená slova (na konci řádků).

    Pokud zkoumané dokumenty obsahují na každé stránce hlavičku či patičku, která se liší např. v datu – typické je to pro prezentace v Beameru – můžeme tuto část stránky vynechat ze srovnání. Na kartě Okraje označíme Vyloučit okraje a buď pro kýžený okraj stránky přímo nastavíme velikost ignorovaného pruhu, nebo kliknutí do náhledu stránky umístí příslušnou hranici.

    DiffPDF

    Jestliže nám však na takových záležitostech nesejde a zajímá nás pouze to, zda se PDF (potažmo stránky) liší, postačí výše zmíněný comparepdf, který se volá příkazem

    $ comparepdf [režim] soubor1.pdf soubor2.pdf

    kde [režim] můžeme vynechat nebo je ho nahradíme argumentem -ct pro srovnání na úrovni textu (výchozí), nebo -ca pro vizuální porovnání.

    DiffPDF je k mání přímo v oficiálních repozitářích Debianu, Fedory, Ubuntu aj.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    10.9.2015 11:40 VK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání souborů PDF
    Skvělý článek, neměl jsem tušení, že něco takového existuje. Jen víc takových. Díky.
    xkucf03 avatar 12.9.2015 10:17 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání souborů PDF
    +1
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    ⧠ A = 0 avatar 10.9.2015 16:56 ⧠ A = 0 | skóre: 11 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání souborů PDF
    Corporate bullshit.
    Nevolte zmrdy.
    Fluttershy, yay! avatar 10.9.2015 19:01 Fluttershy, yay! | skóre: 93 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání souborů PDF
    Brought to you by the Corporate Bullshit Generator.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    11.9.2015 13:02 mimi.vx | skóre: 37 | blog: Mimi.VX | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání souborů PDF

    konečně použitelný článek na abclinuxu. Jen tak dále

    USE="-gnome -kde";turris
    11.9.2015 16:49 tydyt
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání souborů PDF
    Článek zajímavý ale praktické využití mě nenapadá. Jedině kdyby byly ke stažení PDF Mein Kampf pak zkoumal cenzuru ale jinde využití nevidím.
    11.9.2015 20:29 jkb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání souborů PDF
    my spolupracujeme na redakcnim systemu pro jedno vetsi nakladatelstvi a ti maji na rade webu take pdfka a prave pred nedavnem se ptali, zda je mozno ruzne verze nejak porovnat. Takze velky dik autorovi , hned to vyzkousime.
    11.9.2015 18:02 fri
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání souborů PDF - DiffPDF

    Rozhraní jsem přeložil do češtiny, takže mě zarazilo, když se změnil obchodní model. Někdo by mohl zazálohovat zdrojové soubory.

    http://www.fripohled.blogspot.cz/search/label/DiffPDF

    Tímto chválím Davida Kolibáče.

    Fluttershy, yay! avatar 14.9.2015 16:46 Fluttershy, yay! | skóre: 93 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání souborů PDF
    Díky za ohlasy.

    Poznámka k lokalizaci: na Ubuntu mám DiffPDF implicitně anglicky bez ohledu na nastavení prostředí/systému; s českou lokalizací se spouští s parametrem --language=cz, ale učinil jsem tak jen pro účely článku, protože na první pohled mi bylo bohužel jasné, kdo překlad dělal.

    Poznámka k využití: já tím porovnával různé revize závěrečné práce při sazbě (před odevzdáním do tisku), slajdy z různých let, když jsem se učil ke státnicím, a nějaké formuláře.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    17.9.2015 20:07 fri
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání souborů PDF

    A co před komisí, dal's to?

    Jinak, když už sis dal práci, nejprve nastavil spouštění v angličtině, a potom spustil program v češtině (kvůli obrázkům, to se rozumí), měl jsi jich pořídit víc.

    Fluttershy, yay! avatar 18.9.2015 20:58 Fluttershy, yay! | skóre: 93 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání souborů PDF
    když už sis dal práci, nejprve nastavil spouštění v angličtině

    wat

    Nic jsem nenastavoval.

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    19.9.2015 19:26 fri
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání souborů PDF

    Něco jsi ale nastavit musel, je jedno kdy.

    Ten pohled se taky mohl odehrát jinde a jindy.

    Fluttershy, yay! avatar 19.9.2015 22:07 Fluttershy, yay! | skóre: 93 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání souborů PDF
    Mám tu úplně čerstvé Xubuntu, při instalaci jsem vybral jako jazyk češtinu… přesto je to anglicky.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    18.9.2015 12:21 Ivan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Porovnávání souborů PDF
    Kdysi jsem neco podobnyho scriptoval kdyz jsem testovali vlastni PDF rederer. Ghostview (anebo libfreetype2) nejspis pracuje s neinicializovanou pameti. Staci zmenit poradi objektu (treba fontu) v PDF a Antialising dopadne jinak. Kdyz porovnate bitmapy vyrenderovanych stranek, ktere by mely byt identicke, tak zjistite, ze se lisi v sedych bodech, ktere generuje antialiasing.

    V pripade PDF souboru, ve kterych jsou pouze PS fonty se to nedeje.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.