Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Kwin není nějaký extra funkcemi nabitý okenní manažer. Spokojuje se se základní funkčností, která běžnému uživateli většinou postačuje. Určitě se ale najde mnoho uživatelů, kterým práce s KWin nevyhovuje. Pokud se přesto rozhodnou používat KDE, mohou desktopové prostředí snadno přinutit, aby na KWin zapomnělo a používalo jiného správce oken. U mnohých samostatných správců oken je s touto možností počítáno, a proto je možné je zkompilovat s podporou pro KDE (nebo GNOME).
Neznamená to, že bez této podpory by v KDE nešly používat - jen jsou pak pro integraci lépe/hůře připraveny.
Samotné nahrazení můžeme provést buď přímo za běhu KDE (například pokud si chcete spolupráci KDE s vybraným správcem oken jen vyzkoušet) nebo ještě před startem desktopového prostředí (to bude preferovaný způsob, rozhodnete-li se ponechat si nové nastavení.
Za běhu (KDE) je možné okenní manažer nahradit pouze takovým, který podporuje parametr --replace (podle specifikace ustanovené v Inter-Client Communication Conventions Manual (ICCCM) http://tronche.com/gui/x/icccm/sec-2.html#s-2.8. Například OpenBox tuto funkci podporuje (KWin samozřejmě také). Stačí tedy z prostředí KDE spustit:
openbox --replace
A docílíte toho, že správu oken převezme OpenBox. Jednoduché. Na screenshotu si všimněte také čtyř ploch, které jsou ve spodním panelu - Kickeru - nabízeny. Na tom by nebylo nic zajímavého, kdybych neřekl, že běžně mám nastaven počet ploch jen na 2. V konfiguraci OpenBoxu jsou určeny plochy 4, a proto KDE správně zareagovalo a aktualizovalo i applet, který se o přepínání ploch stará.
Pokud chcete náhradu zařídit ještě před spuštěním KDE, využijte proměnnou KDEWM. Před startem prostředí ji "naplňte" požadovaným správcem oken. Zůstane-li prázdná, bude použit výchozí správce - KWin. Např. do souboru ~/.profile vložte řádek podobný následujícímu:
export KDEWM=openbox
Standardní správce oken KDE však také není k zahození. Jak už jsem zmínil výše, poskytuje tak akorát funkcí na to, aby jej šlo v rámci desktopového prostředí pohodlně používat. Existuje však množství sympatických funkcí, které zůstávají zrakům běžného uživatele skryty, pokud se neponoří do čtení dokumentace nebo různých návodů na internetu, kde si tyto fígle uživatelé sdělují.
Pokud vám vyhovuje používat myš i klávesnici zároveň, můžete okna posouvat i měnit jejich velikost, aniž byste museli vybalancovávat kurzor myši na okraji okna. Chcete-li kterékoliv okno posunout, stiskněte Alt a kdekoliv v prostoru okna klikněte levým tlačítkem myši. Pokud chcete změnit velikost, postupujte stejně, ale použijte pravé tlačítko. Takových možností ovládání je mnohem více. Podívejte se do Ovládacího centra na položku:
Pracovní plocha -> Chování oken -> Činnosti
Veškeré akce jsou samozřejmě konfigurovatelné, takže pokud vám nevyhovuje výchozí nastavení, které jsem popisoval, můžete jednotlivým klávesovým zkratkám, kombinacím klávesnice + myš a myším akcím přiřadit úplně jiné funkce.
Ale tohle není žádná věda. Na to by přišla i učitelka výpočetní techniky a ministr informatiky. Podívejme na něco zajímavějšího.
Znáte utilitku kstart? Používá se k tomu, abychom mohli správci oken vysvětlit, jak si představujeme, že bude s právě spouštěnou aplikací zacházet. Nejsme tu nijak omezeně tím, o jakou aplikaci se jedná - tzn. nemusí to být KDE aplikace. Program kstart má velice snadno pochopitelné parametry, jejichž výpis získáte po zadání:
kstart --help
Příklad použití by mohl vypadat třeba takto:
kstart --windowclass konsole --fullscreen --desktop 2
\
--skiptaskbar --activate konsole
Tak co jsme to provedli?
--desktop 2
--fullscreen
--skiptaskbar
--activate
--windowclass
Další šikovnou utilitkou je ksystraycmd. Z názvu je zřejmé, že se stará o tzv. SysTray (někdy také nazýváno Dock) - česky systémovou část panelu. To je místo, kde jsme většinou zvyklí vídat třeba vlaječku pro přepínání rozložení klávesnice nebo minimalizovaného IM klienta pro komunikaci pomocí Jabber nebo ICQ.
Díky ksystraycmd však do systémové části panelu můžeme vecpat jakoukoliv aplikaci. Ta se pak bude chovat jako klasická "SysTray aplikace" - tzn. nebude zobrazena v pruhu úloh a její okno budeme moci otevírat a zavírat kliknutím na ikonku v SysTray. Každá takto otevřená aplikace bude mít své základní kontextové menu, které otevřeme (jako u jiných SysTray aplikací) kliknutím na ikonku pravým tlačítkem myši.
Ukážeme tentokrát na příkladu programu XTerm (abyste věřili, že aplikace nemusí být součástí KDE, aby na ni tyto finty fungovaly):
ksystraycmd --hidden --startonshow --quitonhide
xterm
Takže:
--hidden
--startonshow
--quitonhide
Je jasné, že parametry --startonshow
a
--quitonhide
jsou při tomto příkladu použití zbytečné. Vlastně
nejen zbytečné, ale spíše škodlivé, protože když každou minimalizací
terminálu přijdete o práci, kterou v něm máte rozdělanou, není to žádná
výhoda. Tyto parametry se naopak hodí při úlohách, u kterých je rozumné je
mít spuštěné pouze po dobu, kdy se na ně díváme. Dokumentace KDE uvádí jako
příklad sledování souboru s logy. Jde-li vám pouze o to, abyste se čas od
času mohli podívat na několik posledních řádků logu, není nutné, aby se
něco vypisovalo i tehdy, když se nekoukáte.
V pokračování se dostane na málo známé funkce webového prohlížeče (a správce souborů) Konqueror. Například se dozvíte, jak v rámci jedné záložky vytvořit rozdělený pohled na dvě webové stránky, přičemž při kliknutí na odkaz v jedné části se odkazovaná stránka otevře v druhé části okna, zatímco ta, ve které jste klikli, zůstane beze změny. Zní složitě? Není. Naopak, je to jednoduché a praktické.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Napadá mě, že by to mohlo být způsobeno velikostí písma.IMHO ne - mam tam klipper, kkbswitch, korgac, kmix, valknut a psi... zadny text...