abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 16:11 | IT novinky

Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group finalizovalo verzi 3.0 specifikace OpenCL (Open Computing Language). OpenCL je průmyslový standard pro paralelní programování heterogenních počítačových systémů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 14:55 | Pozvánky

The Catch, tj. hackerská soutěž organizovaná sdružením CESNET, je zpět. Začne v pondělí 12. 10. ve 12 hodin a 10 minut. Lstivé roboty z minulého roku letos překonává zákeřný vir RANSOMVID-20.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 08:00 | Nová verze

Dylan Baker oznámil vydání Mesa 20.2.0. Změny zahrnují např. rozšíření podpory LLVMpipe s OpenGL 4.3+ a OpenGL ES 3.2; stručný přehled je v poznámkách k vydání. Uživatelé by ale měli převážně vyčkat opravnou verzi 20.2.1.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
včera 07:00 | Nová verze

Byla vydána verze 26.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
29.9. 17:55 | Nová verze

Byla vydána betaverze Fedory 33, tj. o poslední zastávce před vydáním finální verze, která je momentálně naplánována na 20. října. Výchozí souborový systému byl změněn z Ext4 na Btrfs. Výchozí prostředí GNOME bylo aktualizováno na verzi 3.38. Mezi oficiální edice přibyla Fedora IoT.

Ladislav Hagara | Komentářů: 14
29.9. 14:22 | Zajímavý článek

David Revoy se před rokem rozhodl, že vydá svůj open source webový komiks Pepper&Carrot také knižně a ve vlastní režii. Použije k tomu pouze open source software. Nemá to jednoduché. V několika příspěvcích na svém blogu popsal problémy a jejich postupné řešení. Po roce testování je ale konečně s výsledkem spokojen.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
29.9. 14:00 | Komunita

Lukáš Bařinka oznámil vydávání série video cvičení Programování v shellu na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
29.9. 11:11 | Zajímavý článek

Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 98 (pdf), HackSpace 35 (pdf), Wireframe 42 (pdf) a Hello World 14 (pdf).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
29.9. 08:00 | Nová verze

Byla vydána verze 8.4 OpenSSH. Blíží se ohlášený zákaz algoritmu „ssh-rsa“ kvůli zranitelnosti SHA-1.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
28.9. 13:22 | Zajímavý projekt

Více než 60 moderních telefonů má díky práci týmu dobrovolníků SOMainline šanci na zařazení do oficiálního linuxového jádra. Patche pro podporu chipsetu SD630 a SD660, kterým jsou tyto telefony poháněny, jsou postupně začleňovány. Tým se soustředí na zprovoznění klasických linuxových distribucí pro telefony, ale věnuje se i zprovoznění běžného AOSP. Další tým vývojářů postmarketOS již delší dobu pracuje na podpoře chipsetu MSM8953, který umožňuje vdechnout život dalším nejméně 30 telefonům vydaných v letech 2017 a 2018.

David Heidelberg | Komentářů: 22
Používáte aplikaci eRouška?
 (19%)
 (3%)
 (2%)
 (12%)
 (51%)
 (8%)
 (6%)
Celkem 479 hlasů
 Komentářů: 35, poslední 20.9. 21:50
Rozcestník

KDE: tipy a triky - I (KWin)

18. 4. 2005 | Robert Krátký | Tipy a triky | 19926×

Mnohé z funkcí a vlastností KDE nejsou na první pohled vidět. Přečtěte si, jak šikovněji používat správce oken, Konqueror nebo DCOP.

Správce oken - KWin

Kwin není nějaký extra funkcemi nabitý okenní manažer. Spokojuje se se základní funkčností, která běžnému uživateli většinou postačuje. Určitě se ale najde mnoho uživatelů, kterým práce s KWin nevyhovuje. Pokud se přesto rozhodnou používat KDE, mohou desktopové prostředí snadno přinutit, aby na KWin zapomnělo a používalo jiného správce oken. U mnohých samostatných správců oken je s touto možností počítáno, a proto je možné je zkompilovat s podporou pro KDE (nebo GNOME).

Neznamená to, že bez této podpory by v KDE nešly používat - jen jsou pak pro integraci lépe/hůře připraveny.

Samotné nahrazení můžeme provést buď přímo za běhu KDE (například pokud si chcete spolupráci KDE s vybraným správcem oken jen vyzkoušet) nebo ještě před startem desktopového prostředí (to bude preferovaný způsob, rozhodnete-li se ponechat si nové nastavení.

Za běhu (KDE) je možné okenní manažer nahradit pouze takovým, který podporuje parametr --replace (podle specifikace ustanovené v Inter-Client Communication Conventions Manual (ICCCM) http://tronche.com/gui/x/icccm/sec-2.html#s-2.8. Například OpenBox tuto funkci podporuje (KWin samozřejmě také). Stačí tedy z prostředí KDE spustit:

openbox --replace

kde: tipy a triky - openbox

A docílíte toho, že správu oken převezme OpenBox. Jednoduché. Na screenshotu si všimněte také čtyř ploch, které jsou ve spodním panelu - Kickeru - nabízeny. Na tom by nebylo nic zajímavého, kdybych neřekl, že běžně mám nastaven počet ploch jen na 2. V konfiguraci OpenBoxu jsou určeny plochy 4, a proto KDE správně zareagovalo a aktualizovalo i applet, který se o přepínání ploch stará.

Pokud chcete náhradu zařídit ještě před spuštěním KDE, využijte proměnnou KDEWM. Před startem prostředí ji "naplňte" požadovaným správcem oken. Zůstane-li prázdná, bude použit výchozí správce - KWin. Např. do souboru ~/.profile vložte řádek podobný následujícímu:

export KDEWM=openbox

KWin také ujde

Standardní správce oken KDE však také není k zahození. Jak už jsem zmínil výše, poskytuje tak akorát funkcí na to, aby jej šlo v rámci desktopového prostředí pohodlně používat. Existuje však množství sympatických funkcí, které zůstávají zrakům běžného uživatele skryty, pokud se neponoří do čtení dokumentace nebo různých návodů na internetu, kde si tyto fígle uživatelé sdělují.

Manipulace s okny

Pokud vám vyhovuje používat myš i klávesnici zároveň, můžete okna posouvat i měnit jejich velikost, aniž byste museli vybalancovávat kurzor myši na okraji okna. Chcete-li kterékoliv okno posunout, stiskněte Alt a kdekoliv v prostoru okna klikněte levým tlačítkem myši. Pokud chcete změnit velikost, postupujte stejně, ale použijte pravé tlačítko. Takových možností ovládání je mnohem více. Podívejte se do Ovládacího centra na položku:

Pracovní plocha -> Chování oken -> Činnosti

kde: tipy a triky - okna

Veškeré akce jsou samozřejmě konfigurovatelné, takže pokud vám nevyhovuje výchozí nastavení, které jsem popisoval, můžete jednotlivým klávesovým zkratkám, kombinacím klávesnice + myš a myším akcím přiřadit úplně jiné funkce.

Ale tohle není žádná věda. Na to by přišla i učitelka výpočetní techniky a ministr informatiky. Podívejme na něco zajímavějšího.

kstart

Znáte utilitku kstart? Používá se k tomu, abychom mohli správci oken vysvětlit, jak si představujeme, že bude s právě spouštěnou aplikací zacházet. Nejsme tu nijak omezeně tím, o jakou aplikaci se jedná - tzn. nemusí to být KDE aplikace. Program kstart má velice snadno pochopitelné parametry, jejichž výpis získáte po zadání:

kstart --help

Příklad použití by mohl vypadat třeba takto:

kstart --windowclass konsole --fullscreen --desktop 2 \
--skiptaskbar --activate konsole

Tak co jsme to provedli?

 • --desktop 2
  Řekli jsme správci oken, že na ploše desktopu číslo 2 chceme otevřít okno s programem Konsole (emulátor terminálu).
 • --fullscreen
  Toto okno má být zobrazeno přes celou plochu desktopu, takže nejenže bude roztažené na maximální velikost, ale nebude mít ani žádnou dekoraci (titulní lištu) a okraje => maximální využití prostoru.
 • --skiptaskbar
  Kromě toho jsme ještě přikázali, aby toto okno nebylo reprezentováno v pruhu úloh (taskbar).
 • --activate
  Navíc chceme, abychom na něj byli hned přepnuti, i pokud jsme právě na jiné ploše, než kam se okno otevírá.
 • --windowclass
  A málem bych zapomněl zmínit, že tímto parametrem programu říkáme, kterou třídu oken má "uloupit". Pro přesnější specifikaci lze použít parametr --window hodnota, kde hodnota může být i regulární výraz. Pokud nepoužijete ani jeden z těchto dvou parametrů, nic hrozného se většinou nestane (i když kstart vám hned na příkazové řádce vyčiní). Použije se pak první otevírané okno. Vzhledem k tomu, že většinou to bývá to "naše", není se čeho bát. Pokud byste však takový laxní příkaz použili při startu prostředí, mohlo by se to nevyplatit.

ksystraycmd

Další šikovnou utilitkou je ksystraycmd. Z názvu je zřejmé, že se stará o tzv. SysTray (někdy také nazýváno Dock) - česky systémovou část panelu. To je místo, kde jsme většinou zvyklí vídat třeba vlaječku pro přepínání rozložení klávesnice nebo minimalizovaného IM klienta pro komunikaci pomocí Jabber nebo ICQ.

