Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Wikimedia Commons není třeba nijak zdlouhavě představovat. Zjednodušeně řečeno se jedná o úložiště volných fotografií, ilustrací, videa, zvuků a dalšího obsahu, které je přístupné a využívané všemi projekty Wikimedia Foundation. Vznik Wikimedia Commons nebo jen Commons navrhl v roce 2004 Erik Möller, současný náměstek ředitele Wikipedie. Hlavním důvodem pro vznik takového úložiště se stala potřeba použitelných materiálů pro samotnou Wikipedii.
Na začátku roku 2013 se v úložišti nacházelo více než 15,8 milionu souborů. Wikipedia využívá tzv. Volného díla. Historicky velmi využívá známé licence typu GNU. Od června 2009 přitom Wikipedia přešla na Creative Commons, který umožňuje uživateli větší svobodu v rozhodování o využití díla a zároveň umožňuje využití velkého množství již existujících děl. Speciálním případem pak zůstává použití fotografií amerických státních institucí, protože jimi pořízené fotografie mají být veřejně dostupné všem, pokud nejsou použity ke komerčnímu účelu (ve smyslu reklamy) a je uveden autor a instituce.
Hlavní stránka projektu se nachází na adrese commons.wikimedia.org. Obsah je rozdělen standardně na obrázky, hudbu a video. V celé databázi přitom můžete napřímo vyhledávat. Výsledky hledání se zobrazují pod sebou a uváděny jsou název, popis, velikost (případně jiné parametry) a datum nahrání. Na konkrétní stránce například s fotografií jsou pak uvedeny shrnující informace jako popis, datum, zdroj a autor (ten přitom bývá uveden ten, kdo prováděl upload). Licencování je umístěné v boxu. Obecně Volná díla se vyznačují přeškrtnutým znakem a Creative Commons schémata jsou umístěna v samostatném boxu.
Opět tedy platí, že i přes velkou péči správců je třeba býti ostražitý. A samozřejmě i Wikimedia Commons vyžaduje (a je jako projekt) ráda za nahrávání obsahu. K tomu si stačí založit účet a nahrávat. Opět samozřejmě platí to, že by každý měl nahrávat svoje vlastní dílo nebo dílo, u kterého si je jist, že je volné a neporušuje tím autorská práva.
Výborným zdrojem pro Clip Arty a podobný typ grafiky je Open Clip Art Library. Velkou výhodou je, že pokud není uvedeno jinak, je obsah vydáván jako Public Domain a nikterak není omezeno jeho použití.
Grafiku lze přitom stáhnout do PNG, případně si jí stáhnout ve formátu SVG nebo jí rovnou v okně upravit v aplikaci www.flamingtext.com. Konkrétně u SVG se jedná o vektorový formát, který je zároveň defaultním pro výborný svobodný vektorový editor Inkscape. Staženou grafiku si tak můžete velice jednoduše upravit podle svých potřeb.
Hodně zajímavým projektem je www.Europeana.eu, který schraňuje obsah z evropských digitálních knihoven jako například obrazy, fotografie, knihy apod. Přestože byl iniciován Evropskou komisí, nelze jej označit vyloženě za nepovedený.
Jakmile zadáte hledaný výraz, níže se zobrazí výsledky s piktogramy, které naznačují, zda se jedná o dokument, fotografii nebo třeba video. V levém panelu se pak nachází filtr, kde si můžete vybírat v první řadě podle typů: Text, Video, Image Sound. Dále ale máte k dispozici i takové možnosti jako filtrování podle jazyka, data, země, poskytovatele a konečně copyrightu. Konkrétně Europeana.eu rozděluje na volný vstup, placený přístup, neznámý copyright. Ten využívá verze 1.0 Creative Commons ve smyslu No Copyright, tedy věnování díla volnému užití.
Oproti tomu Fotopedia byla založena v červnu 2009 pěticí zaměstnanců společnosti Apple. Nejedná se ani o typickou encyklopedii ani databázi fotografií uživatelů, ale o spojení obou. Jakási fotografická encyklopedie funguje tak, že do vyhledávacího pole napíšete slovo, o kterém chcete něco zjistit. Následně se otevře graficky nevšední stránka, na které největší část zabírá vybraná fotografie, vlevo panel nástrojů a dole miniatury dalších fotek k hledané frázi.
Po pravé straně si pak můžete nechat zobrazit obecné informace ke konkrétnímu hledanému slovu, například „Prague“ a níže popis k právě zobrazované fotografii jako například „Prague Astronomical Clock“. Pod každým popisem (mimochodem se přebírá z Wikipedie) jsou také známé piktogramy znázorňující jednotlivá schémata Creative Commons. Nahrát můžete i vlastní fotografie a to buď přes účet na Fotopedii nebo přes účet Facebook.
Vyhledávání na svých vlastních webových stránkách nabízí také samotný Creative Commons. Čerpá přitom z: Europeana, Flickr, Fotopedia, Google, Google Images, Jamendo, Open Clip Art Library, SoinXpress, Wikimedia Commons, YouTube, Pixabay, ccMixteru a Sound Cloud. Výhodou je, že vyhledávání probíhá na jednom místě. K samotnému vyhledávání a zobrazení hledaných výsledků přitom využívá vyhledávače Google.
Na druhou stranu je uživatel ochuzen o specifická nastavení vyhledávání a funkce jednotlivých databází. K zadání bližšího nastavení vyhledávání na Flickeru.com nebo ke stažení SVG na Open Clip Art Library stejně budete muset na oficiální stránky jednotlivých služeb.
Samozřejmě webových stánek a databází je celá řada. Za zmínku stojí ještě výborná databáze více než 80 000 fotografií WorldImages hostovaná na California State University. Vyhledávač Wylio si zase dává za cíl zpřístupnit fotografie vhodné k ilustračním účelům do blogů. Pro vyhledávání dalších fotek pro ilustrativní účely se zase může hodit web morgueFile, který má u obsahu hodně volné podmínky použití.
A odkud čerpáte fotografie vy?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: