abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:44 | Zajímavý článek

    Ve svém článku Getting Forked by Microsoft popisuje autor programu Spegel svoji nepříjemnou zkušenost s firmou Microsoft. Firma ho kontaktovala a zpočátku to vypadalo, že by mohlo jít o oboustranně prospěšnou spolupráci, autor tedy ochotně odpovídal na jejich otázky ohledně architektury programu a pomáhal jim ho zprovoznit. Následně komunikace ze strany Microsoftu utichla. Autor předpokládal, že zřejmě došlo ke změně priorit a firma

    … více »
    xkucf03 | Komentářů: 3
    dnes 01:33 | IT novinky

    Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.4. 03:55 | Nová verze

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.4. 19:44 | Komunita

    Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.4. 11:55 | Zajímavý software

    Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.4. 02:00 | Nová verze

    Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 13:00 | Bezpečnostní upozornění

    Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    18.4. 12:33 | Zajímavý software

    OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 02:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (10%)
     (20%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (2%)
    Celkem 407 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Galaxie umírají dříve

    13.4. | Redakce | Různé | 1799×

    Toponium: V CERNu možná objevili nejmenší složenou částici. Našli způsob, jak až stokrát zpřesnit měření vzdáleností ve vesmíru. Evoluční záhada homosexuality.

    Galaxie umírají dříve, než by vyplývalo z modelů

    Zvlášť vysoký podíl klidových galaxií se nachází mezi velmi hmotnými galaxiemi, které mají často eliptický tvar. Vznik takových červených a mrtvých galaxií obvykle trvá dlouho, protože se v nich nejprve musí vytvořit velké množství hvězd, než se proces tvorby hvězd definitivně zastaví. Stále ale není jasné, co zhášení galaxií vlastně způsobuje.

    Toponium: V CERNu možná objevili nejmenší složenou částici

    Vědci zúčastnění v projektu CMS v CERNu pozorovali v datech získaných na Velkém hadronovém urychlovači (LHC) nečekaný vzor, který by mohl naznačovat existenci nejmenší dosud pozorované kompozitní částice. Výsledek naznačuje, že kvarky top (t, svrchní) – nejtěžší známé elementárních částice, navíc s nejkratší dobou života – se mohou na okamžik spárovat se svými protějšky z antihmoty a vytvořit objekt zvaný toponium.

    Evoluční záhada homosexuality: hypotéza sexuálně antagonistických genů se nepotvrdila

    Z evolučního hlediska je obtížné vysvětlit, proč se geny spojené s homosexualitou udržely v populaci, když homosexuální jedinci mají v průměru méně potomků. Hypotéza sexuálně antagonistických genů předpokládá, že určité geny mohou mít protichůdné účinky na reprodukční úspěšnost mužů a žen. Například geny, které u mužů zvyšují pravděpodobnost homosexuality a tím snižují jejich plodnost, mohou současně zvyšovat plodnost žen. Díky tomu by tyto geny mohly v populaci přetrvávat.

    Síla ukrytá v kapkách vody. Česká technologie zkusí prorazit v Německu

    Do praxe míří pulzující vodní paprsek – technologie, která vyčistí například lodní trup efektivněji a ekologicky, bez použití abrazivních neboli brusných částic (obvykle granátového písku)… Běžný kontinuální vodní paprsek většina lidí zná – využívají ho například při mytí auta nebo čištění dlažby vysokotlakým čističem (wapkou). Pulzující vodní paprsek však pracuje trochu jinak.

    Krátce

    Sloučenina, která „neexistuje“, napoví, jak syntetizovat nestabilní molekuly. Podle dosavadních poznatků by vůbec neměly existovat. Řeč je o hydrátech chloridu cesného. Klíčem k jejich přípravě je speciální způsob mražení.

    Pes jako veterinář: dokážou vycítit rakovinu i u jiných psů. Tři psy, kteří byli již dříve trénováni k odhalování rakoviny močového měchýře a prostaty u lidí, se charitativní organizaci Medical Detection Dogs podařilo vycvičit k odhalování psího uroteliálního karcinomu močového měchýře podle pachu moči.

    Kov v evropském pravěku fungoval jako moderní peníze. Váhové hodnoty kovových peněz v pravěku měly stejné statistické rozložení denních výdajů jako moderní západní domácnost.

    Jak ochladit město. Ve střední Evropě včetně ČR je vrchol spotřeby energie následkem topení v zimě, ale v USA následkem chlazení v létě. (úryvek z knihy Adaptace města na klimatickou změnu)

    Metoda odhalení rakoviny z Univerzity Pardubice získala americký patent. Samotné znění dokumentu má 75 stran, na kterých jsou popsány principy metody včasného odhalení rakoviny slinivky břišní pomocí analýzy lipidů v krevní plazmě.

    Nový typ zásobníku na ukládání tepla pomocí fázové změny. Zásobník bude využitelný jak pro materiál s teplotou tání kolem 60°C, tak pro materiál s teplotou tání zhruba 35°C.

    Plastičtí chirurgové úspěšně dokončili rekonstrukci nosu po totální ztrátě. Pacientovi jsme vytvořili vnitřní výstelku nosu mikrochirurgickým přenosem kůže a kosti z předloktí. Kostru nosu jsme doplnili chrupavkou z žebra, ušních boltců a kostí z dolní čelisti a zevní kůži nosu jsme nahradili kůží z čela…

    Není stres jako stres – i odpověď buňky na něj má různé formy. Dosud se mělo za to, že široká škála různých typů stresu spouští v buňkách savců jednu jedinou, tzv. integrovanou stresovou odpověď (ISR)…

    Pure Storage spolupracuje s laboratoří CERN openlab na vyhodnocení přínosů úložišť flash pro vědecký výzkum. Centrum CERN generuje obrovské množství dat především díky svým experimentům v oblasti fyziky vysokých energií na Velkém hadronovém urychlovači. Tato data je třeba efektivně zaznamenávat a ukládat…

    Prachotřenka nečekaná – nápadný lišejník, kterého si donedávna nikdo nevšiml. Italsko-rakousko-český tým zveřejnil popis úplně nového druhu lišejníku, který je zatím znám pouze ze severní Itálie. Zde roste nejčastěji na dubech ve světlých lužních lesích.

    Zázrak v púšti v Kuvajte na ostrove Failaka. Pri výskume nestoriánskej osady Al-Qusur zo 7. – 8. storočia nachádzajúcej sa v centrálnej časti ostrova Failaka v Arabskom zálive objavili pod nánosmi piesku veľkorozmernú studňu 1,2 m nad úrovňou mora.

    30 let transplantací jater v IKEM. 153 transplantovaných štěpů jater v roce 2024 a už 41 za první tři měsíce v roce 2025.

    Výrobní hospodářství bylo do údolí Nilu přineseno novými populacemi. Nové výsledky archeologického a antropologického výzkumu v povodí středního Nilu dokazují, že tato inovace byla do této oblasti přinesena novými lidskými skupinami, které sem přišly v 6. a 5. tisíciletí př. Kr.

    Vědci z ČVUT našli způsob, jak až stokrát zpřesnit měření vzdáleností ve vesmíru. Toto zvýšení přesnosti by výrazně zlepšilo měření paralaxy a zpřesnilo kosmologický žebřík vzdáleností, a tím i určení Hubbleovy konstanty.

    Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy způsobený klimatickou změnou. Studie přináší nový pohled na vliv tropických cyklónů, které v důsledku klimatické změny stále častěji zasahují právě jižní okraj tajgy.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.