Díky ksystraycmd však do systémové části panelu můžeme vecpat jakoukoliv aplikaci. Ta se pak bude chovat jako klasická "SysTray aplikace" - tzn. nebude zobrazena v pruhu úloh a její okno budeme moci otevírat a zavírat kliknutím na ikonku v SysTray. Každá takto otevřená aplikace bude mít své základní kontextové menu, které otevřeme (jako u jiných SysTray aplikací) kliknutím na ikonku pravým tlačítkem myši.

Ukážeme tentokrát na příkladu programu XTerm (abyste věřili, že aplikace nemusí být součástí KDE, aby na ni tyto finty fungovaly):

ksystraycmd --hidden --startonshow --quitonhide xterm

Takže:

 • --hidden
  Aplikaci XTerm chceme mít už od počátku skrytou - tzn. jediné, co bude vidět, je ikonka v systémové části panelu.
 • --startonshow
  XTerm se spustí teprve při kliknutí levým tlačítkem myši na ikonku. Jinými slovy, v SysTray bude pouze trčet ikonka, ale samotná aplikace bude spuštěna až po otevření okna.
 • --quitonhide
  Když na ikonku klikneme, aby se okno s XTermem schovalo zpět do panelu, bude proces XTerm ukončen - opět nám tam zůstane jen samotná ikonka.

Je jasné, že parametry --startonshow a --quitonhide jsou při tomto příkladu použití zbytečné. Vlastně nejen zbytečné, ale spíše škodlivé, protože když každou minimalizací terminálu přijdete o práci, kterou v něm máte rozdělanou, není to žádná výhoda. Tyto parametry se naopak hodí při úlohách, u kterých je rozumné je mít spuštěné pouze po dobu, kdy se na ně díváme. Dokumentace KDE uvádí jako příklad sledování souboru s logy. Jde-li vám pouze o to, abyste se čas od času mohli podívat na několik posledních řádků logu, není nutné, aby se něco vypisovalo i tehdy, když se nekoukáte.

Příště

V pokračování se dostane na málo známé funkce webového prohlížeče (a správce souborů) Konqueror. Například se dozvíte, jak v rámci jedné záložky vytvořit rozdělený pohled na dvě webové stránky, přičemž při kliknutí na odkaz v jedné části se odkazovaná stránka otevře v druhé části okna, zatímco ta, ve které jste klikli, zůstane beze změny. Zní složitě? Není. Naopak, je to jednoduché a praktické.

       

Hodnocení: 96 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

Petr (DotaZ) Jakubec avatar 18.4.2005 07:28 Petr (DotaZ) Jakubec | skóre: 5
Rozbalit Rozbalit vše --desktop 2
Ahoj!
Zajimave cteni, diky Roberte.
Zaujal mne kstart, respektive jeho parametr --desktop 2. Predpokladam, ze otevre pozadovanou apps na druhe virt.plose. Nevite jak toho docilit i pro jine WM? (jmenovite treba XFCE) nebo je k tomu treba jakasi utilitka typu kstart, ci je to jen vychytavka KWin?
18.4.2005 08:42 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
Rozbalit Rozbalit vše Network is unreachable
zkus devilspie
Urine should only be green if you're Mr. Spock.
18.4.2005 08:36 Libor Smékal
Rozbalit Rozbalit vše Obnova stavu prostředí po přilášení
KDE (session manager) si při odhlášení uloží, které aplikace běží, a při dalším přihlášení je znovu spustí - snaží se obnovit stav prostředí včetně aplikací. Jde z tohoto mechanizmu některou aplikaci vyjmout? Já např. nechci po přihlášení nastartovat Skype, i když při odhlašování spuštěný byl.
18.4.2005 09:26 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
Rozbalit Rozbalit vše Re: Obnova stavu prostředí po přilášení
proboha clovece, staci si spustit ovladaci centrum, komponenty kde, spravce relace.

Staci jen proste trochu hledat.

