Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na internetu je bezpočet fotografií a obrázků. Jejich vyhledávání přes klasické webové vyhledávače má ale celou řadu nevýhod. Krom fotografií často narážíte i na webovou grafiku a všechny „obrázkové“ formáty, které mají ve svém názvu nebo na dané stránce hledanou frázi. Jejich kvalita je často malá, těžko se zjišťuje skutečný autor, a pokud už zjistíte podmínky užití, tak to je většinou all rights reserved…
Ideální je sice používat vlastní fotografie, ale ne vždy máte možnosti je pořídit. Proto jsem se sám v minulosti rozhlížel po zdrojích, odkud je získat legální cestou s klidem na duši. Vedle Wikipedie, využívající Creative Commons, je tu také Flickr.com, jenž zprostředkovává fotografie právě pod CC.
Flickr.com je komunitním webem. Každý kdo se na něj přihlásí, může sdílet ostatním své fotografie i videa. Každá fotografie má proto uvedeného svého autora. Respektive osobu, která obsah pod svým účtem nahrála a souhlasila s podmínkami webu. Přihlásit se přitom může úplně každý kdo má účet na Yahoo, ale také u Googlu nebo Facebooku. Většina nových uživatelů proto není nucena si vytvářet zcela nový účet, ale může použít některý ze stávajících.
Velkou výhodou na Flickru je, že můžete kontaktovat jednotlivé uploadery. Zajímají vás okolnosti pořízení fotografie? Chcete se zeptat na související? Potřebujete upřesnit nebo se pozeptat nad použití fotografií? Není nic jednoduššího, než daného uživatele kontaktovat a zeptat se jej. Řada z nich je přitom velmi přátelská a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že často odpoví.
Při kliknutím pravým tlačítkem myši na jakoukoliv fotografii se zobrazí okénko nebo chcete-li nabídka s možnostmi stažení v různých rozlišení a autorskými právy. Dostupná rozlišení záleží na každém uploaderu, zda se rozhodne obrázek uvolnit i v originále, nebo třeba jen v takovém „monitorovém“ rozlišení. Výhodou je i to, že o menší náhledy se postará automaticky Flickr, takže jich je často opravdu hodně a vy si můžete rovnou stáhnout fotografii v takové velikosti, kterou potřebujete.
Podmínky použití fotografií jsou specifikována přes Creative Commons, zkráceně CC. Připomeňme, že se jedná o jakási licenční schémata, podle kterých se může každý autor rozhodnout, za jakých podmínek zveřejní a dá ostatním k dispozici svoje dílo. Celé to zastřešuje stejnojmenná nezisková organizace; jedním z jejích cílů je rozšiřovat množství děl přístupných veřejnosti k legálnímu používání.
Creative Commons tedy nejde cestou jednoznačně určených podmínek, ale dává každému na výběr. Jednotlivé podmínky jsou přitom znázorněny jednoduše ve formě snadno pochopitelných piktogramů a lze je různě kombinovat.
V rychlosti můžeme uvést:
Ve výsledku proto může vzniknout kombinace, kdy nemůžete použít dílo komerčně ani do něj zasahovat. Naopak ale může autor svolit jak ke komerčnímu použití, tak k možnosti upravit dílo aniž byste zachovali licenci. Přehled jednotlivých kombinací včetně příkladů ukazuje na samostatné stránce i sám Flickr.com.
Samozřejmě je velkým problémem rozdílný právní výklad a chápání jednotlivých podmínek v jednotlivých zemích. Nejčastěji se jedná o komerční použití, které bývá někde chápáno ve smyslu použití k prodeji, v reklamě; zatímco jinde je chápáno obecně jako komerční, pokud se použije se třeba na webu financovaném z provozu reklam. V takovém případě je nejlepší 1) počítat s horší variantou, 2) kontaktovat autora a dotázat se jej.
Druhou možnost jsem v nedávné době vyzkoušel, kdy jsem našel vhodnou a unikátní fotografii do svého článku. Věděl jsem že bude zveřejněn v časopise, za který čtenáři platí, a u fotografie bylo uvedeno nekomerční použití. Přesto jsem se rozhodl kontaktovat autora a ten s použitím souhlasil. Na oplátku jsem jej ubezpečil, že bude uveden jako autor přímo u fotografie a zašlu mu článek, až vyjde.
Podle CC lze na Flickru také vyhledávat. Stačí, když kliknete na Advanced Search. Úplně dole pak naleznete možnost Only search within Creative Commons-licensed content (hledat pouze obsah pod licencí Creative Commons). Hned poté se otevřou další dvě zaškrtávací tlačítka, a to Find content to use commercially (Hledat obsah ke komerčnímu užití) a Find content to modify, adapt, or build upon (Hledat obsah ke změně nebo přizpůsobení).
Udělali jsme proto malý test. Při rychlém vyhledávání fráze „space rocket“ vyhodí Flickr.com celkem 20 126 výsledků. Pod CC licencí se vyhledá 14 401 výsledků, tj. úctyhodných 71 % všech všech fotografií. Při zaškrtnutí možnosti změn, tedy CC ND, je 9 977 výsledků a nakonec komerčně lze použít 4 180 najitých výsledků, což je v tomto případě pětina všech výsledků obecně.
Na Flickr.com však můžete vyhledávat i podle typu ve smyslu fotografie, screenshotu nebo kresby. Stejně tak podle typu formátu média, přičemž krom fotografií jakožto obrázků jsou k dispozici také videa, i když je jich podstatně méně. A nakonec můžete vyhledávat i podle toho, kdy byla fotografie pořízena nebo nahrána.
Nahrání fotografie nebo videa uskutečníte přes tlačítko Upload. V prvním kroku vyberete na disku soubor k nahrání. Poté se vám po levé straně ukáže název a několik možností.
V první řadě můžete přidělit tagy. Tedy zjednodušeně řečeno klíčová slova, podle kterých si bude moci uživatel vyfiltrovat fotografie a uvidí i tu vaší. Pak lze přidat jednotlivé lidi, například ty vyfotografované na snímku, a to buď plným jménem nebo přímo e-mailem. A před naposledy bychom neměli zapomenout zmínit vytváření setů (svým způsobem složek) a skupin.
Pod nadpisem Owner settings (vlastnická nastavení) pak nastavujete právě podmínky CC a také možnost zobrazit fotografii všem nebo třeba jen svým přátelům či rodině. V případě Creative Commons vybíráte z celkem šesti kombinací. Přičemž pokud nenastavíte, u fotografie se automaticky nastaví All rights reserved (Všechna práva vyhrazena).
V příštích článcích se podíváme na Wikipedii a trochu si zkonkretizujeme podmínky Creative Commons, jeho značení a použití.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: