Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Halucinace balíčků při programování AI: Nejlépe vyšly modely GPT, Python je méně náchylný než JavaScript. Nedostatky na perimetru sítě oslabují kybernetickou odolnost. Přes 80 % subjektů kritické infrastruktury investuje do provozních technologií méně než polovinu svých rozpočtů na kyberbezpečnost. Dell Technologies přináší inovace v oblasti podnikové umělé inteligence s využitím technologií NVIDIA.
Halucinace balíčků při vývoji softwaru pomocí modelů LLM vytváří nejen chyby, ale může vést i k bezpečnostním zranitelnostem. Komplexní studii na toto téma nyní provedli výzkumníci z University of Texas (San Antonio) a dalších akademických institucí.
Sophos zveřejnil svou výroční studii „Threat Report: Cybercrime on Main Street 2025“, ve které odborníci na kybernetickou bezpečnost analyzují telemetrická data nashromážděná v roce 2024 z řešení společnosti Sophos, případů reakce na incidenty a služeb typu MDR. Podle studie zůstává ransomware největší hrozbou, zejména pro malé a středně velké podniky, a těží především ze zastaralých nebo špatně nakonfigurovaných síťových zařízení, která jsou pro kyberzločince hlavní vstupní branou.
Průmyslové řídicí systémy (ICS) a provozní technologie (OT) jsou zásadní pro sektory kritické infrastruktury. Efektivní ICS/OT bezpečnost zajišťuje prevenci před potenciálními katastrofickými incidenty, udržuje důvěru veřejnosti, ekonomickou stabilitu a národní bezpečnost. Přes 80 % subjektů ale do zabezpečení provozních technologií kritické infrastruktury investuje méně než polovinu svých rozpočtů na kyberbezpečnost. 55 % firem a organizací přitom potvrzuje, že rozpočty na kybernetickou bezpečnost v posledních dvou letech rostly. Pouze 9 % z nich se však věnuje ICS/OT bezpečnosti na sto procent, což ukazuje na potenciální mezeru mezi finančními a lidskými zdroji. Vyplývá to z údajů české společnosti ComSource a z výzkumu globální bezpečnostní firmy OPSWAT.
U příležitosti ročního výročí uvedení Dell AI Factory ve spolupráci se společností NVIDIA společnost Dell Technologies oznamuje nová vylepšení v oblasti PC s umělou inteligencí, infrastruktury, softwaru a služeb, která urychlí inovace v oblasti umělé inteligence u zákazníků všech velikostí.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Halucinace balíčků při vývoji softwaru pomocí modelů LLM vytváří nejen chyby, ale může vést i k bezpečnostním zranitelnostem.
To je nám ale novina.