Zdenek
www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
18.4.2005 22:34 8an | skóre: 30
Rozbalit Rozbalit vše Re: Obnova stavu prostředí po přilášení
Jenom dodám, že ten seznam se odděluje dvojtečkou (což asi není zrovna intuitivní).
If you build an operating system that even an idiot can use, only idiots will use it.
19.4.2005 12:41 L.Lunak
Rozbalit Rozbalit vše Re: Obnova stavu prostředí po přilášení
Hmm, no jo, asi jo. Tak ja to spravim na carku. Ale je to alespon napsano ve What's This helpu :).
18.4.2005 10:29 Tomáš Tichý | skóre: 16
Rozbalit Rozbalit vše Malé ikonky v panelu
Zajímalo by mě, jak docílit stejného vzhledu panelu, jako má autor na screenshotu. Konkrétně mi jde o to, aby ikonky pro spouštění aplikací a ikonky v systrayi byly malé a ve dvou řadách.
18.4.2005 11:00 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
Viz diskuzní vlákno Jak docílit malých ikon na panelu pod článkem o KDE 3.4.
18.4.2005 12:16 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
Ne, tam to zodpovezeny neni. Treba mne se docilit "malych ikonek ve dvou radach" v systrayi nepodarilo bez toho, aby byl cely panel strasne vysokej.
18.4.2005 12:48 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
Ptal ses - jak vidím - už tam. Já jsem přeci nikde neřekl, že při standardně nabízené velikosti "Normální" mohou ikonky v SysTray být ve dvou řadách. Na screenshotech v obou článcích je velikost nastavena na "Vlastní" (48px). Ikonky v SysTray mají velikost 22x22. Pokud máš panel menší než 48px, nikdy se ti nezarovnají do dvou řad, protože by se tam prostě nevešly. Jestli se nemýlím, tak velikost SysTray ikonek by šla změnit pouze zásahem do zdrojáku.
18.4.2005 12:50 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
A ještě koukám, že autor původní otázky se v této diskuzi ptal, jak docílit stejného vzhledu, jako má autor článku - a to tam zodpovězeno je.
18.4.2005 13:19 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
ok, mam taky "vlastni", 48 pixelu, ale mam to v jedny rade.
18.4.2005 13:42 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
Hele, já mohu těžko odhadovat, jaké jsou okolnosti u tebe. Vím pouze, že platí to, co jsem řekl - totiž, že menší ten panel být nemůže. Netuším, co může způsobovat, že někde musí být dokonce větší.

Napadá mě, že by to mohlo být způsobeno velikostí písma. Některé ikonky v SysTray totiž přes sebe zobrazují čísla - třeba aplikace pro kontrolu pošty na mailserveru apod. Tahle čísla se zobrazují v takové velikosti, na jakou máš v systému nastaven ten druh písma, který je ve zdrojáku aplikace určen pro zobrazování toho číselného údaje. Například já používám program KShowMail, kterému jsem zdroják upravil tak, aby pro zobrazování těch číslic používal písmo nastavené pro titulky oken. Pokud se přes nějakou takovou ikonu zobrazuje příliš velké písmo, třeba se pak odmítají zařadit nad sebe. Ale to jen hádám.
18.4.2005 14:01 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
Napadá mě, že by to mohlo být způsobeno velikostí písma.
IMHO ne - mam tam klipper, kkbswitch, korgac, kmix, valknut a psi... zadny text...
18.4.2005 14:16 Radomír Fojtík | skóre: 33 | blog: jen to zkouším | Tísek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
Zkuste panel jeste trosku zvetsit. Ja po prechodu z kde 3.3.2 na 3.4 musel velikost panelu trosku zmenit, abych to mel jako driv (ne vsak kvuli systray, ten nepouzivam). A Vy mate, pokud si vzpominam, verzi kde-3.3.2?
18.4.2005 14:33 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
OK, tak od 52 pixelu nahoru to funguje. Ale to je ztrata mista :-).

kde/3.3.2
18.4.2005 11:03 Radomír Fojtík | skóre: 33 | blog: jen to zkouším | Tísek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
Systrej ve dvou radach? Musite si zvetsit velikost panelu. U mne to funguje od 48pixelu.

A ty ikonky vedle K-menu? To je aplet "Rychle spousteni aplikaci".
13.6.2005 11:25 Lurch
Rozbalit Rozbalit vše klavesnice
Cau, nedokazal by mi nekdo poradit, jak dostat prepinani rozvrzeni klavesnice na spodni panel v KDE 3.3.1? Ja vim je to docela zacatecnicky dotaz, ale nemuzu na to nejak prijit. Dik
13.6.2005 11:46 Radomír Fojtík | skóre: 33 | blog: jen to zkouším | Tísek
Rozbalit Rozbalit vše Re: klavesnice
Kcontrol (ovladaci centrum kde) > Mistni zvyklosti > Rozvzeni klavesnice

a zaskrtnout Povolit rozlozeni klavesnice a vybrat si ty sva rozvrzeni. Presne takhle to funguje u mne na KDE-3.4.1. Myslim, ze stejne to bude platit i pro verze nizsi, alespon v to doufam.
5.9.2005 21:21 PorGr | skóre: 16
Rozbalit Rozbalit vše Diky za clanek
Diky moc za zajimavy clanek.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.