abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Nasazení Linuxu

    Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.

    Petr Krčmář | Komentářů: 0
    včera 04:11 | IT novinky

    Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    18.5. 03:55 | Nová verze

    Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (21%)
     (12%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (9%)
    Celkem 34 hlasů
     Komentářů: 4, poslední včera 22:41
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Komplexní modely AI prý zpochybňují Occamovu břitvu

    22.4. | Redakce | Různé | 2343×

    Neutrino je lehčí, než se předpokládalo. Kvantové efekty vysvětlují, proč se běžná a těžká voda liší tak málo. Namísto temné hmoty a energie navrhují vícenásobné singularity. Život na Titanu – hledání jehly v kupce sena?

    Komplexní modely AI prý zpochybňují Occamovu břitvu

    Přesněji řečeno, Occamova břitva jako metodologický princip není podle nové studie (efektivně) použitelná univerzálně. Jednoduché, úsporné modely jsou sice ve vědě normou, ale komplexní modely mohou být flexibilnější a přesnější. Prý. Occamova břitva ve smyslu preference co nejjednoduššího vysvětlení se vědě používá již několik staletí. V poslední době však neuvěřitelně složité modely umělé inteligence začínají překonávat své jednodušší protějšky.

    Neutrino je lehčí, než se předpokládalo. Češi se podíleli na rekordním měření

    Vědcům z mezinárodního experimentu KATRIN se podařilo určit doposud nejnižší horní hranici hmotnosti neutrina – nejpočetnější částice, která je všude kolem nás, ale uniká běžné detekci. Nový výsledek ukazuje, že neutrino váží méně než 0,45 elektronvoltu, což je přibližně milionkrát méně než hmotnost elektronu. Na měření se zásadně podílel také tým z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR.

    Kvantové efekty vysvětlují, proč se běžná a těžká voda liší tak málo

    Deuterium má v jádře o jeden neutron více než vodík a tudíž asi dvakrát větší hmotnost. Dalo by se tedy očekávat, že těžká voda, v níž se na atom kyslíku vážou dva dvakrát těžší atomy, se bude svými vlastnostmi od normální vody výrazně lišit. Ve skutečnosti jsou však například teploty tuhnutí obou typů vody od sebe posunuty pouze o 4 °C. Proč?

    Krátce

    Unikátní bakterie žijí jako mnohobuněčné organismy. Když se například MMB rozmnožují, činí tak replikací všech buněk v konsorciu najednou, čímž se celkový počet buněk zdvojnásobí. Tato velká skupina buněk se pak rozdělí na dvě identická konsorcia.

    Půst podporuje regeneraci, ale jinak, než se předpokládalo. Vědci zjistili také stinnou stránku této regenerace: pokud se během regenerace vyskytly mutace vedoucí k rakovině, myši měly větší pravděpodobnost, že se u nich objeví nádory střev.

    Nitrogenázy jsou také schopné redukovat oxid uhličitý. Nitrogenázy patří z hlediska „celkové biochemie“ mezi nejdůležitější enzymy na Zemi. Poskytují všem formám života biologicky dostupný dusík. Některé nitrogenázy mohou ale vedle redukce molekul dusíku také přímo přeměňovat CO2 na uhlovodíkové řetězce.

    V disku Mléčné dráhy našli nečekaně staré hvězdy. Zformovaly se v tenkém disku Mléčné dráhy méně než 1 miliardu let po velkém třesku, tedy o několik miliard let dříve, než se dosud předpokládalo.

    Život na Titanu – hledání jehly v kupce sena? Nová studie došla k závěru, že ačkoli by Titan mohl být útočištěm jednoduchého mikroskopického života, celkově by na něm pravděpodobně mohlo žít jen několik kilogramů biomasy. Zpráva to doslova přirovnává k malému psíkovi (:-)).

    Namísto temné hmoty a energie navrhují vícenásobné singularity. Teorie nabízí představu, že vesmír se rozpíná v důsledku řady postupně za sebou následujících, krokových výbuchů nazvaných přechodné časové singularity, které zaplavují celý vesmír hmotou a energií.

    Ultrazvuk snižuje riziko mrtvice při operaci krční tepny. Operaci krční tepny, která u pacientů s aterosklerózou snižuje riziko cévní mozkové příhody, mohou provázet komplikace v podobě vzniku krevních sraženin.

    Sumeček černý ohrožuje vodní ekosystémy v Česku. Vzhledem ke svým špičatým ostnům v prsních a hřbetní ploutvi, které dokáže vzpřímit a zafixovat a které mají navíc malou jedovou žlázu, nemá sumeček černý mnoho přirozených nepřátel.

    Vdechované olovnaté nanočástice obcházejí ochranu mozku. Vědci zjistili, že tyto částice mohou vstoupit do mozkové tkáně přímo přes čichové buňky, aniž by musely překonávat hematoencefalickou bariéru, která odděluje vnitřní prostředí mozku od cévního systému.

    Biobanky – skrytý kapitál pro medicínský výzkum. K tomu, aby mohly být buňky dlouhodobě uchovávány a byly v garantované kvalitě k dispozici pro další výzkum, slouží takzvané biobanky. Jednou z nejstarších v ČR je Banka biologického materiálu Masarykova onkologického ústavu v Brně.

    Když mozek spolupracuje se stimulátorem – přichází adaptivní hluboká mozková stimulace. Adaptivní stimulace znamená, že elektrody při ní dokáží přečíst elektrické impulsy pacientova mozku a samy si podle toho nastaví optimální intenzitu stimulace. To zvyšuje komfort pro pacienta a snižuje spotřebu baterie neurostimulátoru.

    Brouci i člověk vyvinuli k ochraně své potravy stejné postupy. Dřevokazné druhy kůrovců, tzv. ambrosioví brouci, žijí ve dřevě velmi chudém na živiny. Jako jediný zdroj potravy jim slouží tzv. ambrosiové houby, které si pěstují ve svých chodbičkách. Využijí zde i kyselinu benzoovou.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.